Osmnáctiletá hráčka v neobvyklé disciplíně září. „Minulý rok jsem na mistrovství světa Číně ve střelbě nepostoupila do finálové čtyřky, na Evropě v Maďarsku jsem už byla první, navíc to byla smíšená soutěž. Stříleli kluci s holkami. Na olympiádě chtěla trenérka medaili, takže nejspíš proto na tuto disciplínu nominovala mě a vyšlo to,“ uvedla Galíčková. Ve finálovém rozstřelu o jediný bod překonala Francouzka Mathilde Peyeregneová.

Na střelbu se rodačka z Prostějova přitom nijak speciálně nepřipravuje. „Nedá se na to nějak nachystat. Můžu jen běžně střílet, na tréninku tomu víc než ostatní holky nedávám. Záleží hlavně na tom, jak zvládáte stres a tlak. Rozhoduje hlava,“ objasnila Galíčková.

Právě tlak se na ni po zářijovém úspěchu ještě zvýšil. „v Evropě jsem byla víc v klidu, nikdo ode mě moc nečekal. Olympiáda byla víc stresující,“ sdělila talentovaná křídelnice.

Kromě střeleckého turnaje se v Argentině představila také v dresu českého trojkového basketbalu. „Měli jsme ovšem těžkou skupinu a nepostoupili z ní. Z našeho týmu pak na střelbu vybrala trenérka dvě hráčky včetně mě. Jinak byla olympiáda obrovský zážitek. Bydlely jsme v olympijské vesnici, potkávaly ostatní sportovce. Bylo to úžasné. V Argentině jsme totiž byly po celou dobu olympiády, kdežto dospělí olympionici na místě zůstávají, jen dokud závodí. Také pro nás různí sportovci připravili přednášky, čili mě to obohatilo i po teoretické stránce,“ okomentovala zážitek sportovkyně.

Nyní se opět musí přeorientovat na klasický pětkový basketbal. V dresu Žabin nastupuje za tým do devatenácti let, v minulé sezoně nakoukla i mezi ženy. „Po měsíci na trojkách je změna docela náročná, ale není to tak hrozné. Nedokážu říct, který basket mě baví víc. Oba mají plusy a mínusy. Trojkový se navíc teď dostal také na dospělou olympiádu. Bylo by skvělé, kdybych na ni jednou jela. Je jedno, na který typ,“ vyhlásila medailistka.

V Česku si nicméně basketbal jen ve třech přes rok příliš nezahraje. „Jsou hráčky, které se specializují jen na určitý typ, ale v českém prostření to nejde. Trojkový basketbal totiž nemá ligu tak jako ten pětkový, která se hraje od října až do jara. Věnuji se mu spíše o prázdninách,“ přiblížila mládežnická reprezentantka.

JAROSLAV GALBA