VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Basketbalové šílenství? Už za 100 dní

Brno /TÉMA, UVNITŘ ROZHOVOR/ - Na přelomu září a října se v České republice uskuteční mistrovství světa žen. Brno při něm bude hrát hlavní roli.

15.6.2010
SDÍLEJ:

Kouč ženské basketbalové reprezentace Lubor Blažek.Foto: getPhoto.cz/Martin Salajka

100, 99, 98, … , 3, 2, 1, START. Ještě sto křížků udělají do kalendáře čeští fanoušci, než se naplno rozjede basketbalové mistrovství světa žen, které podruhé v historii pořádá Česká republika. Přesně 23. září v brněnské a ostravské hale poprvé bouchnou míče o palubovky, o deset dní později poznají Karlovy Vary nástupce australského týmu na trůnu pro světové šampionky. Co se děje na českém basketbalovém poli sto dní před úvodní sirénou šampionátu?

Haly v přípravách. Ostravská ČEZ Arena i karlovarská KV Arena mají víceméně splněno. Ta první prošla už i zatěžkávací zkouškou palubovky, tu druhou čeká stejný test ve čtvrtek. S menšími výhradami dostalo zelenou i Brno. Původní plán, který počítal s výstavbou nového stadionu, vzal za své, v opraveném Rondu se nakonec neuskuteční ani zahajovací ceremoniál šampionátu. Úkrytem české reprezentace se tak stane hala ve Vodově ulici. „Je sice kapacitně menší, ale na druhou stranu budou zápasy vyprodané,“ prohlásil šéf organizační komise FIBA Predrag Bogosavljev. Na brněnské pořadatele však čeká ještě spousta práce.

Hratelná skupina. Do startu očekávaného mistrovství chybí více než tři měsíce, fanoušci si už teď přesto kladou jednu zásadní otázku: kam až může český tým dojít? Los jim přisoudil do brněnské základní skupiny D Argentinu, Japonsko a Rusko. „Není to vůbec špatné. Všechny můžeme porazit, včetně Rusek,“ podotkla basketbalistka Markéta Bednářová. „Nejprve musíme postoupit, pak můžeme mistrovství pořádně rozjet,“ uvedl reprezentační kouč Lubor Blažek.

Široký kádr. Nic nepodcenit, tak zní heslo českého národního týmu, který se už měsíc poctivě připravuje na nadcházející šampionát. I trenér domácího výběru neponechal nic náhodě a do přípravného kempu pozval osmnáct basketbalistek. Šest z nich dostane v září „padáka“. Jistotu účasti má už teď osmička Kulichová, Elhotová, Bednářová, Horáková, Vítečková, Veselá, Večeřová a Burgrová. „Nikdo nominaci neodmítl, navíc všechny se vyjádřily v tom smyslu, že je pro ně účast v reprezentaci poctou, což mě těší dvojnásob. Letošní šampionát vnímám jako vrchol jedné hráčské generace,” zamyslel se Blažek.

Brněnská stopa. „Parta může o mnohém rozhodnout, a já mám z holek zatím výborný dojem,“ poznamenal reprezentační lodivod. A právě jádro národního týmu tvoří basketbalistky, kterým v životopise svítí kolonka Brno. V mistrovském Frisco Sika nastupuje kvarteto Horáková, Vítečková, Hejdová a Hanušová. Dres Valosunu oblékají Zrůstová s Večeřovou. V Brně v minulosti hrávaly také Veselá, Kulichová a Hartigová. Tedy devět z osmnácti. Navíc Hana Horáková povede české družstvo do mistrovských bojů v roli kapitánky. „Spolupráce s ní je fantastická. Byla pro mě jasnou volbou a ostatní holky mé rozhodnutí jednoznačně akceptovaly,“ vysvětlil Blažek.

Dostatek vstupenek. Sto dní do startu šampionátu a na pokladnách stále zbývá pětasedmdesát procent vstupenek na zápasy v základních skupinách. „Největší zájem je samozřejmě o Brno, kde bude hrát český tým, ale pořádný nápor přijde až se začátkem mistrovství. Proto by si lidé měli své lístky zajistit raději s předstihem,“ vzkázal tiskový mluvčí organizačního výboru Petr Kovář fanouškům, kteří mají možnost zakoupit vstupenky v síti Ticketportal. „Výhodou je, že si je pak můžou vyjet doma na své tiskárně,“ dodal Kovář.

