Velkým překvapením byl však postoj brněnského celku, který do Prostějova přijel v šesti hráčkách bez jediné náhradnice. „Zbytek hráček byl s juniorským týmem v Praze, kde hrají finále extraligy s Olympem,“ přinesl překvapivé vysvětlení kouč KP Brno Ondřej Marek. Tomu tak chyběla i nejvíce bodující volejbalistka extraligy Vendula Straková.

Prostějovanky ukázaly své přednosti jen během prvních míčů úvodní sady, kdy si vypracovaly velký náskok a v pohodě set dotáhly k výhře 25:19. Šest Brňanek ale hrálo s velkým odhodláním a díky riskantnímu, ale často úspěšnému, tvrdému servisu byly ve druhé a třetí sadě vyrovnaným soupeřem. V koncovkách se ale opět projevila kvalita prostějovského kádru, který bez větších komplikací dokráčel ve volnějším tempu pro výhru 3:0.

„S výsledkem jsem docela spokojen. Přiznejme si otevřeně, že jsme sem přijeli v hodně okleštěné sestavě,“ hodnotil Marek. „Chtěli jsme být ve finále Prostějovu důstojným soupeřem, to se myslím podařilo. Na to, že jsme smečovali s liberem a na bloku nám hrála smečařka, tak jsme některé fáze utkání odehráli vyrovnaně. V koncovkách setů se ukázalo, že Prostějov je někde jinde a zaslouženě vyhrál,“ dodal.

Jeho protějšek Miroslav Čada přes výhru moc šťastný nebyl. „Jsem spokojený jenom s výsledkem, hra nebyla dobrá. Dělali jsme hodně chyb a byli jsme málo důrazní v útoku. Tam se prosazovala jenom Nnamani a Spalová. A to bylo málo. Věřím, že v pondělí předvedeme lepší výkon,“ řekl prostějovský kormidelník.

Domácí tým se o nezvyklém kroku brněnského vedení dozvěděl zhruba hodinu před utkáním. Ulehčená pozice se pak evidentně promítla i do jeho výkonu. „Možná trochu ano, ale nechceme se na to vymlouvat. Musíme předvést lepší výkon, ať už soupeř nastoupí v jakékoli sestavě,“ opakoval Čada, který postrádal zraněné opory Američanku Glass a nahrávačku Novákovou.

Trenér Brna Marek odmítl, že by se ze strany jeho klubu jednalo o nedůstojný přístup k finále nejvyšší české volejbalové soutěže. „My jsme udělali některé kroky. Jednali jsme jak s Prostějovem, tak s Olympem o přeložení utkání, ale nikdo nám nevyhověl. Vedení dalo v této fázi přednost extralize juniorek,“ vysvětloval. „Možná ani vedení nepočítalo, že s tak mladým kolektivem budeme hrát finále,“ krčil rameny. Na otázku, zda on osobně s postojem svých šéfů souhlasil, odpovídat nechtěl. „Nebudu to komentovat,“ řekl jen.

Finálová série pokračuje v pondělí opět v Prostějově. Tentokrát ale od 18.00 a před kamerami České televize. Brno už by se mělo představit v nejsilnější možné sestavě. „Já pevně věřím, že ano. Doufám, že Prostějov portápíme ještě více,“ doplnil na závěr Marek.

MARTIN DOSTÁL

VK Modřanská Prostějov – KP Brno 3:0 (19, 21, 21)
Rozhodčí: L. Grabovský, Z. Grabovský. Čas: 65 min. Diváci: 800. Stav série: 1:0.
VK Modřanská Prostějov: Töröková, Bramborová, Spalová, Nnamani, Valente, Ssuschke, libero Tomanová – Soares, Kučerová. Trenér: Miroslav Čada.
KP Brno: Štorková, Onderková, Kubínová, Jášová, Melichárková, Bradáčová. Trenér: Ondřej Marek.
Mohla jsem se vybouřit, smála se Julie Jášová

Prostějov /ROZHOVOR/ – Pouze s šesti hráčkami přijely brněnské volejbalistky do Prostějova k úvodnímu utkání finále extraligy. I s prázdnou střídačkou předvedlo šest statečných hráček kvalitní výkon a i přes porážkou 0:3 byly Jihomoravanky s výkonem spokojeny. „Naše juniorky hrály finále extraligy a zvolili jsme, že priorita bude jejich vítězství. Takže jsme přijely bez našich mladých hráček,“ vysvětluje brněnské libero Julie Jášová, která ale v utkání nastoupila na zcela jiném postu. „Hrály jsme bez libera, ale bylo to docela dobré, protože jsem se mohla vybouřit jinde než na liberu,“ smála se hráčka české volejbalové reprezentace.

Brnu kvalitní výkon v úvodním finále na zisk setu nestačil. Jak jste spokojené s vaší předvedenou hrou v Prostějově?
Jsme spokojené. Přijely jsme v šesti lidech a lepší výkon se ani nečekal. Spíš se čekal horší. My jsme si řekly, že musíme v každém setu dát deset bodů, ale pak se to zlomilo a daly jsme i dvacet jedna. Dokonce jsme i vedly, což jsme vůbec nečekaly. Byl to od nás skvělý výkon. (usmívá se)

Ve druhém setu jsme dlouho vedly, ale koncovka patřila domácím. Proč to nadějné vedení na zisk setu nestačilo?
Tak to nevím, proč nám koncovka druhé sady nevyšla, ale ony jsou prostě lepší. My jsme hrály bez libera a na úplně jiných postech. Měli jsme jen jednu blokařku a druhou vlastně nahradila smečařka. Takhle se nedá hrát proti týmu, který hraje ligu mistrů. Prostějov má tým jiných rozměrů, než my. Takže si myslím, že jsme udělaly maximum a víc to už nešlo.

Chtěly jste si zápas hlavě užít?
Tak to každopádně. To na nás asi bylo i vidět. (směje se) Ono nic jiného dělat nešlo, než si to užít.

Vás tradiční post je liboro. Jak jste se v zápase cítila na netradiční pozici?
Bylo to docela dobré, že jsem se mohla vybouřit jinde než na liberu. Tam přece jen neútočím a nenahrávám, kdežto tady byly všechny činnosti dohromady, takže mě to bavilo.

Jaké máte vyhlídky k dalším zápasům. Budete mít k dispozici už větší počet hráček?
Už nás bude víc. To bylo způsobeno tím, že naše juniorky hrály finále extraligy a zvolily jsme, že priorita bude jejich vítězství. Takže jsme přijely bez našich mladých, ale v příštích zápasech už budou hrát.

Jaké budete mít cíle pro další finálové zápasy? Uhrát alespoň set?
Každopádně set budeme chtít uhrát. Ony taky nejsou v optimálním rozpoložení, takže nějaký set by mohl vyjít.