Mistr proti mistrovi aneb Poslední vítěz první ligy versus vládci nejvyšší soutěže. Házenkáři Králova Pole zahájí v sobotu extraligu jako nováček v domácím utkání proti Karviné, která loni obhájila titul. Odstartují tak sezonní cestu, na jejímž konci chtějí svěřenci trenéra Zdeňka Missbacha najít vytoužený cíl – záchranu.

Právě udržení nejvyšší soutěže je pro brněnský klub jasnou prioritu. „Máme celou základní část a nadstavbu k tomu, abychom ukázali, že můžeme hrát v extralize důstojnou roli. Pokud se nám to nepodaří, nemáme v ní co dělat,“ prohlásil královopolský kouč Missbach.

Brňané loni nepoznali, jak chutná porážka. V základní části druhé nejvyšší soutěže odehráli 22 utkání, v nichž osmnáctkrát zvítězili a čtyřikrát remizovali. Stejně suverénně si vedli v baráži, kde ve dvou duelech smetli Dvůr Králové a vystřídali ho v nejvyšší soutěži.

Na dlouhou neporazitelnost teď můžou v Brně zapomenout. „Víme, že budeme hrát o záchranu a bojovat s týmy ze spodku tabulky o to, kdo se poslednímu místu vyhne. Záleží hlavně na zdraví našich klíčových hráčů, protože máme hrozně úzký kádr,“ odtušil Missbach. Brněnský klub chtěl před sezonou navýšit rozpočet 1,7 milionu korun až o padesát procent, to se mu ale nepodařilo. Jen pro srovnání, zítřejší soupeř z Karviné hospodaří s deseti miliony.

Kádr Králova Pole opustila pravá spojka Tomáš Havíř, který zamířil na hostování do Norska. Navíc dvojice zkušených gólmanů Vejtasa s Oppeltem ukončila kariéru. Naopak do Brna dorazili převážně talentovaní házenkáři. „Odešli zkušení borci. Noví kluci jsou sice kvalitní, ale potřebují se vyhrát. Čeká nás prubířská sezona. I tak by ale byla ostuda, kdybychom rok po postupu šli zase zpátky do první ligy,“ okomentoval letní změny tahoun brněnského týmu Viktor Hastík.

Vedení královopolského klubu bude i nadále hledat hráče, kteří by kádr nováčka extraligy zkvalitnili. „Chceme tým postupně dotvářet, aby se herně posunul dopředu. Upřímně musím říct, že jsme v přípravě zaostávali za loňskými výkony. Věřím, že v lize kluci přidají víc bojovnosti. Nemáme, co ztratit,“ řekl Missbach, kterého na trenérské lavičce doplní asistent Radim Pernický.

První utkání s mistrovskou Karvinou jejich svěřence čeká už v sobotu ve staré hale ve Vodově ulici od pěti hodin odpoledne. „Doufám, že nám v sezoně zase pomůžou diváci tak, jak to zvládli v baráži. Jejich podpora pro nás bude hodně důležitá, protože především domácí zápasy se slabšími soupeři rozhodnou o celé sezoně,“ dodal Missbach.

Přípravné zápasy
Letní zápasy KP Brno: Hranice – Brno 37:33, Bystřice p. H. – Brno 33:35, Dunaffer (Maď.) – Brno 22:25, Šala (Slov.) – Brno 14:20, Topolčany (Slov.) – Brno 15:23, Brno – Vel. Mez. 40:20, Brno – Fr.-Místek 29:40, Brno – Kopřivnice 27:26, Brno – Přerov 34:29, Brno – Ajaccio (Fra.) 28:31, Maloměřice – Brno 27:34 Brno – Bystřice p. H 39:39
Bilance Brna: 12 duelů/ 8 výher/ 3 porážky/ 1 remíza
Handball KP Brno
číslo jméno věk

Brankáři:

1 Karel Schwarzer 25 let
2 Ondřej Zapletal 21 let
3 Pavel Novotný 20 let

Spojky:

4 Tomáš Loub 21 let
6 Jan Hubáček 21 let
7 Viktor Hastík 25 let
11 Pavel Chýlek 23 let
12 Pavel Mrnuštík 21 let
15 Tomáš Mičola 23 let
16 Jan Paták 24 let
17 Vít Večeřa 21 let

Křídla:

8 Tadeáš Zima 21 let
10 Radek Siuda 30 let
13 Lukáš Křibík 21 let
14 Petr Muškát 21 let
18 Filip Jung 19 let

Pivoti:

