Dvaadvacetiletá vycházející hvězda světové dráhové cyklistiky zaujala také tím, že se v reakci na invazi na Ukrajinu vzdala ruského občanství a závodí za Izrael. „Mezinárodní cyklistická federace má velmi přísné podmínky pro start ruských sportovců. Můžou závodit, když na sociálních sítích zveřejní, že absolutně nesouhlasí s invazí. Jakovlev je Rus, který se zřekl režimu a dostal izraelské občanství,“ přiblížil vedoucí trenér pořádající brněnské Dukly Svatopluk Buchta.

Tomáš Bábek.
Z cyklisty Bábka je manažer. Nemusím hrát na automatech nebo chlastat, říká

V říjnu 2020 ho porazil český reprezentant Martin Čechman ve finále sprintu na mistrovství Evropy do 23 let v italském městě Fiorenzuola d'Arda. Od té doby se Jakovlev ještě zlepšil a v elitní kategorii vybojoval bronz v keirinu na světovém šampionátu a bronz ve sprintu na mistrovství Evropy.

Do Brna přijíždí jako hlavní favorit. „Měří skoro dva metry, je to obrovský dráhař. Ve sprintu patří mezi nejlepší čtyřku světa a jako jeden z mála je schopný konkurovat Nizozemcům. Jsem rád, že k nám našel cestu, ale je pravda, že ostatní asi nemají moc šancí vyhrát,“ uznal Buchta.

Velká cena Brna v dráhové cyklistice se vrátila do kalendáře loni po dvouleté odmlce způsobené covidovou pandemií, letos už je opět zařazená do první kategorie Mezinárodní cyklistické unie. „Všichni honí na poslední chvíli body pro start na srpnovém mistrovství světa v Glasgow, žebříček se uzavírá těsně po naší Grand Prix, takže přijede hodně závodníků, kteří jsou s účastí na hraně,“ řekl Buchta. Den před startem evidovali pořadatelé 144 cyklistů ze dvaceti zemí.

Na kategorie žen, mužů a juniorů čekají klání ve sprintu a keirinu, vytrvalci se poměří v madisonu – bodovacím závodě dvojic a vícebojařském omniu, který se jede jako Memoriál Vlastimila Moravce.

Program začíná v sobotu v poledne a končí po osmé hodině večer, v neděli startuje o hodinu dřív a končí kolem půl sedmé večer. V sobotu deset minut po sedmé hodině večer je na programu vložený závod v keirinu jako rozlučka Tomáše Bábka s kariérou.

Matěj Bohuslávek.
Dráhař Bohuslávek po operaci ještě nabírá sílu, v Kanadě bojuje i o MS

Vedle něj se postaví na start další hvězdy brněnské Grand Prix – polský dráhař Mateusz Rudyk, bronzový sprinter z mistrovství světa 2019, nebo Joseph Truman z Velké Británie, stříbrný z mistrovství světa v týmovém sprintu 2018. „Oba jsou moji velcí kamarádi. S Mateuszem Rudykem jsme hodně zažili na Šestidenních a dařilo se nám, dokonce držíme rekord na letmé kolo rotterdamské dráhy, kde jsme porazili Nizozemce, to máme spolu silný moment. S Joem Trumanem jsem strávil rok v Japonsku. Ještě počítám s jedním mezinárodním jménem. Z našich kluků pojedou Martin Čechman a Robin Wagner, kteří byli se mnou nejdelší dobu v kariéře. Pojede maximálně šest sedm lidí, kteří mají i zkušenost s exhibičními závody,“ přiblížil dvojnásobný evropský šampion Bábek.