V běloruském Minsku vsadil ve volné jízdě na dva čtverné skoky místo jednoho a po několika chybách se posunul pouze na sedmou příčku z osmé, jež mu patřila po krátkém programu. Přitom soupeři, kteří startovali po něm, až nečekaně chybovali. „Kdybych zajel volnou čistě, možná jsem skončil i druhý, jenže s tím už nic neuděláme,“ řekl v obsáhlém rozhovoru pro Deník Rovnost osmadvacetiletý Březina.


Očekávání jste měl větší?
Možná podvědomě jsem to vnímal od ostatních, než od sebe. Chtěl jsem spíš zajet dobré jízdy a navázat na to, co jsem jezdil celou sezonu. Moc se mi to nepovedlo. Ne že to byl úplný propadák nebo že jízdy nebyly úplně povedené, což jsem zažíval v dřívějších letech. Některé chybičky však být nemusely.


Už po krátkém programu jste zaostával, co se stalo?
Dvakrát jsem si sáhnul na led. Skoky jsem měl docela čisté, ale výjezdy nebyly stoprocentní. Kdyby kraťas vypadal jinak, možná se i závod trochu jinak vyvíjel. Když bych zajel čistě, velice pravděpodobně jsem dostal podobné body jako na finále Grand Prix či v Helsinkách, což by odpovídalo umístění někde mezi prvním a čtvrtým místem. V volné bych tak neriskoval a jel jinak.


Čemu připisujete dvě hmátnutí na led?
Sám Rafael (trenér Arutjuňan – pozn. red.) mi řekl, že si nemůžu dovolit sahat po ledě u skoků jako trojitý flip a axel, které v podstatě dělám na sto procent, nikdy v tréninky u nich nemám chyby. Při trojitém axelu nepadám, nedávám ruce na zem, a při trojitém flipu už vůbec ne. Možná tam byla nekoncentrovanost, spíš jsem po kombinaci na začátku trochu polevil. Myslel jsem si, že těžkou věc mám hotovou a lehké už zvládnu v pohodě. Myslel jsem si, že co mi zbývá v krátkém programu, zvládnu zajet. Bohužel to nedopadlo.


Nalomil nepovedený krátký program vaši psychiku?
Ani ne. Věděl jsem, že se nejlepší trošku vzdálili, možná jsem víc přemýšlel nad tím, že medaile asi mohla být. Snažil jsem se ve volné zaútočit, abych se posunul dopředu, místo abych hlavně zajel dobře. Rafael mi řekl, že zbytečná chyba byla zařadit dva čtveráky, že jsem měl jet, jak jsem celou sezonu trénoval s jedním a čistou volnou.


To jste si uvědomil po chybách favoritů?
V tom rozložení závodu, kdybych zajel čistě, asi to vyšlo na medaili, jenže když jsem jel volnou jízdu, nemohl jsem tušit, že všichni budou chybovat, s tím se nedalo nic dělat. Věděl jsem, že pokud ti vepředu zajedou, nemám šanci ani s čistou jízdou, s ohledem na jejich náskok. Měl jsem v hlavě, že abych se posunul někam dopředu, musím přidat, někde nasbírat deset bodů, což byl další čtverák. Rozhodl jsem se jet se dvěma, sice jsem je udělal a jízda vypadala na začátku dobře, pak jsem ovšem patnáct nebo dvacet bodů ztratil dvěma chybami.


Byl váš nápad zařadit druhý čtverný salchow?
Řekl jsem to jen trenérce, která byla v Minsku se mnou, s Rafaelem jsem ani moc mluvit nemohl, protože časový posun v Americe je hodně velký. Kdybych mu řekl, že pojedu na dva, asi mi odpoví, ať jedu jednoho jako celou sezonu. Povídal mi po závodě, že člověk neví, jak ostatní zajedou, takže je lepší nastoupit s tím, za co body dostanu a celou sezonu jsem dostával. Na finále Grand Prix jsem i s chybou, pádem u čtverného salchowa, skončil čtvrtý a dostal víc bodů než Matteo (Rizzo – pozn. red.).


Právě italský závodník se posunul z desáté příčky po krátkém programu až na bronzovou…
Kdybych zajel jednoho čtveráka s čistou jízdou, asi jsem byl třetí. Jenže člověk si nemůže říct, že by s jedním čtverákem a čistou volnou měl medaili, ostatní taky mohli zajet čistě a nepomohlo by mi to, třeba bych se posunul jen o jedno místo a skončil šestý. S tím nic neudělám, připravím se dál na mistrovství světa. I když to možná vypadá, že poslední závod se mi nepovedl, pořád jsem se v sezoně nedostal pod sto padesát bodů ve volné jízdě a pod osmdesát v krátkém programu. Ukazuji stabilitu, po jednom závodě se svět nezboří.


Vyčítal jste si po volné jízdě, proč jste zařadil dva čtveráky, když jste upadl u trojitého axelu?
Určitě mi bylo po jejím skončení jasné, že se neposunu a zůstanu tam, kde jsem byl. Když jsem pak viděl, jak všichni ostatní jeli, začalo mě štvát, že mi tam aspoň jedna kombinace nebo jeden skok chyběl. I kdybych zajel se dvěma čtveráky a skočil trojitého axela, kombinaci proskočil a na konci dal flipa, asi to stejně stačilo na třetí místo.


