Platí za tvrďáka, který ve squashovém kurtu dokáže míč důrazně zakončit. Stačí mu nahrát na střed nebo na volej… „Nečekám na to, až ke mně míč přijde. Nechci nikoho uběhat k smrti, dneska se bod musí prostě uhrát. Proto se snažím hrát agresivně,“ doplnil Mekbib, v současné době druhý hráč na českém žebříčku za Janem Koukalem. Na osmnáctinásobného domácího mistra ale výrazně neztrácí. Naopak se velice přibližuje.

K tomu mu dopomohly výsledky ze třech turnajů na Novém Zélandu, kam se na přelomu června vydal. Jednalo se o atraktivní podniky a ve všech se dostal do hlavní soutěže. Na prvních dvou turnajích prohrál s domácím hráčem a poté s Australanem. Na tom nejtěžším si vše vynahradil. V Aucklandu porazil v prvním kole druhého nasazeného, a současně 42. hráče světového žebříčku, Ivana Yuena z Malajsie. Ve čtvrtfinále si zase v pěti setech poradil s Indem Maheshem Mangaonkarem, 79. hráčem světového žebříčku.

O postup do semifinále nakonec prohrál se Skotem Gregem Lobbanem. „Asi se dá říci, že to byl můj největší úspěch kariéry. Jednalo se o silně obsazený turnaj. Jsem za to moc rád,“ dodal Mekbib, který chválil také to, že na zápas přišlo hodně diváků. „Samozřejmě, Novému Zélandu vládne ragby, ale squash se tu hraje také hodně. Snad v každém městě je nějaké centrum s kurtem,“ doplnil hráč z brněnského týmu Viktoria, kterému se však nepodařilo dostat na ragbyový zápas. „V Auklandu se zrovna hrála prestižní akce, stadion už byl vyprodaný. Mně se ragby líbí. Hlavně to, jak všichni poslouchají rozhodčího a vůbec se s ním nehádají. To se občas ve squashi nevidí.“

Mekbiba čeká rovněž prestižní akce, a to od 20. července v polské Wroclawi Světové hry 2017. Jedná se o desátý ročník nejvýznamnější mezinárodní soutěže v neolympijských sportech. Soutěžit se bude ve 27 sportech, her se zúčastní okolo čtyř tisíc sportovců ze 114 zemí. Squashový turnaj proběhne od 25. července. A Mekbib do něho vstoupí proti Australanu Rhysi Dowlingovi. „Pro squashisty je to netradiční termín takhle uprostřed léta, to se vždycky připravujeme na novou sezonu. Budu ale chtít dojít co nejdále,“ doplnil Mekbib. Turnaje se z českých hráčů dále zúčastní Zuzana Kubáňová, Anna Serme a Jan Koukal.

JIŘÍ UHLÍŘ