Změna směru ovšem není jediná novinka. Na běžce čeká zkrácený okruh, zato poběží o jeden navíc. Takže ženy absolvují pět kol v celkové délce sedm kilometrů, muži šest okruhů, celkem 8,4 kilometru. „Okruh se zkracuje zhruba o sto padesát metrů z důvodu rekonstrukce tenisových kurtů BLTC. Zase však účastníci poběží přes můstek kolem busty Josefa Merhauta, což bude další ozvláštnění a 78. ročník závodu se bude lépe pamatovat,“ zmínil Walter trasu kolem pomníku novináře, spisovatele a divadelního i hudebního kritika.

Volejbalisté Brna (na snímku ve žlutých dresech) podlehli Lvům Praha 0:3 na zápasy.
Příliš jasné vyřazení. Volejbalisté Brna mistrům odpor nekladli, končí osmí

Online registraci využilo dopředu 240 mužů a žen, v mládežnických kategoriích je přihlášeno přibližně 150 dětí. „Zájemci se mohou samozřejmě registrovat také přímo na místě, když bude pěkné počasí, může startovat klidně pět set lidí,“ poznamenal organizátor.

V roli největších mužských favoritů půjdou do závodu havířovský atlet Adam Szymanik, který loni skončil druhý, a David Kaláb z pořádajícího klubu AC Track & Field Brno, jenž byl před rokem třetí. Porazil je pouze Pavel Brlica, který ve startovní listině tentokrát chybí. „Dobrý bude také David Žigo ze Slovenska,“ podotkl Walter.

Mezi ženami zaútočí na obhajobu loňského vítězství nestárnoucí Lenka Jančaříková. „Konkurovat jí budou Světlana Ilčenková nebo Bára Kopřivová. Uvidíme, kdo se objeví ještě na místě,“ doplnil pořadatel.

Petr Rada, trenér Dukly.
Rekordní trest za cikána, Rada dostal osm měsíců za urážku kouče Zbrojovky

Sobotní 78. ročník Běhu Lužánkami zahájí od deseti hodin dopoledne dětské závody, ženy vyrazí na trať v pravé poledne a muži o hodinu později.

Fakta o závodě
Kdy? V sobotu 23. března.
Kde? Městský park Lužánky v Brně.
V kolik? Dětské závody od 10 hodin, ženy od 12 hodin, muži od 13 hodin.
Cena? Nejmenší zaplatí 50 korun, muži a ženy v den závodu 690 korun (30 korun putuje na konto boje proti rakovině – na Centrum prevence Masarykova onkologického ústavu v Brně).