Tak tu ještě nebylo. Basketbalistky USK uštědřily brněnskému Gambrinusu potupnou stovku. Brněnské hráčky si odvezly z pražské Folimanky porážku 83:100 a po týdnu spadly opět na druhé místo tabulky.

Před sedmi dny zvítězily v Praze o osmnáct bodů české šampiónky. V sobotu jim poslední porážku pražské vysokoškolačky vrátily i s úroky.

Vyhrály sice „jen“ o bodů sedmnáct, zato svému soupeři nastřílely stovku. To se třináctinásobným mistryním ženské basketbalové ligy stalo poprvé v historii klubu.

„Takových poprvé je v letošní sezoně víc. Dneska se nám zkrátka nedařilo,“ okomentovala výsledek utkání na klubovém webu hráčka Gambrinusu Hana Horáková.

O vzájemném souboji obou velkých rivalů rozhodl především závěr druhé čtvrtiny. V něm pražské ostřelovačky během pěti minut navýšili svůj náskok na dvacet bodů.

„V tu chvíli jsme měli velice kvalitní hru v obraně a obrovský tlak pro hru v rychlém protiútoku,“ pochvaloval si Lubor Blažek, kouč Pražanek.

Brňankám se podařilo náskok USK stáhnout v jednu chvíli až na rozdíl šesti bodů. Po pátých osobních chybách Whitmoreové a Kulichové se už ale nezvedly.

„Ve druhém poločase jsem se začali více snažit. Měli jsme dobré úseky, ale poločasový rozdíl byl rozhodující. Domácí tým vyhrál zaslouženě,“ nevymlouval se asistent brněnského trenéra Vlastimil Havlík.

Noční můru Gambrinusu dovršila domácí Michaela Ferančíková, která pět sekund před koncem tříbodovým pokusem zaokrouhlila skóre Pražanek na sto.

Hráčky USK dominovaly hlavně v doskoku. V útoku takovým způsobem získaly jednadvacet míčů a celkově Brňanky přeskákaly v poměru 44:30.

Nejpřesnější střelkyní utkání byla se šestadvaceti body americká rozehrávačka vysokoškolaček Lindsay Whalenová. Bilance největších rivalů soutěže v tomto ligovém ročníku je 2:1 pro Pražanky.

Poslední vzájemný zápas před play off hrají obě družstva v brněnské hale Rosnička 14. února. Výsledek utkání rozhodne o tom, který z týmů si zajistí výhodu domácího prostředí pro případný rozhodující zápas vyřazovací části.

USK Praha – Gambrinus Brno 100:83 (19:21, 56:36, 77:65)
USK: Cashová, Ferančíková, Bartoňová, Whalenová, Maltsiová, Peková, Bednářová, Matičová, Elhotová
Brno: Fegyvernekyová, Jansoneová, Hejdová, Maiga-Baová, Fröhlichová, Horáková, Whitmoreová, Kulichová, Vítečková
Body: Whalenová 26, Ferančíková 20, Cashová, Maltsiová 13 – Whitmoreová 19, Horáková 17, Maiga-Baová, Vítečková 15
Rozhodčí: Kittlerová, Vondráček, Rozsypal

Autor: JIŘÍ ŠEVČÍK