V pondělí se od čtyř hodin odpoledne uskuteční v sadech Národního odboje – v parku před klubem Šelepka – symbolický Závod míru dětí, který budou sledovat vítězové Závodu míru Gustav Adolf Schur, Jan Smolík, Ján Svorada a Ondřej Sosenka a další výrazné osobnosti májových peletonů Alexander Gusjatnikov, Kamil Haťapka, Pavel Doležel, Karel Vávra, Jiří Škoda, Rudolf Labus a další. V neposlední řadě účastník prvního ročníku z roku 1948 pan Vlastimil Bartoš.

Letošní 70. výročí největšího amatérského etapového závodu světa si připomenou i olympijský vítěz z Tokia Jiří Daler, zakladatel brněnské Dukly a kapitán našeho družstva při Závodě míru v roce 1961 František Jursa, Svatopluk Buchta se svými mladými olympioniky, ale i naše první medailistka z cyklistického mistrovství světa Iva Zajíčková či Petr Novák, trenér Martiny Sáblíkové. Do Brna přijede i emeritní televizní sportovní redaktor Otakar Černý, který zde ve spolupráci se sportovní redakcí ČT Brno a redaktorem Tomášem Lachmanem začne natáčet pětadvacetiminutový dokument Když se řekne Závod míru.

Po dojezdu „Závodu míru dětí“ se k vítězným dětem přidají cyklistické legendy a další kolečkáři, převlečou se do žlutých triček, a u příležitosti 70. výročí Závodu míru vytvoří skupinu čítající sedmdesát členů. A všichni ve žlutých tričkách vítězů, což je hodno zápisu do České knihy rekordů.

V úterý se bude s pozvanými osobnostmi pokračovat v natáčení televizního dokumentu při cyklistické akci Milčovo kolečko v Bosonohách. V úvodu se vzdává tradičně hold mnohonásobnému mistru České republiky a kapitánu československé reprezentace Miloši Hrazdírovi, po kterém je benefice pojmenována. Děje se tak po historické znělce Závodu míru, kterou si i letos připomeneme konec 2. světové války a cyklistické borce, kteří se 73. roku po osvobození nedožili. A jistě dojde i na kapičku slivovice, kterou se připíjí na počest legendárního furianta a cyklisty před jeho domem, kde v Hoštické ulici v lednu roku 1990 náhle zemřel.

I Milčovo kolečko připomene 70. výročí Závodu míru cyklistickými artefakty – prvních sedmdesát nejsympatičtějších účastníků obdrží cyklistické čepičky s logem závodu. Prezence k intervalovému závodu pro celou rodinu začíná v areálu FK SK Bosonohy v Hoštické ulici ve 12, 30 hodin, začátek programu je ve 13, 30. Vstup na program i startovné je zdarma. Pořadatelem Brněnského roku sportu je ve spolupráci s Vladimírem Koudelkou Městský sportovní klub Brno (více na www.brnenskyroksportu.cz).