V klubu se už v minulosti představilo pět amerických hráček, Whitmoreová by měla být první, která vydrží déle než jednu sezonu. „Dvouletá smlouva byla naší podmínkou. Nechceme měnit kádr každý rok,“ vysvětluje manažer Gambrinusu Jiří Hamza.

Třicetiletá hvězda WNBA není v Evropě žádným nováčkem. Působila už ve Španělsku, Francii, Polsku a naposledy ve Spartaku Moskva. „Přes léto jsem měla víc nabídek. Hlavní podmínkou byla záruka kvality a pak jsem také chtěla, aby družstvo hrálo týmově. Už ne žádný výběr hvězd jako v Rusku,“ naráží na poslední angažmá.

Právě se Spartakem vyhrála na jaře finále Euroligy. Zdánlivě by jí mohla chybět motivace, protože nic víc v Evropě dokázat nemůže. „V žádném případě. Chci letos vyhrát znovu,“ prohlašuje odhodlaně.

Brno jí doporučila další Američanka Deanna Nolanová, která v Gambrinusu hrála vloni. „Na brněnské angažmá pěla jenom chválu. To mě dost ovlivnilo,“ potvrzuje.

O jejích kvalitách jasně hovoří statistiky. Patří jí například jeden zajímavý rekord WNBA, když v play off dokázala nastřílet v jednom zápase jedenačtyřicet bodů. „Potřebovali jsme posílit pod košem. A Tamika bude určitě pro tým velkým přínosem,“ slibuje si trenér Gambrinusu Jan Bobrovský.

Whitmoreová má na vrcholovou sportovkyni netradiční koníčky. Například skládá poezii. „Píšu si spíš pro sebe a pro známé. Ale v US Today už mi jednu báseň otiskli. Jmenuje se My Tree (Můj strom – pozn. red.). Zatím však o nějaké sbírce neuvažuju,“ tvrdí žena, která hodlá vydat autobiografickou knihu o svých basketbalových začátcích.

Vedle psaní je také zručnou kreslířkou. „Malovat docela umím,“ připouští skromně. „Ale kam se hrabu na mámu. To je opravdová umělkyně,“ připomíná svoji matku Gwendolyn, která bývala také vynikající basketbalistkou.

V Brně se nehodlá vzdát svého zvyku. Před každým zápasem či tréninkem musí být v hale už tři hodiny předem a dobrých devadesát minut pak medituje. „Uklidním se tak a pak dokážu na hřišti udržet koncentraci,“ vysvětluje.