Velký comeback a start závratné kariéry. I takto může vypadat londýnská olympiáda v podání dvou basketbalistek brněnského Frisca. Čtyřiadvacetiletá Tereza Pecková i o tři roky mladší Alena Hanušová mají mnoho společného. Letošní sezona v brněnském dresu se jim náramně vydařila. A teď svorně stojí na startu širší nominace a čeká je šestitýdenní maraton, v němž mají reprezentačního kouče Blažka přesvědčit o své platnosti pro jeho výběr.

Samy jistotu zdaleka nemají. Ani český celek, který začne ve skupině kvalifikačního turnaj 25. června v turecké Ankaře proti Argentině a Novému Zélandu. „Hrozně ráda bych se na olympiádu podívala," tvrdí vicemistryně světa z roku 2010 Pecková. „Udělám pro účast maximum," přitakává Hanušová.

Česká reprezentace se o postup na olympijské hry utká s exotickými basketbalovými celky. Jak vysoké vidíte šance na proniknutí do Londýna?

Hanušová: Určitě velké. Když se povede příprava tak jako před mistrovstvím světa a Evropy a nikdo se nezraní. Kádr je na postup dost zkušený.

Pecková: Rozhodně. Skupina nám letos vyšla velice dobře, mohly jsme dostat daleko těžší soupeřky.

Návrat do reprezentace oznámila někdejší kapitánka Hana Horáková. Jak výrazný impulz pro národní tým bude?

Pecková: Hanka je základní stavební kámen tohoto týmu už pořádně dlouhou dobu. Její návrat bude mít obrovský přínos.

Hanušová: Je rozdíl hrát s ní a bez ní. Ona je rozená bojovnice, dokáže podpořit spoluhráčky. S ní se naše šance pořádně zvýší.

Ještě loni hrála Tereza Pecková (s míčem) v dresu USK Praha. Teď už bojuje za brněnské Frisco.

Za šest týdnů přípravy trenéři vyberou z osmnáctičlenné nominace dvanáct hráček, které budou bojovat o postup do Londýna na kvalifikačním turnaji. V případě postupu jich na olympiádu pojede čtrnáct. Jak cítíte své osobní šance na udržení v nominaci?

Hanušová: To nevím, ale udělám, co bude v mých silách. Je na trenérech, jak poskládají tým. Do přípravy dám každopádně všechno.

Pecková: Hrozně ráda bych se na olympiádu podívala. Bude záležet hlavně na přípravných zápasech. Doufám, že budu mít to štěstí. Stoprocentní nominaci ještě nikdo nemá, ale v týmu jsou nějaké „jistoty".

Můžete označit vaše hlavní konkurentky?

Pecková: To raději ne. (smích)

Hanušová: No asi všechny. Záleží na tom, jestli to trenéři hodlají postavit na zkušenostech nebo třeba na dravosti. Šanci máme všechny.

Basketbalistky vnímají olympiádu jako vrcholnou akci, na které se střetávají nejlepší celky planety. Je právě to vaše největší motivace?

Hanušová: Hraje se jednou za čtyři roky a je těžké se na ni probojovat. Setkáte se s obrovským množstvím lidí z jiných sportů. A všichni mají stejné podmínky.

Pecková: Mně teď bude pětadvacet, další šance přijde až za čtyři roky, a to už by asi bylo naposledy. Takže budu ráda, když to vyjde už teď a uklidním se. (smích)

Hanušová: Já jsem před čtyřmi lety holkám hrozně fandila u televize. Dostat se na olympiádu pro mě hodně znamená. Navíc chci hrozně moc vidět Londýn.

Basketbalistky brněnského Frisca (s míčem Alena Hanušová).Předtím ale musíte podstoupit šestitýdenní martyrium. Jak se těšíte na dril?

Hanušová: Dřina to bude obrovská, bude nás stát hodně sil. Ale když kondiční trenér Aleš Kaplan cítí, že je toho moc, zvolníme.

