Trenéři Daniel Kubeš a Jan Filip, kouč brankářů Miloš Slabý i manažer reprezentace Karel Nocar. V české výpravě je několik mužů, kteří svými výkony v aktivní kariéře udivovali. Na mistrovství Evropy však jejich generace skončila nejlépe před osmi lety v Rakousku osmá. „A mezi kluky patří i ještě hrající Martin Galia. Taková generace nedosáhla na umístění jako my, přitom byl jejich tým co do jmen lepší, složený z hráčů z kvalitnějších lig,“ uznává levé křídlo národního týmu Jakub Hrstka.

Se spoluhráči už historické šesté místo ještě dřívější party z Eura 1996 ve Španělsku vyrovnal. Nyní se Češi mohou posunout o stupínek výš. „Oba týmy mají o motivaci postaráno. Zápas o páté místo je pro Chorvaty na domácím šampio-nátu neúspěch a chtějí ho urvat,“ myslí si kapitán českého mužstva Zdráhala.

Zklamání je velké. V Areně Zagreb hnalo domácí hráče čtrnáct tisíc lidí. Chorvati museli bodovat se suverénními Francouzi, ale padli 27:30. V tabulce se srovnali na šesti bodech se Švédy, kteří ale výběr Lino Cervara přeskočili díky lepšímu vzájemnému zápasu. „Proti Francouzům jsme udělali chyby, ale semifinálovou šanci jsme ztratili v duelu se Švédy,“ vzpomíná chorvatské levé křídlo Manuel Štrlek na prohru 31:35.

V zápasech „útěchy“ bývají u balkánských týmů problémy s koncentrací. „Chorvati do něj nemusí jít úplně stoprocentně a duel trochu odfláknout. Třeba dojde k lehčímu podcenění,“ přemýšlí Hrstka.

Největší domácí hvězda Domagoj Duvnjak z Kielu se zranil v základní skupině. Češi se ale postaví například Luku Cindričovi nebo Luku Stepančičovi. Vytáhli se i na Dány a silnou mentalitu už prokázali. „Několik zápasů se pro nás nevyvíjelo úplně dobře, ale našli jsme v sobě sílu a nadšení vyhrát. Věřím v to i teď,“ říká kouč Kubeš.

Zároveň přiznal, že jsou hráči pomlácení, ale půjdou opět za hranu. „Cítím se, jako by mě přejel kamion. Ještě mám trochu rýmičku, což je u chlapů vážná nemoc,“ směje se Zdráhala.

Čtyřiatřicetiletý český lídr stále vede tabulku střelců se 42 góly a náskokem třinácti před Mikkelem Hansenem. Jedině dánská hvězda jej ohrožuje. Po semifinále si totiž Hansen zahraje i duel o bronz či finále. „Slušné, ale nějak jsem s tím před turnajem nepočítal,“ dodává Zdráhala o střelecké potenci.

Češi na Euru
Poslední šampionáty:
2014 v Dánsku – 15. místo
2016 v Polsku – chyběli
 
Naposledy v top desítce:
2010 v Rakousku – 8.
 
Dosud nejlepší umístění:
1996 ve Španělsku – 6.