Martinu Vráblíkovi se nedařilo, nedokončil první kolo. Student Fakulty sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity předtím neviděl olympijský cíl ani v superobřím slalomu. V superkombinaci skončil jedenatřicátý.

Nejlepším českým reprezentantem byl na 17. místě Ondřej Bank, který ztratil na vítěze 1,81 sekundy. O lepší umístění přišel už v prvním kole, když se po chybě musel položit téměř celým tělem na sníh, což ho výrazně zbrzdilo. „Byla to klasická chyba. Ujel jsem po vnitřní lyži, ale někdy se to dá zvládnout. Do roviny jsem pak pořád ztrácel,“ řekl Bank. Po dojezdu prvního kola byl na 16. místě. „Jsem trošku zklamaný. Nevím, jestli pojedu na další olympiádu, a tady byly šance na dobré výsledky,“ dodal.

I v druhém kole předvedl Bank 16. nejrychlejší jízdu, ovšem v celkovém pořadí o jednu pozici klesl. „Jsem zklamaný. Měl jsem tady na umístění do desítky, ale nějak to prostě zase nevyšlo,“ řekl Bank. Litoval i faktu, že neskončil do 15. místa, čímž by získal body do FIS žebříčku disciplíny.

Druhá jízda se nepodařila slalomovému specialistovi Kryštofu Krýzlovi, který několikrát zaváhal a klesl z osmnácté na konečnou 23. pozici. „Snažil jsem se do toho jít naplno, ale na rovině jsem špatně vjel do zatáčky a musel dotáčet, takže mě to přerotovalo. Škoda, ale ukázali jsme s Ondrou, že na to máme,“ řekl Krýzl, jehož vede brněnský kouč Petr Lajkeb. Filip Trejbal ztratil na vítěze 7,58 sekundy, což stačilo na umístění na konci čtvrté desítky.

Úřadující mistr světa v této disciplíně Janka, který dosud zůstával ve Vancouveru za očekáváním, si na vítězství zadělal již v prvním kole, v kterém byl nejrychlejší ze všech. V druhém se pak po zaváhání svých pronásledovatelů soustředil především na udržení náskoku a vybojoval nejcennější medaili.

„Závod byl mimořádný. Mezi jízdami jsem byl hodně nervózní, ale ve druhém kole jsem předvedl skvělou jízdu bez chyby,“ uvedl třiadvacetiletý Švýcar s přezdívkou „Ledový muž“. Ve sjezdovém lyžování získal pro Švýcarsko po Didieru Défagovi druhou zlatou medaili. Celkem má alpská země již osm cenných kovů, z toho šest zlatých. „Sice nemáme tolik medailí, ale když už, tak je zlatá,“ radoval se Janka.

Nečekané stříbro získal čtyřiadvacetiletý Nor Jansrud, který byl po prvním kole až jedenáctý. V druhé jízdě ovšem zajel jednoznačně nejrychlejší čas ze všech a posunul se až na stupně vítězů. Ve Světovém poháru přitom dosáhl na medailové umístění jen třikrát, z toho dvakrát krátce před olympijskými hrami.

Obhajoba zlaté medaile z Turína se nevyvedla Rakušanovi Benjaminu Raichovi, který si jel alespoň pro medaili, ale ve 2. kole se hlavou zahákl v jedné brance. Zranění sice se štěstím unikl, ovšem ztracené desetiny sekundy již nedohnal a dojel na šesté pozici. Medailista z předchozích tří disciplín Bode Miller nedokončil 1. kolo a promarnil šanci stát se prvním sjezdařem v historii, který by na jediných hrách získal čtyři medaile. Poslední příležitost bude mít ve slalomu. „Dal jsem do své jízdy nejvíce rizika ze všech. Dát do toho vše je jediná šance, jak získat medaili. Byla to jízda na hraně a podle mě jsem odvedl dobrou práci, ale zahákl jsem se rukavicí za branku,“ uvedl Miller pro agenturu AP.

Spolu s Millerem bude o čtvrtou medaili na jediných hrách bojovat i Svindal, který bronzem rovněž rozšířil svou sbírku ve Vancouveru na tři cenné kovy. Podobný počin se v minulosti povedl jen Kjetilu Andre Aamodtovi (v roce 1994), Rakušanovi Tonimu Sailerovi (1956) a francouzské legendě Jeanu-Claudu Killymu (1968).