Pecková: Těším se. Setkám se zase s jiným týmem. Rozhodně si neříkám: Bože, zase basket. (smích)

Připravovaly jste se i nějak v období volna?

Pecková: Popravdě, já byla až ve středu na spinningu. Teď nám došly rozpisy od kondičního trenéra, tak mě trochu znervózněly. (smích)

Hanušová: Já už jsem se po týdnu volna nudila. Posilovnu a běhání jsem si zařídila tak nějak preventivně.

V kvalifikačním turnaji v Ankaře se Češky střetnou nejprve s Argentinou a Novým Zélandem. Co o soupeřkách víte?

Hanušová: Proti Argentinkám jsem si zahrála na mistrovství světa do devatenácti let. Hrály drze a sebevědomě. Ale o Novém Zélandu toho fakt moc nevím. (úsměv)

Pecková: Pro mě je obojí dost velká neznámá. Argentinky znám jen ze zápasů v televizi. Přijde mi, že hrají tak nějak bez taktiky, rychlý a zmatený basketbal.

Co bude na soupeřky platit?

Hanušová: Určitě zkušenosti. Ty budou rozhodovat. Máme vyšší křídla než Argentina i Nový Zéland. Uvidíme, jak vyjde příprava.

Pecková: Podle mě je klíčová větší sehranost. To bude naše plus. A zkušenosti samozřejmě taky. Navíc, když v týmu bude Hanka Horáková.

Dokážete popsat, čím byste pro národní tým byly přínosné vy?

Hanušová: To by asi měl někdo jiný… Ale asi snahou a dravostí. Nebo drzostí v útoku. Nebojím se velkých jmen.

Pecková: Těžko odpovědět. (úsměv) Uvidíme podle taktiky. Ale když budeme hrát na rychlý protiútok… V něm jsem snad celkem platná.

Máte nějaký vysněný suvenýr nebo zážitek, který si chcete z Londýna odvézt?

Pecková: Těším se na všechno. Na olympijskou vesnici, na sportovce, které do téhle doby znám vlastně jen z televize. (smích)

Hanušová: Já bych si určitě nenechala ujít šanci podpořit české sportovce. Určitě i plavání, pokud bude na startu Michael Phelps. A samozřejmě finále běhu na sto metrů.

Basketbalistka Frisco Brno Tereza Pecková (vpravo).Budete držet pěsti Usianu Boltovi?

Hanušová: Já jsem vždycky fandila spíš Asafu Powellovi, takže doufám, že tam Bolta trochu potrápí. A kdyby se povedla nějaká naše společná fotka… (smích)

V nejrychlejší běžecké disciplíně jsou favorité jasní. Jak vidíte ženský basketbalový turnaj?

Hanušová: Největší šance mají samozřejmě Američanky. Těžko říct, jestli někdo z Evropy může překvapit, možná Francouzky. Australanky mají zase problém v tom, že se jim zranilo několik hráček.

Pecková: Američanky jsou fakt jiný level nade všemi. Přibližuje se jim snad jenom ta Austrálie.

A co český národní tým, jak ten může v případě postupu obstát?

Pecková: Podle mě bude úspěch umístění v nejlepší osmičce.

Hanušová: Taky tipuju čtvrtfinále. Ale hodně záleží na skupině. Myslím, že zlatá éra našeho basketbalu ještě není u konce. Některé hráčky sice skončily, ale kostra se prakticky nezměnila.

Alena Hanušová

Narozena: 29. května 1991 v Sokolově
Pozice: pivotka, křídlo
Výška: 189 cm
Kariéra: Karlovy Vary (do 2009), Frisco Brno (od 2009)
Největší úspěchy: 4. místo na ME 2011, ligový titul s Brnem, bronz z ME do 16 a 18 let (2007 a 2008)

Tereza Pecková

Narozena: 10. července 1987 v Ústí nad Labem
Pozice: křídlo, pivotka
Výška: 187 cm
Kariéra: Ústí nad Labem (do 2003), Sparta Praha (2003 2005), USK Praha (2005 2011), Frisco Brno (od 2011)
Největší úspěchy: stříbro z MS 2010, účast na ME 2009, účast na Světové univerziádě 2007 a 2009, dva ligové tituly s USK Praha

