Před závodem tráví hodiny před zrcadlem krášlením, aby vypadaly perfektně. Přitom si dávají na vlasy potravinářskou želatinu, nos „ozdobí“ skřipcem a nakonec s tím vším skočí ještě do vody. Bláznovství? Kdepak, u akvabel nutnost. „Používáme voděodolná líčidla, protože jinak by se nám při soutěži rozmazala. Vlasy si upravujeme želatinou, ze které se třeba dělají i dorty. Jedná se o nejpohodlnější způsob. Gel na vlasy nepřichází v úvahu, protože se ve vodě rozpouští,“ povídá brněnská rodačka Alžběta Dufková. Společně se svou partnerkou z Tesly Brno, trojnásobnou účastnicí olympijských her Soňou Bernardovou, usilují o druhou účast pod pěti kruhy za sebou.

O ní rozhodne jediný kvalifikační závod za více než měsíc. Jak si věříte?

Dufková: Podle výsledků máme velké šance, takže snad účast vyjde.

Bernardová: Pravidla dělají v postupovém olympijském klíči trochu nepořádek, ale každopádně si hodně věříme.

Z otevřeného mistrovství Francie jste před měsícem přivezly bronzovou medaili, což je podle odborníků největší český úspěch za dvacet let. Jde o povzbuzení?

Dufková: Ani jsme nečekaly, že vše vyjde tak podle představ. Šlo o test, který potvrdil, že jdeme správnou cestou.

V synchronizovaném plavání předvádíte technické a volné sestavy. V čem se od sebe liší?

Bernardová: Technická je kratší, trvá asi dvě a půl minuty, ale musí být naprosto synchronní. V jediném pohybu nesmíme jít mimo, třeba zrcadlově proti sobě. Provedeme sedm předepsaných prvků v daném pořadí. O to je to náročnější. Do volné sestavy můžeme zavést artistické prvky, výnosy, obrazce na vodě.

Které představení vás víc baví a které víc jde?

Dufková: Nedá se říct, že jedna sestava by byla lehčí. Technickou plaveme na moderní elektrohudbu, volnou zase na vážnou zkombinovanou s filmovou. Jedná se o dva naprosto odlišné styly, čímž chceme ukázat, že umíme různé věci. Baví mě obě, ale volná je asi víc kreativnější a zábavnější.

Kolik času zabere nacvičení vystoupení?

Dufková: Asi půl roku, aby bylo na zaplavatelné úrovni. K vrcholnému představení klidně i rok, abychom měly vše vypilované bez jediné chybičky.

Jak často trénujete?

Bernardová: Dvě až tři hodiny ráno, k tomu ještě odpoledne a také se připravujeme na suchu. Vše se mění podle fáze přípravy.

Dufková: Kromě čtvrtka makáme každý den. I o víkendech. To jsou bazény volnější.

Shání se plavecké prostory obtížně?

Bernardová: Momentálně je v České republice jediný bazén, který vyhovuje olympijským pravidlům hloubkou i rozměry. Máme štěstí, že leží právě v Brně za Lužánkami. Sice oceňujeme, že se v městě postavilo tolik nových krásných bazénů, ale ani jeden nevyhovuje akvabelám. Hloubka musí být alespoň dva metry, protože při vystoupeních se nesmíme dotýkat dna.

Jak to rozhodčí na závodech posuzují, sledují vás snad v plavkách v bazéně?

Dufková: Na mezinárodních závodech se využívají podvodní kamery. Za dotknutí dna se minimálně strhávají body.

Hrozí při vystupování i zranění?

Dufková: Běžně ne, ale na poslední olympiádě se jedna Japonka trochu přidusila. Je otázka, jakou má člověk vůli nevynořit se, pokud se třeba špatně nadechne.

Bernardová: Když jdeme do vody správně rozcvičené, neměly by se stát ani svalové úrazy.

Akvabely musí hodně dbát na svůj vzhled, i když dost času tráví pod vodou. Jak děláte, že i pod hladinou jste stále namalované a vlasy vám drží?

