Ve skupině jste porazili Belgii, Uruguay a Kostariku. Jaké jste měl před turnajem zkušenosti s hráči z jižní a střední Ameriky?
Oba týmy jsem znal z videí. Kostarika byla pro mě úplná novinka. Nastoupil jsem proti Peru a Paraguayi v roce 2008, ale to už je dlouho a futsal se od té doby hodně změnil. Věděli jsme, že hrají fyzicky náročný a běhavý futsal. Mají v týmu dobré individuality, které dokážou přejít soupeře v soubojích jeden na jednoho.

Belgii jste porazili hladce 9:0. Čekali jste tak výraznou převahu?
Určitě ne. Měla dobré výsledky, nedostávala tak naloženo od soupeřů. Zlomili jsme ji na začátku zápasu, kdy jsme za osm minut vedli 4:0. Psychicky šli její hráči dolů a hádali se mezi sebou. Hned po poločase jsme dali další góly a už spíš zkoušeli individuální akce.

Měl zápas s Uruguayí, který jste vyhráli 6:3, podobný vývoj jako utkání s Belgií? Vedli jste 5:0…
Také jsme měli výborný začátek, kdy nám všecko spadlo do brány, na rozdíl od zápasu s Kostarikou (výhra 3:1 – pozn. red.). Uruguay jen korigovala na konci dvěma brankami z desítek. Každému týmu se s výrazným náskokem hraje dobře. Dovolíte si víc než za vyrovnaného stavu.

Proti Belgii jste dvakrát skóroval. Jak hodnotíte svůj výkon na turnaji?
Obě branky jsem dal po nacvičených situacích. První tři utkání ve skupině jsme měli soupeře na naší úrovni nebo pod ní. Proti nim se mi dařilo a hrál jsem většinu času. Pak mi proti Brazílii dal kouč volno kvůli operovanému kolenu, abych ho nepřetěžoval. Ve finále jsem odehrál dvě střídání a pak mě trenér stáhl. Fyzicky to bylo úplně jiné, necítil jsem se ve své kůži.

Na konci základní části jste prohráli s domácí Brazílií 4:9. V čem je její největší síla?
Brazilci jsou profesionálové a každý den trénují. Mají neskutečný první dotek a pohyb s míčem i individuální techniku. Je neskutečné, jak si dokážou vyhovět a ví o sobě na hřišti.

O den později jste Brazilcům podlehli ve finále 2:4. Co jste stihli změnit?
Trenér určil taktiku, že musíme hrát aktivně a držet je daleko od naší branky. Jakmile se dostali na deset nebo patnáct metrů, už dělali rychlé cukačky a všechno stříleli na bránu. Museli jsme s nimi vydržet běhat a udržet je na jejich polovině.

Ve finále jste dokonce dvakrát vedli. Věřil jste, že dotáhnete zápas do vítězného konce?
Určitě jsem věřil, kluci hráli výborně. Naše první čtyřka měla podle mě životní formu a odehrála fantastický turnaj. Zlomový moment byly neproměněné gólovky za stavu 2:2.

Stihli jste se na turnaji podívat i po okolí?
Měli jsme jen jeden volný den. Podívali jsme se do třicet kilometrů vzdáleného města u moře, vykoupali se a jedli v restauraci, kde dělají speciální brazilské maso.

Do konce sezony hostujete ve Spartě. Chcete narazit na Helas?
Doufám, že se to nestane. Bylo by specifické a těžké, srovnat si v hlavě, že hraju proti němu. Znám herní situace a signály.