Olympijský klíč

Ženského olympijského basketbalového turnaje se celkem zúčastní dvanáct reprezentačních celků. Sedm z nich má už účast jistou. Jde o pořadatelskou Velkou Británii, mistryně světa z USA a pět kontinentálních šampionů z Ruska, Číny, Austrálie, Brazílie a Angoly. O zbývajících pět míst si to rozdá dvanáct celků. Český tým má v základní skupině Argentinu a Nový Zéland. Dva nejlepší postupují do čtvrtfinále. Český tým by narazil na jednoho z trojice Japonsko,Turecko a Portoriko. Jistotu cesty do Londýna mají všichni čtyři semifinalisté a k nim vítěz play off neúspěšných čtvrtfinalistů.

Basketbalistka Žabin Romana Hejdová.Hejdová: Holky mají velkou šanci

Brno - Nebýt smolného zranění, basketbalistka Frisca Romana Hejdová by ve výběru trenéra Lubora Blažka nechyběla. Na konci ledna si však natrhla křížový vaz v koleni a zůstává mimo hru. Mohla alespoň přiblížit povahu, šance nebo silné stránky svých spoluhráček Aleny Hanušové a Terezy Peckové, které se o olympiádu poperou. O čem Hejdová mluvila?

O šancích. „Obě mají hodně velkou možnost se do konečného výběru dostat. Tereza má určitě větší šanci jako pivot, na křídle je výraznější konkurence. V klubu hrála velmi dobře, to samozřejmě platí i pro Alenu. Obě Brno celou sezonu táhly. Alča navíc už rozhodně není nováček v národním týmu."

O povaze. „Obě jsou velké flegmatičky, těžko u nich najít na palubovce emoce. Alča je přece jen tišší, introvertní. Nehrozí, že by si v kabině vzala hlavní slovo. Ale obě jsou skvělé do party, je s nimi sranda."

O silných stránkách. „Terezu zdobí hlavně střelba ze střední vzdálenosti. Tím k sobě přitáhne pivoty. To by jí mohlo pomoct do konečné nominace. Alena je zase na svoji výšku obrovsky rychlá, v tom vidím její velkou výhodu."

O slabinách. „Alča má mezery v obraně. Ráda se žene dopředu, ale pod vlastní koš se jí moc nechce. Ale když ji na to někdo upozorní, tak si potom dá pozor. No a u Terezy musím zmínit kila. V soubojích s pivoty jí chybí klidně deset kilogramů. To je hrozně moc. Ona o své nevýhodě samozřejmě ví."

Různými cestami ke stejnému cíli

Pořád se mluví o tom, že je brněnský ženský basketbal v krizi a na ústupu ze slávy. Ale vida, asi nebude tak zle. Klidně se může stát, že v příští sezoně na palubovku v hale Rosnička vyběhnou dvě domácí hráčky, které za sebou budou mít výrazný úspěch na olympiádě. Proč by se nemohly stát osobnostmi, které v příštím ročníku vyrvou mistrovský titul ze spárů USK Praha?

Alena Hanušová i Tereza Pecková se v minulém ročníku ukázaly ve výborném světle. Minimálně podle individuálních statistik. Každá hraje jiným stylem, každá má odlišnou povahu.

Pecková je pohodářka, která má ráda legraci a za každou svojí odpovědí se usměje. Přitom míče do soupeřových košů umísťuje s chladnou strojovou pravidelností. Hanušová je trochu jiný případ. Mezi nejlepší hráčky v republice přišla jako mládě. A ve svých jedenadvaceti letech se chová jako pravá profesionálka. Na palubovce se nebojí ničeho a nikoho. Žádný respekt.

Jsou odlišné, přesto je momentálně pohání shodný olympijský cíl. Tak do nich, holky!

Michal Čejka, sportovní redaktor Deníku Rovnost