Dufková: Používáme voděodolná líčidla, protože jinak by se nám vše rozmazalo. Vlasy si upravujeme želatinou, ze které se třeba dělají i dorty. Jedná se o nejpohodlnější způsob. Gel na vlasy nepřichází v úvahu, protože se ve vodě rozpouští.

Na každé vystoupení máte i speciální plavky? Ty ale asi v běžném obchodě nekoupíte…

Dufková: To ne. Pro tuto sezonu máme nové, které jsme si nechaly ušít v USA.

Bernardová: Jsou na zakázku, vymyšlené ke konkrétní sestavě.

Starší kusy si schováváte?

Dufková: Máme jich plnou skříň jako takovou památku.

Co jsou nejčastější položky vašich výdajů?

Dufková: Od letenek, pronájmů bazénů, odměn choreografům a trenérům, plavek až po výživu. Jedná se o nekonečný seznam.

Bernardová: Synchronizované plavání není vůbec levná záležitost. Stačí si jen představit, na kolik vyjde pronájem bazénu… Vše nás ročně stojí v řádech statisíců. Proto jsme rádi za jakoukoliv podporu a děkujeme za pomoc a zázemí pro přípravu, které nám pomáhá zajišťovat třeba Centrum sportu Ministerstva vnitra, domovský oddíl i Český svaz plaveckých sportů. Vše se však neobejde bez vlastní výrazné investice, obzvláště v olympijském roce.

Vystupujete spolu šest let. Jak jste se daly dohromady?

Dufková: Sonina partnerka tehdy skončila, takže za ni hledala novou náhradu. Domluvily jsme se po tehdejším republikovém mistrovství, kde jsme skončily na prvních dvou místech.

Máte mezi sebou patnáct let rozdílu. Je takové spojení mezi akvabelami běžné?

Dufková: Myslely jsme, že jde o raritu, ale stále častěji se takto rozdílné dvojice dávají dohromady. Zkušená akvabela si vytáhne k sobě nějakou nadějnou.

Bernardová: Využívá se zkušeností, aby se mladší holky dostaly na světovou úroveň.

Máte proto ve vašem páru konečné slovo?

Bernardová: To bych neřekla.

Dufková: Ze začátku to tak bylo, ale teď už ne. (smích) Soňa mě hodně naučila.

Bernardová: Naše pozice je teď zcela srovnaná.

Z českých akvabel máte za sebou nejvíce úspěchů v historii, usilujete o čtvrtou olympiádu. Cítíte se, Soňo, už jako legenda?

Bernardová: Toto vůbec neřeším. Nedělám synchronizované plavání, abych si pak doma postavila nějakou trofej do vitrínky. Cítím, že mohu tento sport někam posunout a s Bětkou se dokážeme vyrovnat velmocem Rusku nebo Španělsku. Můžeme být hrdé, že i tyto státy kopírují naše originální plavecké prvky.

Dufková: Podle mě už legendou je. Jaký sportovec může říct, že se mu podaří držet na takové úrovni po dobu čtyř olympiád? To je obdivuhodné.

Nenutí vám občas pivo? Její strýc je totiž majitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard.

Dufková: Když někde vidím tuto značku, hned si na Soňu vzpomenu. Slyšela jsem, že dvě deci tohoto alkoholického pití jsou po tréninku dobrý iontový nápoj, ale my to tak neděláme. (smích)

Bernardová: Měla bych mít pití piva v rodině, ale dávám přednost vínu.

Už vás strýc alespoň provedl svým „královstvím“?

Bernardová: To ano. (úsměv)

Soňa se víc nadře, říká trenérka

Přehrávač hudby a videokamera. Jedny z nejčastějších „zbraní“ v rukou Libuše Zídkové. Trenérka akvabel Soni Bernardové a Alžběty Dufkové tráví s brněnskými olympijskými nadějemi při přípravách náročných sestav hodiny času. Pomáhá, radí, nahrává. Z rozsáhlého realizačního týmu jihomoravských závodnic je zná snad ze všech nejlépe. Co prozradila na dvojice Tesly Brno a jak jim věří před kvalifikačním závodem na účast pod pěti kruhy?

