Sedmnáctiletý mládežnický reprezentant se stal nejvytíženějším hráčem brněnského celku a v průměru na zápas nastřílel 13,3 bodu. Na konci turnaje převzal cenu pro hráče nejlepší pětky turnaje. „Je to obrovský úspěch, kterého si opravdu vážím. Znamená pro mě ale hlavně další motivaci se zlepšovat a dál na sobě tvrdě pracovat,“ řekl skromně odchovanec blanenského basketbalu.

Brňané odehráli v základní skupině tři zápasy, v nichž postupně podlehli Římu, Istanbulu a Zaragoze. „U větších akademiích bylo vidět, že ti kluci tam jsou vedeni trochu jinak a hlavně žijí v jiném basketbalovém prostředí. Na rozdíl od nás mají víc srovnatelných soupeřů, my jsme neměli nikoho, kdo by s námi odehrál zápasy na takové úrovni. S týmovými výsledky spokojený nejsem, ale prostě rozhodovaly zkušenosti,“ pravil Nečas.

Hokejisté Komety hostili ve třetím utkání čtvrtfinále extraligového play-off Třinec.
Kometa na pokraji vyřazení. Šance umírá poslední, míní po další prohře Zaťovič

Zápasy Basketu Brno U18 na turnaji v Istanbulu:
základní skupina:
soupeř Stellazzura Řím (Itálie) 65:82
Anadolu Efes Istanbul (Turecko) 80:83
Casademont Zaragoza (Španělsko) 59:73
o 7. místo:
Tofas Bursa (Turecko) 71:66
nejlepší brněnští hráči ve statistikách:
body: Ondřej Husták 60 (6. místo na turnaji)
doskoky: Jakub Nečas a Ondřej Husták 38 (2. místo)
asistence: Jakub Nečas 17 (7. místo)

Basket na euroligovém turnaji nakonec při premiérové účasti obsadil sedmé místo, když porazil turecký Tofas Bursa 71:66. K výhře přispěl dvaceti body Ondřej Husták, jenž se s šedesáti body ve čtyřech duelech umístil v individuálních statistikách na šestém místě. „Po prvních třech prohraných utkáních nebyla atmosféra v týmu úplně nejlepší, ale pak se naštěstí díky výhře proti Burse v posledním zápase trochu odlehčila. Dny předtím to ale nebylo pro nás nic lehkého,“ přiznal Nečas.

Výkony brněnského výběru poznamenal i fakt, že v kompletním složení trénoval pouze dva týdny před odletem. „Tato zkušenost nám určitě poslouží, a to nejen hráčům, ale i nám trenérům. Náš velký handicap ale byla nesehranost a malá, nebo spíš nulová zápasová praxe,“ uvedl pro klubový web kouč Basketu Luboš Bartoň.

Mládežnické kategorie v České republice totiž kvůli koronavirovým opatřením nyní nehrají a jen tři Bartoňovi svěřenci v této sezoně naskočili za A tým do zápasů nejvyšší soutěže. V ní odehrál dvaadvacet duelů Petr Křivánek, šest Husták a čtrnáct Nečas.

Jan Maroši
Jednohlasná volba. Maroši pokračuje v čele Městského fotbalového svazu Brno

„Cítili jsme se líp a šlo to asi trochu i vidět, ale ne tolik, že bychom nad ostatními vynikali. Hráli jsme jako tým,“ zdůraznil Nečas, jenž v brněnském dresu debutoval v Národní basketbalové lize ještě coby patnáctiletý hráč.

Na cestu do Turecka se vydali Bartoňovi svěřenci ve čtvrtek, turnaj skončil v neděli. „Čtyři dny jsme strávili na hotelu, který byl propojený s tréninkovou halou. Byli jsme uzavřeni v bublině a chodili jsme jen mezi pokojem, jídelnou a halou,“ dodal Nečas.