V individuálních disciplínách mají nadějné vyhlídky. „Když získáme místo na olympiádě ve sprintu, automaticky dostaneme jedno do keirinu a obráceně. Pořád se v obou disciplínách držíme na postup,“ hlásí z dějiště evropského šampionátu brněnský i reprezentační kouč Petr Klimeš.

V Apeldoornu ovšem potřebují dráhaři brněnské Dukly získat co nejvíc bodů, aby místa pojistili. „Ve sprintu skončit nejlépe do desítky. V keirinu získáme super body, když jeden ze závodníků postoupí do velkého finále,“ poukazuje Klimeš na nejlepší šestici tohoto klání.

VLADIMÍR SVAČINA je úřadující extraligový šampion s Třincem. V tuzemské nejvyšší soutěži nastupoval i za Vítkovice, Plzeň, Mladou Boleslav a Liberec.
Kometa posiluje útok. Z Poruby přišel exreprezentant a úřadující mistr Svačina

Do sprintu nasadí Martina Čechmana a Pavla Kelemena, který prokázal skvělou formu vítězstvím v německém Dudenhofenu a druhou příčkou v polském Pruszkówě, kde podlehl 1:2 na jízdy domácímu Mateuszi Rudykovi, bronzovému muži letošního světového šampionátu. „Porazil jsem předtím Maxe Levyho (čtyřnásobný mistr světa – pozn. red.), což se mi ve sprintu nikdy nepodařilo. Jezdí se mi dobře, ale na Evropě bude plno dalších dobrých sprinterů,“ připomíná Kelemen.

Víc šancí si dává v keirinu, v němž vyhrál mistrovství Evropy před čtyřmi lety. Pojede spolu s Tomášem Bábkem, který se stal šampionem starého kontinentu rok po něm. „Sprint je královská disciplína a záleží víc na výkonnosti. Větší šanci vidím v keirinu, kde může trochu hrát roli náhoda. Těším se, až to začne,“ říká Kelemen.

Evropský šampionát pro dráhaře brněnské Dukly začne ve středu odpoledne kvalifikací týmového sprintu. V něm také usilují o olympiádu, ovšem po polovině kvalifikace jsou až dvanáctí a postupuje pouze osm států. „Abychom obnovili šanci, musíme v Apeldoornu skončit na bedně,“ podotýká Klimeš.

Ilustrační foto.
Krajské soutěže: skokani podzimu? Raketový posun Medlánek. Polepšily si o 7 míst

Český týmový sprint totiž doplácí na obrovskou konkurenci v Evropě. Za umístění na kontinentálním šampionátu dostane země víc bodů než za stejnou příčku při světovém poháru. Při Panamerických hrách nebo mistrovství Austrálie s Oceánií není tak složité dostat se mezi nejlepší trojici a posbírat víc bodů než na mistrovství Evropy. „Z medailistů čtyř kontinentálních šampionátů snadno dopočítáme týmové sprinty, které míří na olympiádu. Kdo bude na Evropě hůř než třetí, vypadne z postupové osmičky. Země z ostatních kontinentů vydělají body snáz, čímž se rozdíl ještě zvětšuje,“ vysvětluje postupovou matematiku reprezentační trenér.

Přesto se v Apeldoornu brněnská trojice ve složení Kelemen, Čechman a Bábek na start týmového sprintu postaví. „Zkusíme jej i na nějakém světovém poháru, ale Evropa nám naznačí, zda se o něj dál pokoušet. Spíš se zaměříme na individuální disciplíny. Na Evropských hrách jsme v týmovém sprintu skončili čtvrtí, i když jsme se na něj speciálně nepřipravovali. Uvidíme, jak nám to tady sedne,“ uvažuje kouč.

Podobně smýšlí i jeho svěřenci. „Umíme jet dobře týmový sprint, když se nám vše sejde, ale je blbé, že postupuje jen osm týmů z celého světa. Kdyby jich bylo dvanáct, na devadesát pět procent se na olympiádu dostaneme, na nejlepší osmičku však asi nemáme. Třeba překvapíme,“ hlásí brněnský závodník.

Krasobruslařka Tereza Červinková.
Handicapovaný krasobruslař Smetana zařídil první medaili pro Česko

Dukla Brno vyslala do Nizozemska i dvě ženy, zkušenější Sáru Kaňkovskou a mladou Veroniku Jaborníkovou. „Verča skončila čtvrtá ve sprintu na juniorském mistrovství světa a tohle je dobrá možnost, aby si dala první dostaveníčko s velkým světem,“ objasňuje Klimeš.

Dukla Brno na mistrovství Evropy
STŘEDA
Týmový sprint mužů: Pavel Kelemen, Martin Čechman, Tomáš Bábek (Robin Wagner, David Sojka)
ČTVRTEK
Sprint jednotlivkyň: Sára Kaňkovská, Veronika Jaborníková
Sprint jednotlivců: Kelemen, Čechman (Wagner)
PÁTEK
Sprint jednotlivkyň: ?Kaňkovská, ?Jaborníková
Sprint jednotlivců: ?Kelemen, ?Čechman (?Wagner)
SOBOTA
Keirin žen: Kaňkovská, Jaborníková
Keirin mužů: Bábek, Kelemen (Čechman)
NEDĚLE
500 metrů s pevným startem žen: Kaňkovská
1000 metrů s pevným startem mužů: Wagner, Bábek