Ke zlatu měl Březina daleko, ale stříbro mohl se standardním výkonem získat. Jeho medailový sen se však rozplynul hned při úvodních pokusech o čtverný salchow. Napoprvé ho nezabalil a další dva skoky skončily pádem. V rozjížďce přitom tento skok předvedl excelentně. Známkou 141,48 bodu zaostal takřka o 26 bodů za osobním rekordem a měl jedenáctou volnou jízdu. Jeho jediným velkým cenným kovem tak zůstal bronz z mistrovství Evropy 2013.

Brněnští korfbalisté v pátek zahájí evropskou pouť.
Pomůže lehčí skupina? Brněnští korfbalisté cílí na Europa Shieldu na medaili

Zlato získal teprve dvacetiletý Dmitrij Alijev z Ruska. „Byly to dva úžasné dny, chci poděkovat všem fanouškům,“ usmíval se. Jeho radost v hale ve Štýrském Hradci ostře kontrastovala s Březinovým smutkem.

Alijev, který se loni nedostal do ruské reprezentace, zajel životní program s třemi čtvernými skoky. Dvacetiletý Rus si o patnáct bodů vylepšil osobní rekord a vyhrál o více než 26 bodů před šestnáctiletým krajanem Arturem Danieljanem. Třetí skončil Morisi Kvitelašvili z Gruzie.

Daniel Krenželok si poprvé v kariéře zahraje za jiný extraligový klub než jsou Vítkovice.
Z ligového dna do týmu pro play-off. Kometa má nejlepší fanoušky, říká Krenželok

Sourozenecký pár Natálie a Filip Taschlerovi z Brna při debutu na seniorském mistrovství Evropy v krasobruslení postoupili do volných tanců. Čeští junioři na šampionátu ve Štýrském Hradci obsadili v rytmickém tanci 17. příčku. Po první části soutěže těsně vedou francouzští favorité Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron. Soutěž tanečních párů vyvrcholí v sobotu.

Taschlerovi, kteří se připravují v Chicagu u italského trenéra Mattea Zanniho, zajeli energický tanec na muzikálové rytmy a zejména osmnáctiletá Natálie dala bezprostředně po skončení jízdy jasně najevo své nadšení. Známkou 62,53 si téměř o dva body vylepšili osobní rekord, který získali za rytmický tanec při třetím místě v podzimním závodu juniorské Grand Prix v Lake Placid. "Ten výsledek je úplně úžasný. Moc jsme si to užili. Za mě zatím nejlepší jízda. Je to dobrý odrazový můstek na začátek," uvedl na svazovém facebooku dvacetiletý Taschler. Český pár porazil deset soupeřů a s přehledem se dostal do finálové dvacítky.

Fotbalista Jan Hladík (v bílém).
Vaněk stále trénuje se Zbrojovkou, na roli tvůrce si však už zvyká Hladík

Ve volném tanci by mladí Češi rádi výkon z rytmického tance potvrdili a chtěli by další dobrý výsledek věnovat otci, který loni v létě zemřel. "Právě dnes by měl narozeniny," poznamenal ve čtvrtek Taschler.

Nečekaně vyrovnaný je zatím souboj o zlato. Vítězové posledních pěti evropských šampionátů Papadakisová a Cizeron známkou 88,78 zaostali o více než bod za osobním rekordem a tlačí se na ně Rusové Viktoria Sinicinová a Nikita Kacalapov. Úřadující vicemistři světa si vylepšili osobní maximum o 2,64 bodu a v rytmickém tanci zaostali za francouzskými krasobruslaři o pouhých pět setin bodu.

Basketbalistka Hana Horáková.
Žabiny i s legendární Horákovou na vozíku. Basketbal pomůže hendikepovaným

Rozdíl před volným tancem je zanedbatelný, ale Papadakisová se Cizeronem zůstávají favority, protože mají zhruba o šest bodů lepší osobní rekord. Na obhajobu bronzové medaile útočí Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri, kteří se prosadili na průběžné třetí místo o bod před loňské vicemistry Evropy Alexandru Stěpanovovou a Ivana Bukina z Ruska.