V cestě jim stojí domácí legenda Jan Koukal nebo talentovaní hráči, kteří minule chyběli. „Nedivil bych se, kdyby nějaký favorit prohrál v úvodních kolech. Je to letos našlapané,“ prohlásil Švec, hráč brněnské Viktorie.

Oba cestovali po světě na zahraniční turnaje. Oba tvrdě trénovali… Například Švec každý den chodí na pražský Strahov hrát s Kolumbijcem a Jordáncem, se dvěma kluky z Austrálie nebo se Švédem. „Máme tady nového trenéra z Francie. Společně se zaměřujeme na nové věci. Jsou to drobnosti, menší úpravy. Chci mít víc možností v každé herní pozici, jsem tak víc nečitelný,“ popsal Švec, který se zaměřil také na pohyb: „Měl by být úspornější a víc dynamický.“

To Mekbib se v únoru dostal na mistrovství světa v Chicagu. S divokou kartou startoval na akci, která byla pro squash historická – hrálo se totiž o 22 milionů korun. Větší prize money nikdy v tomto sportu nebyly. „Turnaj probíhal ve skleněném kurtu na nádražní hale Union Station. Měl jsem možnost být s hráči, ke kterým se normálně v sezoně nedostanu. Bylo to skvělé,“ doplnil Mekbib, který se v loňském roce probojoval do první světové stovky. Poprvé v kariéře.

Kromě sportovních úspěchů ale v současné době vnímají brněnští hráči frustraci. Už desítky let se squash snaží protlačit do rodiny olympijských her. Pro letní v Paříži v roce 2024 byly šance víc než optimistické. Naděje však pohasly únorovou informací, která se objevila v médiích. Podle redaktora BBC se má jako nový sport na olympiádě poprvé objevit breakdance. Se squashem se nepočítá…

Mekbib se to dozvěděl na únorovém světovém šampionátu. „Na mistrovství světa v USA z toho byli všichni zklamaní, frustrovaní a naštvaní. Moc tomu nikdo nerozumí, vysvětlení od Mezinárodního olympijského výboru není. Viděl jsem komentář britské legendy Nicka Matthewa, který říkal, jestli není na čase uskutečnit nějaké právní kroky proti MOV. Vždyť to už není možné,“ smutně hlesl Mekbib. „Udělali jsme všechno pro to, abychom se tam dostali. Nakonec to dostal sport, který ani nemá asociaci, federaci. Už je lepší se na olympijské hry vykašlat, nelézt jim furt do zadku,“ zlobil se.

Organizátoři olympijských her v Paříži chtějí mít v programu podle volby nové sporty – skateboarding, sportovní lezení, surfing a breakdance. I když squash je ve Francii pojímán jako sledovaný atraktivní sport, stejně nezvítězil… Důvody? Breakdance prý přitáhne větší pozornost. „Je to katastrofa. Jestli argumentují tím, že breakdance uvidí víc lidí v televizi, ať tam rovnou dají X-Factor nebo Amerika má talent. Za chvíli na olympijských hrách budou cosplay (kostýmová hra – pozn. red.) a filmy od Marvelu,“ dodal sarkasticky Švec.

Také proto si 27. republikové mistrovství, které začíná čtvrtečními zápasy v Praze a končí v neděli, chtějí oba brněnští hráči užít. A zapomenout na nedávné velmi nepříjemné překvapení. „Pozoruji už dlouhodobě, že olympiáda je komerční záležitost. Až squash bude multi-milionová soutěž, jednou se tam dostane. Třeba,“ zakončil Mekbib.