O přidělení pořadatelství do České republiky rozhodla Mezinárodní baseballová federace FISU. „Ve hře bylo ještě Japonsko a Spojené státy. Jenže třeba v USA by zřejmě nebyl vzhledem k profesionální soutěži a spoustě dalších lig takový zájem. A na posledním šampionátu předloni v Havaně jsem se seznámil s několika lidmi od vás, kteří projevili velkou chuť přivést tuto akci do Česka,“ vysvětlil technický komisař FISU pro akademické mistrovství světa Richard Naylor.

Ten přijel v těchto dnech osobně zkontrolovat všechna sportoviště. „Mám z úrovně zdejších stadiónů dobrý pocit, i když na všech je potřeba doladit ještě spoustu věcí. Ale je teprve březen a věřím, že se všechno v termínu zvládne,“ naznačil komisař.

Právě z rozložení turnaje hned do čtyř měst byl Naylor nejprve zaskočený. „Překvapilo mě to, protože se většinou hraje na jednom místě. Ale nakonec se mi zdá tato myšlenka výborná. Bude to skvělá propagace baseballu. Dostane se tak k více lidem na více místech,“ uvedl sedmašedesátiletý Naylor, který byl technickým komisařem na všech předchozích akademických mistrovstvích v baseballu.

Akademická mistrovství byla v historii zatím tři: v sicilské Mesině (2002), na Taiwanu (2004) a předloni na Kubě. „Rádi bychom letos navázali spíš na umístění z Taiwanu, kde jsme byli pátí. Předloni jsme ve velké konkurenci skončili desátí,“ prezident České baseballové asociace Petr Ditrich.

Turnaj proběhne ve dvou pětičlenných skupinách, soupeři české reprezentace by měly být výběry USA, Mexika, Dominikánské republiky a Běloruska. „Sjede se k nám prakticky celá světová špička, nejistá je zatím účast Kubánců.. Jinak dalšími účastníky mistrovství jsou Japonsko, Taiwan, Kanada a Francie,“ přiblížil trenér české reprezentace Arnošt Nesňal.

Finálové zápasy šampionátu bude hostit Městský baseballový stadion v Brně-Komárově, který svým vybavením patří k nejlepším v Evropě. „Pro mistrovství kapacitu stadionu zvýšíme, přidáme tribuny navíc. Na zápasy ve skupině to bude dvanáct set míst, na finále ještě o pět set víc,“ uvedl Nesňal.