Mistrovství světa žen 2010

Co: Šestnácté basketbalové mistrovství světa žen
Kde: V České republice ve třech pořadatelských městech – Brně, Ostravě a Karlových Varech
Kdy: Od 23. září až 3. října 2010
Skupina A: Kanada, Bělorusko, Čína, Austrálie
Skupina B: Senegal, Řecko, USA, Francie
Skupina C: Mali, Korea, Brazílie, Španělsko
Skupina D: Japonsko, Česká republika, Argentina, Rusko
Systém turnaje: Týmy ve skupinách (A a B hostí Ostrava, C a D Brno) se utkají každý s každým. První tři celky postupují do nadstavbové části, která bude mít podobu dvou skupin po šesti týmech. Čtyři nejlepší celky z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále. Od této fáze turnaje, kterou pořádají Karlovy Vary, se postupuje vyřazovacím způsobem.
Česká reprezentace

Jistá účast: Hana Horáková, Eva Vítečková (Frisco Brno), Markéta Bednářová, Kateřina Elhotová, Petra Kulichová (USK Praha), Jana Veselá (Valencia), Ilona Burgrová (Bourges Basket), Ivana Večeřová (Valosun Brno)
Zbytek družstva: Kateřina Bartoňová, Tereza Pecková, Edita Šujanová (USK Praha), Kateřina Zohnová (Wisla Krakov), Michaela Hartigová (Trutnov), Veronika Bortelová (Polkowice), Michaela Zrůstová (Valosun Brno), Romana Hejdová, Alena Hanušová
( Frisco Brno), Michaela Ferančíková (bez angažmá)*

*do konečné nominace pro mistrovství světa vybere reprezentační kouč Lubor Blažek z těchto deseti hráček k původní osmičce čtyři basketbalistky
Jeden z hlavních organizátorů basketbalového mistrovství světa žen v Brně Jan Peška o problémech s halou říká:
Hrát v Rondu? Nejde to. Kvůli Kometě

Brno /ROZHOVOR/ – Poslední měsíce jsou pro něj dost hektické. A následujících sto dní bude ještě víc. Přesně tolik času chybí do startu basketbalového mistrovství světa žen, které kromě Ostravy a Karlových Varů hostí Brno. A právě organizaci šampionátu v jihomoravské metropoli má Jan Peška na starost. Mimo jiné řeší i problematickou halu ve Vodově ulici. „Kvůli tomu, že v Brně nestojí multifunkční aréna jako v jiných městech, máme trošku specifické podmínky. Na druhou stranu je lepší mít zaplněnou menší halu, než prázdný velký stadion,“ říká jeden ze dvou hlavních brněnských organizátorů, který se v minulosti podílel i na pořádání několika ročníků lyžařského podniku Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě.

Mistrovství startuje za sto dní. Jak jeho příprava vypadá?
Nejedeme tady sami na sebe, všechno je řízené centrálně z Prahy. Brno hostí dvě základní skupiny a jednu osmifinálovou. To samé čeká Ostravu, finálová část spadá pod Karlovy Vary. Celkově se do organizace může zapojit přes sto lidí.

Jak je daleko právě Brno?
Zatím nemáme žádný problém, jedeme přesně podle rozpisu. Máme zajištěné ubytování nebo třeba dopravu. Definitivně jsme dotáhli rozpočet, ve čtvrtek organizační výbor rozhodne o dalších věcech jako je například doprovodný program nebo mediální prezentace mistrovství. Taky jsme přesunuli zahajovací ceremoniál na Špilberk. Skvělé je, že nám ve všem bez problémů vychází vstříc brněnská radnice.

Za velký problém se považuje hala ve Vodově ulici…
Samozřejmě kvůli tomu, že v Brně nestojí multifunkční aréna jako v jiných městech, máme trošku specifické podmínky. Na druhou stranu je lepší mít zaplněnou menší halu, než prázdný velký stadion. Je jasné, že třeba zápasy za účasti našeho týmu budou vyprodané. Na těch méně atraktivních si vypomůžeme spolupráci s brněnskými školami.

Co všechno se v brněnské hale ještě musí změnit?
Dvanáct let se do ní neinvestovalo, musíme pár věcí upravit. Těsně před šampionátem se vyzkouší a poté natrvalo nainstaluje nová palubovka. Řešili jsme také prostory pro média a VIP, mix zónu, pozice kamer nebo třeba posunutí hřiště, výstavbu přídavné tribuny a místa pro parkování. Je toho opravdu spousta.

Přesto arény v Ostravě a Karlových Varech se zdají být důstojnější než ta brněnská, zvlášť když má hostit český národní tým…
To je těžké. Brno je centrem českého ženského basketbalu, počítalo se tady s novou multifunkční halou. Jenže ta nestojí a byl by hřích kvůli tomu šampionát Brnu sebrat.

Náhradní variantou byla hala Rondo. Proč se mistrovství nehraje v ní?
Zaprvé jeho oprava končí těsně před startem turnaje. A zadruhé v době pořádání šampionátu už běží hokejová liga. Kometa by musela hrát úvodních sedm duelů venku. V každém zápase by se přesun týkal sedmi tisíc lidí. I tohle se muselo brát v úvahu. Vodovka nakonec bude mít i s přídavnou tribunou kapacitu kolem tří tisíc diváků. To bude na valnou většinu zápasů v pohodě stačit.

