V individuálních disciplínách mají nadějné vyhlídky. „Když získáme místo na olympiádě ve sprintu, automaticky dostaneme jedno do keirinu a obráceně. Pořád se v obou disciplínách držíme na postup,“ hlásí z dějiště evropského šampionátu brněnský i reprezentační kouč Petr Klimeš.

V Apeldoornu ovšem potřebují dráhaři brněnské Dukly získat co nejvíc bodů, aby místa pojistili. „Ve sprintu skončit nejlépe do desítky. V keirinu získáme super body, když jeden ze závodníků postoupí do velkého finále,“ poukazuje Klimeš na nejlepší šestici tohoto klání.

Do sprintu nasadí Martina Čechmana a Pavla Kelemena, který prokázal skvělou formu vítězstvím v německém Dudenhofenu a druhou příčkou v polském Pruszkówě, kde podlehl 1:2 na jízdy domácímu Mateuszi Rudykovi, bronzovému muži letošního světového šampionátu. „Porazil jsem předtím Maxe Levyho (čtyřnásobný mistr světa – pozn. red.), což se mi ve sprintu nikdy nepodařilo. Jezdí se mi dobře, ale na Evropě bude plno dalších dobrých sprinterů,“ připomíná Kelemen.

Víc šancí si dává v keirinu, v němž vyhrál mistrovství Evropy před čtyřmi lety. Pojede spolu s Tomášem Bábkem, který se stal šampionem starého kontinentu rok po něm. „Sprint je královská disciplína a záleží víc na výkonnosti. Větší šanci vidím v keirinu, kde může trochu hrát roli náhoda. Těším se, až to začne,“ říká Kelemen.

Evropský šampionát pro dráhaře brněnské Dukly začne ve středu odpoledne kvalifikací týmového sprintu. V něm také usilují o olympiádu, ovšem po polovině kvalifikace jsou až dvanáctí a postupuje pouze osm států. „Abychom obnovili šanci, musíme v Apeldoornu skončit na bedně,“ podotýká Klimeš.

Český týmový sprint totiž doplácí na obrovskou konkurenci v Evropě. Za umístění na kontinentálním šampionátu dostane země víc bodů než za stejnou příčku při světovém poháru. Při Panamerických hrách nebo mistrovství Austrálie s Oceánií není tak složité dostat se mezi nejlepší trojici a posbírat víc bodů než na mistrovství Evropy. „Z medailistů čtyř kontinentálních šampionátů snadno dopočítáme týmové sprinty, které míří na olympiádu. Kdo bude na Evropě hůř než třetí, vypadne z postupové osmičky. Země z ostatních kontinentů vydělají body snáz, čímž se rozdíl ještě zvětšuje,“ vysvětluje postupovou matematiku reprezentační trenér.

Přesto se v Apeldoornu brněnská trojice ve složení Kelemen, Čechman a Bábek na start týmového sprintu postaví. „Zkusíme jej i na nějakém světovém poháru, ale Evropa nám naznačí, zda se o něj dál pokoušet. Spíš se zaměříme na individuální disciplíny. Na Evropských hrách jsme v týmovém sprintu skončili čtvrtí, i když jsme se na něj speciálně nepřipravovali. Uvidíme, jak nám to tady sedne,“ uvažuje kouč.

Podobně smýšlí i jeho svěřenci. „Umíme jet dobře týmový sprint, když se nám vše sejde, ale je blbé, že postupuje jen osm týmů z celého světa. Kdyby jich bylo dvanáct, na devadesát pět procent se na olympiádu dostaneme, na nejlepší osmičku však asi nemáme. Třeba překvapíme,“ hlásí brněnský závodník.

Dukla Brno vyslala do Nizozemska i dvě ženy, zkušenější Sáru Kaňkovskou a mladou Veroniku Jaborníkovou. „Verča skončila čtvrtá ve sprintu na juniorském mistrovství světa a tohle je dobrá možnost, aby si dala první dostaveníčko s velkým světem,“ objasňuje Klimeš.

Dukla Brno na mistrovství Evropy
STŘEDA
Týmový sprint mužů: Pavel Kelemen, Martin Čechman, Tomáš Bábek (Robin Wagner, David Sojka)
ČTVRTEK
Sprint jednotlivkyň: Sára Kaňkovská, Veronika Jaborníková
Sprint jednotlivců: Kelemen, Čechman (Wagner)
PÁTEK
Sprint jednotlivkyň: ?Kaňkovská, ?Jaborníková
Sprint jednotlivců: ?Kelemen, ?Čechman (?Wagner)
SOBOTA
Keirin žen: Kaňkovská, Jaborníková
Keirin mužů: Bábek, Kelemen (Čechman)
NEDĚLE
500 metrů s pevným startem žen: Kaňkovská
1000 metrů s pevným startem mužů: Wagner, Bábek