5 Martin Ryšavý 25 let
9 Ondřej Ondráček 33 let

Trenér:
Zdeněk Missbach
Asistent: Radim Pernický
Vedoucí družstva: Zdeněk Zima
Prezident klubu: Josef Cikán
HRÁČSKÉ ZMĚNY
Přišli: Jung (Bohunice). Na hostování do Brna: Muškát, Mičola (Zubří), Mrnuštík, Věžník (Vsetín), Křibík (Fr. Místek), Novotný (Olomouc), Koubek (Karviná), Princ, Adam (Bohunice), Zapletal (Újezdu u Brna), Paták (Kostelec n.H.), Večeřa (V. Meziříčí) a Krumnikl (Ostrava). Odešli: Jánošík (Maloměřice), Vejtasa a Oppelt (konec kariéry).
LOS ZÁKLADNÍ ČÁSTI
1. kolo (11. 9.): Brno – Karviná
2. kolo (18. 9.): Lovosice – Brno
3. kolo (25. 9.): Brno – Kopřivnice
4. kolo (2. 10.): Jičín – Brno
5. kolo (9. 10.): Brno – Fr.-Místek
6. kolo (13. 10.): Brno – Hranice
7. kolo (16. 10.): Brno – Třeboň
8. kolo (23. 10.): Plzeň – Brno
9. kolo (6. 11.): Brno – Přerov
10. kolo (10. 11.): Brno – Dukla Pr.
11. kolo (13. 11.): Zubří – Brno
12. kolo (21. 11.): Karviná – Brno
13. kolo (27. 11.): Brno – Lovosice
14. kolo (4. 12.): Kopřivnice – Brno
15. kolo (11. 12.): Brno – Jičín
16. kolo (6. 2.): Fr.-Místek – Brno
17. kolo (13. 2.): Hranice – Brno
18. kolo (19. 2.): Třeboň – Brno
19. kolo (26. 2.): Brno – Plzeň
20. kolo (6. 3.): Přerov – Brno
21. kolo (19. 3.): Dukla – Brno
22. kolo (26. 3.): Brno – Zubří

Novinky: bez baráže i play off

Brno – Na atraktivní play off a nevyzpytatelnou baráž můžou fanoušci zapomenout. V nejvyšší házenkářské soutěži se v letošní sezoně bude hrát novým systémem.

V základní části musí každý tým zvládnout dvaadvacet zápasů, poté se tabulka rozdělí na dvě poloviny po šesti mužstvech. Ta spolu pak sehrají další porci utkání systémem doma – venku. Do nadstavbových skupin si celky navíc přenesou body získané ve vzájemných duelech.

Vítěz skupiny A oslaví mistrovský titul, poslední tým skupiny B sestoupí přímo do druhé ligy. „Play off mělo drama i vyšší návštěvnost, ale například zápasy ve skupině o páté až osmé místo byly bez zájmu fanoušků. Věříme, že nadstavba, kde může každý porazit každého, zvedne atraktivitu,“ prohlásil předseda Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.

Nový systém umožňuje, aby se třeba o titulu rozhodlo už několik kol před koncem soutěže. „Na druhou stranu play off potlačovalo základní část. Teď musí všechny týmy hrát každý zápas naplno. Až čas ukáže, jestli je tahle cesta správná,“ podotkl Chvalný.

V královopolském klubu přijali novinky v pravidlech bez emocí. „Znamená to pro nás jediné. Musíme honit body hned od začátku. Reparát v podobě baráže už neexistuje,“ uvedl kouč KP Brno Zdeněk Missbach. (sev, čtk)

Pětadvacetiletá opora Králova Pole Viktor Hastík ví, že Brno bude hrát o záchranu: Letos máme o něco slabší kádr

Brno – V loňské sezoně se vrátil do Brna až pro jarní část druhé nejvyšší soutěže. A měl lví podíl na tom, že Královo Pole si letos zase zahraje extraligu. Viktor Hastík se o postup výrazně zasadil, teď ho však čeká opačný problém. Brněnský klub bude s největší pravděpodobností bojovat o záchranu. „Ofenzivu zvládáme, ale dozadu jsme jaloví,“ ví dobře pětadvacetiletá střední spojka.

Má Královo Pole ambice jen na udržení extraligy?
Jiný cíl si nemůžeme před sebe stavět. Problém je, že oproti loňské sezoně jsme snad na všech postech oslabili. Odešli zkušení borci, za které dorazili noví kluci. Ti jsou sice kvalitní, ale potřebují se vyhrát. Čeká nás prubířská sezona. I tak by ale byla ostuda, kdybychom rok po postupu šli zase zpátky do první ligy.

Kádr opustili brankáři Vejtasa s Oppeltem a dočasně také spojka Havíř. Budou hodně chybět?
Moc, odešla s nimi spousta zkušeností. Noví gólmani vypadají, že jim to půjde, ale prověří je až mistrovské zápasy. Celkově máme problém hlavně v obraně. Ondra Ondráček je tam na všechno často sám, moc mu nepomáháme. Ofenzivu zvládáme, ale dostáváme spoustu branek.

Spoléháte na nováčkovskou euforii?
Sázet na ni můžeme, ale na rovinu je to sázka na nejistotu. (úsměv) Nadšení z nás snad bude sálat a o body se porveme. V přípravě se ukázalo, že dokážeme zahrát solidní zápasy s týmy, jako jsou Přerov nebo Kopřivnice. Tedy s mančafty, se kterými nás nejspíš čeká boj o záchranu. Všichni
jsme na tom podobně, uvidí se, na koho poslední místo padne.

Počítáte s tím, že na vás bude ležet velká zodpovědnost za výsledky?
Rozhodně, ale nejsem v tom sám. Záležet bude i na dalších klucích, jako jsou třeba Hubáček, Ondráček nebo Mičola. Musíme jasně ukázat, že s námi trenér může počítat, že jsme pilíři mančaftu. Snad to potvrdíme. Každopádně nás čeká zajímavá sezona.

To platí i z pohledu hracího systému extraligy. Odpadlo play off i baráž…
Těžko předpovídat, jestli je to pro nás výhoda. Pokud nesestoupíme, tak jo. (smích) Záchranná brzda v podobě baráže prostě není a my s tím musíme počítat.