Bodově byste to vyrovnal?
Axel nebo kombinace jsou deset bodů, trojitý flip pět a půl, což je patnáct bodů, takže bych měl možná stejně jako Matteo ve volné a o tři body jsem ho porazil v kraťasu, takže bych zůstal před ním. Kdybych zajel volnou čistě, možná jsem skončil i druhý, jenže s tím už nic neudělám. Závod je hotový a polemizovat můžu, jak chci. Co jsem chtěl, jsem na šampionátu předvedl jen z poloviny, s tím spokojený být nemůžu.


Dva čtverné salchowy se ke konci vaší volné jízdě podepsaly větší únavou?
Byla to směs všeho. Dva čtveráky berou hodně síly, což se potom projeví i na psychice. V momentě, kdy jsem skočil trojitý lutz, který byl super a dostal jsem skoro dva body navíc, mi bylo jasné, že mám jen tři poslední skoky. Asi jsem přemýšlel, že to je dobré, zbytek jízdy mám natrénovaný a vím, jak ji odjet. Jel jsem s tím, že to zvládnu, bohužel tělo mělo deficit ze začátku. Dva čtveráky jezdím v tréninku, ale je něco jiného jet volnou jízdu se dvěma v závodě, člověk je nervózní, objeví se adrenalin. Na začátku volné jsem ho cítil, v momentě, kdy jsem dva čtveráky dal, adrenalin trošku zmizel. S tím zmizí i síla, kterou člověk potřebuje.


Nabourá vám nepovedený evropský šampionát sebevědomí?
Nemá proč. Svoje minimum jsem zajel, všichni trenéři, co viděli můj trénink, za mnou chodili, že vypadá dobře a stačí prostě zajet, pak nemám problém bojovat o medaile. Viděli, že jsem natrénováno měl. Sebevědomí mi nemá co nabourávat, trénuji celý rok stejně, abych měl všechno zautomatizované. Osvědčil jsem si, že dva čtveráky ve volné jsem schopný odjet, jde o to najezdit je v tréninky, aby jízda byla stoprocentní jako na začátku s jedním. Mám dva měsíce čas, abych jízdy najezdil a na mistrovství světa přijel, odjel a ukázal to.


Takže pojedete se dvěma čtvernými skoky na mistrovství světa, které ve druhé polovině března hostí japonská Saitama?
Budu trénovat se dvěma, abych nabral víc síly a věděl, jak tělo reaguje, když spadnu u jednoho nebo obou, natrénoval si různé varianty volné jízdy. Potřebuji zjistit, jak reagují svaly, když se něco nepovede u čtveráku. Musím vědět, že i když si dvakrát sednu, zbytek volné jízdy bude čistý. Není důvod jezdit jinak, natrénováno mám, i Rafael řekl, že nechce, abych se vrátil zpátky do díry, ve které jsem byl, když jsem k němu přišel.


A kdy jste uvažoval i o konci kariéry…
Oběma nám dva roky trvalo dostat se zpátky do top formy, je zbytečné to brát tak, že se šampionát nepovedl a s ním i celá sezona. Vím, že trénink, který absolvuji každý den, se vyplácí. Bohužel nevyšel jeden závod, což je směsice trochu špatných rozhodnutí, měl jsem jet možná jinou volnou jízdu, možná s větším nasazením v krátkém programu. Nezajel jsem, co jsem si předsevzal.


Na mistrovství světa můžete se dvěma čtvernými skoky uspět?
Konkurence bude stoprocentně větší, když jsem viděl, jak dopadlo mistrovství Ameriky. Záleží, jak kdo zajede. Pro mě je hlavní natrénovat, abych přijel na další závody a přesně měl v hlavě dané, co od sebe očekávám a co chci předvést, abych nemusel přemýšlet, že se mi teď něco nepovedlo a musím přidat. To se odráží i na tom, jak moc se člověk soustředí na jízdy. Když budu vědět, co chci, odjedu závod v úplně jiném rozpoložení. Důležité je připravit se tak, abych přijel na mistrovství světa a předvedl, co mám.


Co říkáte na španělského matadora Javiera Fernándeze, který závodil poprvé v sezoně a vybojoval sedmý evropský titul v řadě?
Bylo mi jasné, že Javier nepřijede na mistrovství Evropy bez toho, aniž věděl, že svoje minimum zajede. Jel sice první závod v sezoně, ale v celé jeho kariéře jsem ho neviděl zajet takové jízdy. Ne že by byly špatné, ale vždycky vyhrával s tím, že zajel dobré jízdy, bojoval a věděl, že pokud udělá chybičku, stačit mu to nebude. Tady jel na konci a viděl, jak ostatní jedou, kromě Koljady (Michail, Rus vedoucí po krátkém programu – pozn. red.). Bylo mu jasné, že když přijde s tím, co natrénoval, bude mu to stačit a vyhraje. Ostatní mu pomohli, když chybovali. Rozloučil se však vítězstvím a nikdo se nebude zajímat, jakým způsobem. Vyhrál poslední mistrovství Evropy v kariéře, to je jediné, na co se lidi budou dívat.


Vaše sestra Eliška Březinová se poprvé v kariéře vešla do nejlepší desítky, kterou uzavřela. Co říkáte jejímu výkonu?
Eliška jela dobře a zajela, co natrénovala. Taky jí samozřejmě trošku pomohlo štěstí, když závodnice před ní nezajeli nejlepší jízdy, takže se dostala do desítky. Nicméně si to zasloužila. Jízda, kterou zajela ve volné, do desítky patří.