Olympijský šampion z Pekingu 2008 dokazuje, že jeho myšlenky na šestou účast pod pěti kruhy za tři roky v Tokiu mají opodstatnění. „Naučil jsem se, že nemá smysl řešit ostatní, lidi jsou a budou zlí. Nedívám se, kdo co říká. Skončím, až budu cítit, že na to nemám, nebo že střílet nechci, ne na základě blbců, kteří tomu nerozumí a řeší svoje komplexy,“ pravil Kostelecký.

V Baku se čtvrtý muž loňských olympijských her v Riu de Janeiro dočkal druhého evropského triumfu po patnácti letech od zlata v italském Lonatu. „Titul pro mě znamená hodně moc. Je to důkaz, že přes kolikery změny pravidel občas něco dovezu. Cením si toho, že se ještě dokážu nachystat, ale člověk musí mít i štěstí,“ přiznal.

Do finále šampionátu postoupilo šest střelců, jediný zásah chyběl Liptákovi. V rozstřelu čtyř brokařů se shodným součtem se nejlépe dařilo brněnskému rodákovi a zařadil se hned za vítěze kvalifikace Ira Iana O'Sullivana. Ten ve finále odpadl první, poslední zbyli Kostelecký a úřadující olympijský šampion Josip Glasnovič z Chorvatska, který udělal o jednu chybu víc.

Mistrovství Evropy v sportovní střelbě v Baku:
Muži:
Trap: 1. Kostelecký (ČR) 45, 2. Glasnovič 44, 3. Černogoraz (oba Chorv.), …v kvalifikaci 7. Lipták, 42. Štěpán (oba ČR). 

Družstva: 1. Portugalsko 351, 2. Chorvatsko 350, 3. ČR 348.

Třetí skončil další Chorvat Giovanni Cernogoraz, zlatý muž z her v Londýně 2012. „Věřil jsem, že David už to nepustí. Střílel finále se třemi olympijskými vítězi, je to neskutečné,“ radoval se reprezentační kouč Petr Hrdlička.

Na finálové souboje s chorvatskými velikány si Kostelecký zvyká, potkali se i na květnovém Memoriálu Miloslava Bednaříka v Brně, kde taky slavil český reprezentant. „Víme, co od sebe čekat, na nic si nehrajeme. Jsou to výborní kluci a nemáme žádné averze, uznávají nás. Fandili nám a byli rádi, že jsme skončili třetí v družstvech my a ne Italové,“ přiblížil čerstvý mistr Evropy.

Soutěž družstev vyhráli Portugalci před Chorvaty, třetí skončil český tým jen díky lepšímu součtu z poslední položky. „Jirka Lipták první den cítil, že poměrně hodně ztratil a podíval se na výsledky v družstvech, což normálně nedělá. Namotivovalo ho, že jsme dva holuby od třetího místa. Druhý den zastřílel čistě. Modlil jsem se, aby Mirďa Štěpán nezkazil poslední položku a dotáhl to,“ potěšil Hrdličku debutant na seniorském mistrovství Evropy, jenž mezi jednotlivci bral 42. pozici.

Baku přitom potvrdilo pověst města větru. „Šel jsem na první položku a říkal si, že jsem v takovém větru nikdy nestřílel. Měl jsem vedle sebe tři dobrá jména, když všichni chybovali a já pořád nic, věděl jsem, že je to dobré a snažil si udělat náskok,“ dodal Kostelecký.