Několikrát kvůli této hale Brno navštívili pracovníci mezinárodní organizace FIBA. Splnili jste všechny jejich požadavky?
Ano, máme zatím vyřešené téměř všechno. Něco je obtížnější a budeme to dolaďovat postupně. Další požadavky ještě očekáváme, ale začneme jednat, až přijdou. Zatím se nevyskytlo nic, s čím by nešlo něco udělat.

Co ubytování reprezentačních týmů?
Všechny budou bydlet v hotelu Voroněž, aby to měly kousek na tréninkovou halu do Kampusu. Zbytek účastníků jako jsou třeba rozhodčí jsme umístily do Internacionálu. Zatím nemáme žádné speciální požadavky, ale je dost pravděpodobné, že se ještě objeví. Specialistky jsou v tomhle Američanky a Řekyně, ale ty jsou naštěstí v Ostravě. (úsměv)

Kdy začnete mistrovství více propagovat a lákat fanoušky do hal?
Už máme hotové reklamy pro Českou televizi a Eurosport. Na čtvrteční schůzi se rozhodne, kdy spustíme zbytek mediální kampaně. Každopádně to bude někdy v průběhu prázdnin. Navíc doteď lidi masírovaly hlavně volby, musí si taky někdy odpočinout.

První test: tři duely s Čínou

Brno – Nejprve seznamovací soustředění v Lázních Bělohrad, pak relaxační program u moře v Tunisku a nakonec ostré tréninkové dávky v horském prostředí Špindlerova Mlýna. To všechno stihly české basketbalové reprezentantky za první měsíc společné přípravy před startem světového šampionátu, který hostí na přelomu září a října Brno, Ostrava a Karlovy Vary.

První fáze je u konce, v té druhé chce tým reprezentačního kouče Lubora Blažka dobře naladit formu na blížící se mistrovství. Už včera se jeho svěřenkyně sešly v Trutnově, kde je čeká první pořádný zápasový test.

Soupeřem českého výběru bude bronzové družstvo z olympijského turnaje v Pekingu – Čína. Na programu jsou hned tři utkání, to úvodní už dnes. „Chceme se před vlastními příznivci prezentovat v tom nejlepším světle, tím spíš, že to bude naše herní premiéra. Proto první duel, ve kterém se chystáme hodně zkoušet a experimentovat, raději odehrajeme bez divácké kulisy,“ vysvětlil kouč Lubor Blažek.

Čeští fanoušci si tak souboj domácího celku se silným soupeřem můžou v trutnovské hale vychutnat „pouze“ dvakrát. Zítra od šesti hodin večer a znovu ve stejný čas o den později.

A tým kouče Blažka má asijským soupeřkám co vracet. Na olympijském turnaji Číně podlehl rozdílem šestnácti bodů. „Rozhodně budeme hrát na vítězství. Jednak kvůli divákům, a pak také pro naše vlastní sebevědomí,“ prohlásila za všechny své spoluhráčky pivotka Petra Kulichová.

Autor: Jiří Ševčík

15.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý.

ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého

Záchranka. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
2

Vběhl do kolejí a srazila ho tramvaj. Skončil v nemocnici s poraněním hlavy

Chtěl jsem strašně dát gól. Bylo ve mně příliš emocí, lituje Koné vyloučení

Brno – Po gólu Michala Škody měl zřejmě největší radost na stadionu Francis Koné. Vyloučený forvard fotbalové Zbrojovky sledoval po červené kartě zbytek prvoligového zápasu s Teplicemi z tunelu, po výhře 1:0 cítil velkou úlevu. „Mentálně jsem v zápase byl, fyzicky ne,“ pronesl trpce tožský forvard.

Politikou se dnes bavím, když už si ten cirkus platíme, říká herec Kňažko

Brno - Hru Shylock, která se podle něj dotýká nás všech, uvede v pondělí Divadlo Bolka Polívky v hlavní roli s Milanem Kňažkem. Slovenský herec se po pádu komunismu od divadla přesunul do politiky. Působil jako poradce Václava Havla, později jako slovenský místopředseda vlády a ministr kultury. Před pár lety se k divadlu vrátil, aby pomohl najít nový směr. „Pádem komunismu divadlo ztratilo důvod projevovat svobodu mezi řádky a v metaforách. Hledalo nový směr. Proto jsem se vrátil,“ říká Kňažko v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Pryč s žabožrouty? Zdržte se nadávek, radil radní při projížďce Napoleona Brnem

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Kudy chodil v Brně Napoleon a jak se žilo místním na počátku devatenáctého století zjistily stovky lidí v sobotu večer v ulicích Brna. Město totiž ožilo historií při průvodu vojáků s císařem Napoleonem Bonaparte.

AKTUALIZOVÁNO

Střídajícímu Škodovi stačila minuta, aby rozhodl. Zbrojovka vyhrála i v oslabení

Brno /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté brněnské Zbrojovky ve čtrnáctém kole domácí nejvyšší soutěže porazili brankou Michala Škody Teplice 1:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT