První nepříjemná zpráva přišla z plzeňské šatny už před utkáním. Jeden z hlavních lídrů týmu, český reprezentant Jiří Král, se na tréninku nešťastně zranil a do sobotního čtvrtfinále byl připravený pouze jako podpora západočeského celku. Do utkání nezasáhl ani polský veterán Wojciech Szkudlarzcyk, a tak byla sestava třetího celku po základní části docela okleštěná.

V prvním singlu musel alternovat Jiří Louda, který už nedává tréninku tolik, aby mohl čelit dánskému profesionálovi Jeppe Bruunovi. Ač bratr slavnějšího Jana bojoval, podlehl favoritovi ve třech setech. O to důležitější byl pro domácí souběžně hraný mix, který byl před utkáním papírově zcela otevřený. Ondřej Král s Katarínou Vargovou - až na zaváhání ve třetím setu - byli po celý průběh zápasu nahoře a nakonec si došli pro celkem pohodovou výhru 3:1 nad dvojicí Wiktor Trecki, Lucie Krpatová. „Jediný problém nastal v třetím dějství, kdy jsme první tři míče nehráli tak dobře, pak jsme si to ale o pauze řekli a ten čtvrtý set už byl velmi dobrý,” říkal starší z bratrské dvojice Králů k výhře v mixu.

Domácím už pomalu začalo téct do bot, povinný bod získal Jan Louda, který měl ale s Ivanem Rusevem možná až nečekané potíže. Hodně nervózní a emotivní zápas, ve kterém se Bulhar snažil rozhodit Loudu i určitým psychickým tlakem, nakonec plzeňský hráč zvládl, i když se ke svému optimu přiblížil až ve čtvrté sadě.

Stav byl před dalšími zápasy 1:2 z pohledu domácích. „Teď už jsme určitě favorité,” přiznával před dalším průběhem Ondřej Král. A sám šel na věc, tentokrát vyměnil Slovenku Vargovou za Ivana Ruseva a jistě šel za svou desátou výhrou z jedenácti zápasu v ročníku.

Úlohu měl přece jenom lehčí - proti Vítkovi Kulíškovi s Jiřím Loudou byli hráči FSpS velkým favoritem. Rusev se snaží dostat právě v deblu na Evropské hry, Ondřej Král se tam už jistě probojuje. Kvalita se projevila, i když domácí pár bojoval, dvakrát se dostal do vyrovnané koncovky, přesto padl 0:3, a jen čekal na to, jak dopadne zápas na vedlejším dvorci.

Jiskřičku naděje v něm křesaly Kateřina Mikelová s Lucií Krpatovou. První dva sety byly z jejich strany hodně nepovedené. Irina Andersen a dnes velmi silná Katarína Vargová měly ve třetí sadě dokonce mečboly, bojovné Češky ale zápas nevzdaly a dokonce vybojovaly pátou sadu. V té jim ale utekl začátek, který je v krátkém setu nesmírně důležitý. Prohra 4:11 v rozhodujícím dějství znamenala čtvrtý bod a definitivní konec utkání. V play-off se při tomto stavu další dva zápasy nedohrávají.

Brněnský soubor, který byl před třemi týdny blízko konce sezony, se tak raduje z nečekaného úspěchu. „Před sezonou byl cílem postup do play-off, tohle je moc příjemný bonus,“ radovala se po zaslouženém postupu nezpochybnitelná opora celku, jeden z nejúspěšnějších hráčů extraligy Ondřej Král.

Jiří Uhlíř