Na předchozích hrách v kanadském Vancouveru i v ruském Soči obsadil shodně desátou pozici, umístění v top ten vyhlíží i tentokrát. „Snažím se nepřemýšlet nad tím, kde chci skončit. Hlavně si přeji zajet co nejlépe a trošku překonat sám sebe. I kvůli tomu, co jsem předvedl v Moskvě na mistrovství Evropy. Chci zajet líp než tam,“ sdělil sedmadvacetiletý krasobruslař České televizi.

Na kontinentálním šampionátu v Rusku mu nevyšel krátký program, v němž mimo jiné nedotočil čtverný salchow. Do volné jízdy plánoval zařazení dvou těchto skoků, nakonec zvolil jeden, který mu vyšel a polepšil si na celkové osmé místo.

Do olympiády čtverné skoky piloval. „Pojedu asi dva ve volné jízdě a jeden v krátkém programu. Pokud se povedou všechny, první desítka se asi dá, když zajedu čisté jízdy,“ pronesl.

Patronka dívčího turnaje a bývalá kapitánka KP Brno Sandra Onderková (vlevo) společně s maskotem akce brněnským drakem.
Mistrovství světa škol ve volejbale? Českou republiku reprezentuje Brno

Na led pchjongčchangské Gangneung Ice Areny vstoupí do svých třetích her kariéry s vlastnoručně nabroušenými bruslemi. Naučil se to v Kalifornii, kde žije. „Co bych byl za bruslaře, kdybych se o vlastní boty neuměl postarat. To se hodí a neztratí,“ rozesmál se v rozhovoru pro ČTK.


GRIF NA CHYCENÍ BRUSLÍ


K broušení se dostal spíš z dlouhé chvíle, když se ho zeptal majitel jednoho obchodu se sportovním zboží v Lakewoodu, kde trénuje, jestli párkrát v týdnu přijde a pomůže jeho krasobruslařským klientům. Tak Březina začal i brousit. „Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na správný grif a jak mám botu uchytit do držáku, protože se jinak brousí brusle na hokej a jinak na kraso,“ připomněl, že krasobruslařské brusle mají na krajích zoubky. „Musím je brousit jen jedním směrem, abych zoubky neponičil,“ vysvětlil.

V obchodě už pomáhá několik měsíců, třikrát týdně vždy dvě hodiny. „Pomáhám se změřením nohy při výběru bruslí. Poradím, nabrousím, opravím, jsem taková holka pro všechno,“ ušklíbl se krasobruslař.

V Kalifornii bývá většinou sám, jeho manželka Danielle totiž žije v New Yorku. „Není to otázka peněz. Myslím si, že je to lepší, než abych dřepěl doma. Zabavím se a ještě jsem se něco naučil,“ objasnil.

Dokonce připravoval brusle brankáři Frederiku Andersenovi z Anaheim Ducks, klub zámořské NHL stadion v Lakewoodu vlastní. „Byla to docela sranda, protože gólmani mají speciální drážky. Potřebují jednu hranu vysokou, aby se mohli v brankovišti rychle odrážet a přesouvat. Asi čtrnáct dní poté, co jsem mu brusle dělal, jej vyměnili,“ smál bronzový medailista z mistrovství Evropy v roce 2013.

Olympijský festival v areálu brněnského výstaviště.
Hošek se sešel s Hoškem, slovenští hokejisté překvapili výhrou nad Rusy

Mezi jeho oblíbené činnosti patří také sbírání odznaků, tomu se věnoval při slavnostním zahájení olympijských her. „Ještě jsem je nespočítal, ale mám jich pár, které budou asi hodně cenné. Chytil jsem Jamajku, Ghanu, což bude jeden z těch hezčích. Snažil jsem se posbírat takové menší země, které tady mají jednoho, dva závodníky, například z Afriky,“ odhalil.


DORAZÍ RODIČE I DIVÍN


Březinovi drží palce také pavilon Z brněnského výstaviště, který hostí Olympijský festival. V pátek tam návštěvníky pozdraví jeho rodiče Edita a Rudolf, krasobruslařští trenéři. A také Karol Divín, stříbrný olympijský medailista z mužské soutěže v americkém Squaw Valley z roku 1960.

Březinova sestra Eliška se stala ambasadorkou Olympijského festivalu v Brně. Časné ranní hodiny jí nezabrání, aby sledovala vystoupení svého o šest let staršího sourozence aspoň v televizi. „Dám si budík, to je jasná věc. A když mě nevzbudí, určitě mě probudí rodiče, budou koukat. Je to podobné jako na olympiádě ve Vancouveru, taky jsme na Michala vstávali,“ uvedla.

Olympijský festival v areálu brněnské výstaviště - na snímku brněnský olympionik v šermu Alexander Choupenitch.
Oslavy medailí? Tančení, pivo a Gott, vzpomíná Choupenitch na Rio