Povahy akvabel. „Obě velice dobře vnímají hudbu. Skvěle spolu vycházejí, nemají mezi sebou spory ani žádné problémy. Bětce vyhovuje více dynamická hudba, Soňa zase skvěle zvládá umělecký projev.“

Věkový rozdíl. „Není na nich poznat, že mají mezi sebou patnáctiletou mezeru. Navzájem si vycházející ve všem vstříc. Starší Soňa pomáhá mladší Alžbětě svými zkušenostmi, ale žádná z nich se nepasuje do role vůdčí osobnosti. To by nedělalo dobrotu.“

Silné a slabé stránky. „Silnou zbraní holek je jejich skvělá technika. Naopak zabrat musí trochu na rychlosti, což se snažíme kompenzovat suchou přípravou, běháním. V šestatřiceti letech se Soňa mnohem víc nadře.“

Šance na olympiádu. „Mají velké ambice, protože nedávno si z mistrovství Francie přivezly bronz, na loňském mistrovství světa skončily těsně za finálovými branami. Měly by se kvalifikovat bez problémů, ale než se tak stane, tak o tom nechci příliš nahlas mluvit.“

Jediný kvalifikační závod. „Jedná se o nepříjemné pravidlo, ale nic s ním nenaděláme. Je to velké omezení, protože když jim sestava nevyjde, neexistuje šance na nápravu.“

Ranní ptáče dál doskáče?

Budíček v pět hodin ráno, rychle se obléct a vyrazit na plavecký stadion. Venku je ještě tma, po cestě potkáváte jen pár lidí. Dvojici žen přivítá potemnělý bazén…

Téměř každý den takto odchází brzy ráno do „práce“ dvojice brněnských akvabel. „Raději bychom si pospaly. Takhle brzo člověk není ještě úplně probuzený. Podmínky nejsou ideální, ale snažíme se dělat, co můžeme,“ sděluje členka TJ Tesla Brno Alžběta Dufková, která se „za úsvitu“ pravidelně potkává se svou kolegyní Soňou Bernardovou. Spolu tvoří pár, který už jednou ochutnal olympijský dezert a letos se mu opět přibližuje.

Na stadionu na Lesné mají od šesti hodin ráno pronajatých jen pár drah. Další se postupně zaplňují plavci, kteří atmosféru soubojů pod pěti kruhy mohou nasávat leda tak z televize nebo diváckých tribun.

Snaha předvést se nebo zaujmout svým vystoupením okolní „publikum“? Ne, to v jejich případě neplatí. „Už jsme si ale zvykly,“ přiznávají svorně synchronizované plavkyně.

Nejen že jejich sport nestojí v zájmu sponzorů a shánění peněz znamená podobnou odysseu jako sekat trávu tupou kosou, ale limituje je i nedostatek vhodných tréninkových míst.

Třeba ale bude platit známé přísloví: Ranní ptáče dál doskáče… sportovní redaktor Deníku Rovnost Tomáš Valaškovčák

Soňa Bernardová
Sport: 
synchronizované plavání (akvabela)
Věk: 36 let
Klub: TJ Tesla Brno
Největší úspěchy: 2012 3. místo na mistrovství Francie, 2011 12. a 13. místo na MS, 2010 8. místo na SP, 2009 12. místo na MS, 3x na OH (2000, 2004 a 2008)
Minulé OH 2008 v Pekingu: 18. místo ve volném i technickém programu

Alžběta Dufková
Sport: synchronizované plavání (akvabela)
Věk: 21 let
Klub: TJ Tesla Brno
Největší úspěchy: 2012 3. místo na mistrovství Francie, 2010 8. místo na SP, 2009 12. místo na MS, 2008 2. místo na mistrovství USA
Minulé OH 2008 v Pekingu: 18. místo ve volném i technickém programu

REALIZAČNÍ TÝM
hlavní trenérka: Libuše Zídková. Asistentka: Petra Saturková. Kondiční trenéři: Ivo Dočkal, Zdenka Krčálová, Ladislav Vencálek. Fyzioterapeutka: Radka Doležalová.Zahraniční trenéři a choreograf: Kimmy Mc Kinley, Stephan Miermont (oba z USA, Kalifornie)