Před sobotními volnými jízdami jako třetí nejlepší Evropan ztrácí jen 1,28 bodu na sedmého Francouze Kevina Aymoze. „Myslím, že to nebyl špatný program. Udělal jsem jen minimální chybičky ve výjezdech, nebyly úplně čisté. Kdybych je měl lepší, plusové body budou jinde. Ale je to dobrý začátek,“ uvedl Březina na svazovém facebooku.

Pokud by osmadvacetiletý český reprezentant pozici na šampionátu udržel, bude to jeho nejlepší umístění na mistrovství světa od roku 2012, kdy byl šestý. Získal 86,96 bodu, což je o víc než tři body lepší známka než na lednovém mistrovství Evropy v Minsku. Zaostal ale o víc než šest bodů za životním krátkým programem z podzimního závodu Grand Prix v Helsinkách, kde se mu podařilo přidat za čtverný skok trojitý toeloop.

Na rozdíl od mistrovství Evropy neplánuje zařadit dva čtverné salchowy, celou Grand Prix totiž odjel s jedním. „Myslím si, že na sto procent pojedeme stejně jako celou sezonu, že ty dva čtveráky riskovat nebudeme, i když to naježděné mám. Myslím, že je zbytečné riskovat. Zajedu to, co mám natrénované a co vím, že jsem schopen zajet na sto procent,“ prozradil.

Po krátkém programu vede Američan Nathan Chen. Jako jediný z favoritů na zlato odjel čistý krátký program se dvěma čtvernými skoky, lutzem a toeloopem. Získal 107,40 bodu a má blízko k obhajobě titulu. „Jsem spokojený s tím, jak jsem dneska zajel. Není to reakce na kohokoliv ze soupeřů, prostě mám radost z toho, jak jsem zajel já,“ pochvaloval si devatenáctiletý Američan. Druhý je překvapivě jeho krajan Jason Brown, kterému skvělé provedení krátkého programu bez čtverného skoku vyneslo 96,81 bodu.

Nedařilo se favorizovaným Japoncům. Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju, který se vrací po listopadovém zranění kotníku, zaváhal u plánovaného čtverného salchowu. Ubral z něj dvě obrátky a nezískal ani bod, protože sólový dvojitý skok v krátkém programu není povolený. Průběžně je tak třetí se ztrátou dvanácti a půl bodu na Chena. „Myslím, že jsem ten první skok trochu uspěchal. Teď jsem ze svého vystoupení zklamaný. Ale už je po krátkém programu. Chtěl bych chytře využít zítřek k tomu, abych se připravil na volnou jízdu,“ řekl zklamaný Hanju. Svůj zdravotní stav chce komentovat až po skončení misrovství světa.

Nezastoupil ho ani stříbrný olympijský medailista Šoma Uno, který upadl při nedotočeném pokusu o čtverný flip a je šestý. Ještě víc kazili Rusové. Nejlepší z nich Michail Koljada, který loni získal bronz, je až desátý. Zatímco na ME v krátkém programu překonal stobodovou hranici, tentokrát získal pouze 84,23 bodu.

Volné jízdy mužů jsou na programu v sobotu od pů desáté dopoledne SEČ.

Výsledky mistrovství světa v krasobruslení v Saitamě
Sportovní dvojice - konečné pořadí: 1. Suej Wen-ťing, Chan Cchung (Čína) 234,84, 2. Tarasovová, Morozov (Rus.) 228,47, 3. Zabijaková, Enbert (Rus.) 217,98, 4. Čcheng Pcheng, Jang Ťin (Čína) 215,84, 5. Jamesová, Cipres (Fr.) 215,19, 6. Bojkovová, Kozlovskij (Rus.) 210,30, …18. Abraževičová, Bidař (ČR) 140,02.

Muži - po krátkém programu: 1. Chen (USA) 107,40, 2. Brown (USA) 96,81, 3. Hanju (Jap.) 94,87, 4. Zhou (USA) 94,17, 5. Rizzo (It.) 93,37, 6. Uno (Jap.) 91,40, …8. Březina (ČR) 86,96.