Ambice v turnaji, jehož se zúčastní dvacet klubů, odhaduje bronzový medailista z uplynulého extraligového ročníku těžce. „Nejsme favorit, to je jasné. Konkurence je opravdu velká. Rusko, Gruzie a Německo mají jako judistické země silné týmy. Cílíme na první polovinu pořadí, pokud skončíme do sedmého místa, bude to pro nás úspěch,“ odhaduje Šána.

Odstupňování judistických klubových soutěží funguje podobně jako například ve fotbale. Evropská liga je druhá v pořadí za Golden League. „Ta je pro nás ale absolutně nedosažitelná. Startují v ní bohaté kluby, které si kupují závodníky z celého světa. Kluby mají v každé kategorii nějakého medailistu z mistrovství světa nebo olympiády. Rozpočet na takovou soutěž je pak někde jinde, je to obdoba fotbalové Ligy mistrů,“ objasňuje Šána.

Evropská liga funguje systémem klasického play-off, do elitní šestnáctky se některé celky musejí prodrat z předkola. Za brněnský tým se pustí do boje pětice judistů, v každé kategorii po jednom. „Doufám, že formu mají všichni. Podstatné je, že jsou zdraví. Pokud jde závodník do střetnutí už s nějakým limitem, není to dobré. Takhle mají všichni předpoklad na dobrý zápas, záleží na losu a aktuální formě,“ hlásí kouč.

Na start v evropské soutěži se judisté Králova Pole připravovali individuálně. „Měli různá soustředění, týmové tréninky by pro nás ani nebyly efektivní,“ povídá Šána.