Jižní Morava se z prvenství raduje už popáté, letos její sportovci získali 40 zlatých medailí. „Vyhráli jsme opět po šesti letech a moc si toho vážíme. Doteď všichni vzpomínají na první brněnskou olympiádu v roce 2005 a snad jsme letos nezklamali. Požadavky na organizaci jsou čím dál vyšší, vše se profesionalizuje,“ přibližuje Rozprým akci s rozpočtem 24 milionů korun.

Pro zvětšení klikněte.

PREMIÉRA TELEVIZE

Organizační zajištění bylo letos obtížnější i proto, že sportovní zápolení premiérově přenášela televize. Diváci mohli zhlédnout dvacet hodin přímého přenosu. „Reakce veřejnosti je desetinásobná oproti minulosti. Z toho mám největší radost. Olympiáda nyní může být nejen motivace samotných čtyř tisíců účastníků v Brně. Ale také dalších desetitisíců mladých lidí,“ podotýká místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Specialitu brněnské olympiády představuje olympijská vesnice, která našla své místo v areálu Vysokého učení technického v Brně. „Sportovci jsou přece jen v pubertálním věku, ale příliš problémů jsme nemuseli řešit. Občas nějaké stížnosti na hluk, nic víc. V roce 2005 to bylo trochu horší,“ vykládá Rozprým.

A na co se bude ze sportovního hlediska nejvíc vzpomínat? Určitě na nejhodnotnější výkon her, který v dálkařském sektoru předvedl patnáctiletý zástupce Jihočeského kraje Tomáš Kratochvíl. Skokem 724 centimetrů totiž překonal 75 let starý žákovský rekord Jaroslava Fikejze.

Nejúspěšnějším účastníkem se pak stal domácí sportovní gymnasta Vojtěch Šácha, jenž posbíral sedm zlatých a jednu bronzovou medaili. „Chci se jednou dostat i na velkou olympiádu a do finále na mistrovství Evropy,“ přeje si čtrnáctiletý talent.