„Měli jsme trochu obavy, kolik soutěžících se zúčastní, protože se v tomto období odehrává spousta závodů v blízkých zemích. Účast je velmi slušná a čeká nás nabitý program od rána do večera,“ pochvalovala si sekretářka závodu Lenka Sekaninová.

Počtem účastníků se tak brněnský podnik vrací k předkoronavirovým ročníkům. Nejvyšší kategorie budou zároveň kvalifikací pro mistrovství světa, které se uskuteční v srpnu v dánském Herningu. V Brně se tak představí i velká jména. „Nejvýše postavenou na žebříčku je Moldavanka Alisa Glinkaová. Mezi favoritky patří taky Rakušanka Astrid Neumayerová. V kategorii World Cup bude obhajovat loňské vítězství Nizozemec Remy Bastings, “ přiblížila Sekaninová.

Na Panské líše se představí i domácí jezdci. V malé rundě budou diváci držet palce Janu Zamcovi. Ukážou se taky mladé jezdkyně jako Julie a Kateřina Sekaninovy, Nikola Feherová nebo Anežka Procházková s Kristýnou Přikrylovou.

Na organizátory jsou letos kladeny větší nároky než v minulosti kvůli nedávné epidemii nákazy herpes virem mezi koňmi ve Španělsku. „Tři dny předem musíme koním měřit teplotu. Jsou na to určeni stevardi, kteří kontrolují, že je všechno v pořádku. Máme i speciální aplikaci,“ podotkla Sekaninová.

Zbrojovka v úvodním přípravném utkání zdolala Bystrc 6:0.
Zbrojovka už zná prvoligový los, začíná doma se Slováckem

V Brně proto všechny koně naočkovali, obezřetnosti však podle ředitele závodu Jiřího Charváta není nikdy dost. „Koně jsou v tomto trochu jako lidi a i mezi nimi se může rozšířit epidemie, “ podotkl Charvát.

O prestiži podniku podle něj svědčí přítomnost čtyř olympijských rozhodčích. „A to jich není na světě víc než dvacet. Vrací se sem rádi,“ vyzdvihl Charvát.

Program startuje v pátek v devět ráno, v sobotu a v neděli o hodinu dřív, vždy potrvá až do podvečera. Nejatraktivnější bod programu budou finálové volné sestavy na hudbu, které začínají v neděli v pravé poledne.