Zápas mezi Českou republikou a Běloruskem začne v pražské hale na Královce ve čtvrtek ve tři čtvrtě na sedm večer.

„Začíná pro nás nová kapitola. Je třeba se dívat dopředu a pokusit se tento důležitý zápas vyhrát. Hrajeme doma a případná výhra by nás posunula blíž k postupu. Nehledě na to, že by dala tomuto mladému týmu energii a ujištění, že je na správné cestě,“ řekl pro svazový web reprezentační kouč Štefan Svitek.

Po ukončení reprezentační kariéry dlouholetých opor Kateřiny Elhotové, Romany Hejdové a Lenky Bartákové povede mužstvo z pozice kapitánky jedenatřicetiletá pivotka Renáta Březinová, jež dřív oblékala dres KP Brno. „Určitě je to výzva. Jelikož jsem tady nejstarší a holky mě v tom nechaly, tak jdu do toho. Mladé holky se snaží, občas je to pro ně těžší, ale jsme tu zase super parta," sdělila Březinová.

Michaela Stejskalová (v zeleném) při eurocupovém zápasu.
Návrat po šesti letech do Česka? KP byla jediná varianta, říká Stejskalová

České basketbalistky rozehrají duel s Běloruskem ve čtvrtek ve tři čtvrtě na sedm večer. Naposledy se s ním potkaly v červnu v přípravě na mistrovství Evropy, tehdy je v prvním zápase porazily 71:59 a poté prohrály 54:57. Nyní zabojují o účast už na patnáctém EuroBasketu za sebou. „Motivace je velká. Nechceme přerušit řadu postupů na šampionát. Musíme se o to poprat. Jako mladý tým bychom to měly urvat právě bojovností a zrovna proti Bělorusku nemáme co ztratit,“ burcovala Březinová.

Ve skupině kromě Běloruska narazí Svitkovy svěřenky ještě na Irsko a Nizozemsko. Na finálový turnaj postoupí jen vítěz, druhý celek bude čekat na výsledky ostatních skupin. „Bělorusko je určitě nejtěžší soupeř na úvod. Na posledním mistrovství Evropy byli čtvrtí a jsou favoritem této skupiny,“ poznamenal kouč národního týmu.

Volejbalistky Šelem Brno se v hale ve Vodově ulici radovaly z výhry nad Libercem.
Nejcennější výhra sezony. Šelmy v netradičním prostředí zastavily suveréna

Na reprezentačním srazu českých basketbalistek jsou i jedenadvacetiletá hráčka Žabin Kateřina Galíčková a talentovaná Petra Malíková z Králova Pole, obě se však do zápasové nominace s Běloruskem nedostaly. Další duel Češky odehrají v neděli s Irskem.

Nominace českých basketbalistek na zápasy kvalifikace o EuroBasket proti Bělorusku a v Irsku
Rozehrávačky: Petra Záplatová, Eliška Hamzová (obě Žabiny Brno), Tereza Vyoralová (USK Praha), Petra Holešínská (Cegledi/Maď.), Valentýna Kadlecová (Chomutov)
Křídla: Veronika Šípová, Veronika Voráčková, Simona Sklenářová (všechny USK Praha), Kristýna Brabencová (Göttingen/Něm.), Kateřina Galíčková (Žabiny Brno), Michaela Krejzová (Chomutov), Petra Malíková (KP Brno), Julie Pospíšilová (Wisconsin/NCAA)
Pivotky: Julia Reisingerová (Girona/Šp.), Alena Hanušová (USK Praha), Renáta Březinová (Tarbes/Fr.), Natálie Stoupalová (Žabiny Brno)