Toužebně proto vyhlíží volno, jež si během léta vychutná po mistrovství Evropy. Jedna z klíčových hráček českého výběru a opora Valencie ale v sobě prý najde dost sil, aby na přelomu června a července na kontinentálním šampionátu v Polsku byla týmu co nejvíc nápomocná.

"Týden po sezoně s Valencií jsem si trochu odpočinula a na mistrovství to bude v pohodě. Ale netajím, že se hodně těším na to, až pak budu mít pořádnou dovolenou," řekla dlouholetá brněnská opora Veselá.

Je to už dva roky, co si křídelní hráčka naposledy během léta užila delší volno. Bylo to po mistrovství Evropy v Lotyšsku, kde Češky skončily až desáté. Loni mohla Veselá na prázdniny zapomenout: ihned po ukončení sezony ve Valencii zamířila do zámoří, kde si poprvé vyzkoušela zámořskou WNBA v Seattlu, s nímž také v září nakonec zažila mistrovské oslavy.

A když dorazila zpět do Čech, okamžitě se připojila k reprezentaci, s níž zažila velkolepou jízdu za stříbrem z domácího mistrovství světa, po němž se zase okamžitě hlásila v klubu. "Loni to bylo dost náročné. I na psychiku, moc jsem si neodpočinula," popisovala Veselá.

I kvůli vidině delšího volna a také reprezentačním povinnostem letos odmítla jít do WNBA. "Kontakt s trenérem Seattlu jsem měla, oni zájem asi měli, ale velmi brzo, už někdy na začátku roku, jsem byla rozhodnutá, že letos do Ameriky nepojedu. Další léto bez volna bych už asi těžko zvládala. Potřebuju prostě úplně vypnout a zrelaxovat. Uvidíme, jak to bude v dalších letech. Nikdy neříkej nikdy," řekla Veselá.

Jasno má v tom, že další sezonu opět stráví ve Valencii, kde se už během jara dohodla na prodloužení kontraktu. Ve španělském velkoklubu, s nímž letos získala druhé místo v lize a čtvrté v euroligovém Final Four, tak odehraje už čtvrtou sezonu. "Po minulé sezoně máme docela co napravovat. V klubu bylo hodně změn, ale celkově se mi tam líbí a nechtělo se mi příliš odcházet," uvedla Veselá.

Je ráda, že před vrcholem reprezentační sezony má vyřešené všechny klubové záležitosti. I proto se prý s chutí vrhla do přípravy s národním týmem, kde má být při absenci Hany Horákové, Ivany Večeřové nebo Michaely Ferančíkové jednou z klíčových tahounek. Veselá by v Polsku ráda navázala na předchozí reprezentační úspěchy: v její sbírce jsou zlato a stříbro z mistrovství Evropy z let 2005 a 2003, loni byla i u historického druhého místa z MS.

Veselá má z přípravy zatím dobrý dojem. Hlavně výhra v nedělním přípravném utkání nad Ruskem ji potěšila, byť rodačka z Prahy upozornila na to, že tým ještě optimální formu zdaleka nemá. "Do turnaje v Karlových Varech jsme šly z plné přípravy, měly jsme za sebou jen pár basketbalových tréninků, takže ještě máme na čem pracovat. Ale Rusky se neporážejí každý den, pro psychiku to je každopádně vzpruha. Ale pořád tvrdím, že formu ještě nemáme. V tomto období je to logické," uvedla Veselá.

Češky podle ní v prvních přípravných duelech hrály solidně v obraně, na níž chtějí stavět i na šampionátu. "Rusky nám daly jen 62 bodů, což je slušná vizitka. Ale na obraně se musí dělat pořád," řekla Veselá.

Naopak na útočné polovině jsou prý znát rezervy. "Bývá to tak pokaždé, když začínáme s přípravou. Do mistrovství je času dost a vypilujeme to. Jediný, kdo problémy nemá, je Evža (Eva Vítečková). Ale ta by to do koše sypala, i kdyby nehrála rok," smála se Veselá a připomněla střelecké manévry Vítečkové, která se v posledním duelu s Ruskem blýskla 26 body. Další prověrkou pro český tým budou dva zápasy s Francií. Ta se na pražské Folimance představí ve čtvrtek a v pátek.