Tři rychlé sady, sedmdesát minut a zastřelování staronové posily. Brněnští volejbalisté rozcupovali ve čtvrtek večer soupeře z Odolena Vody 3:0 na sety, po předehrávce 18. kola Uniqa extraligy poskočili v tabulce se třinácti body na devátou příčku a poprvé po třech letech sázeli na produktivitu Vlada Katony.

Sedmadvacetiletý univerzál se na jih Moravy vrátil z angažmá v egyptském Al Ahly a proti Středočechům se v modrobílém dresu objevil poprvé od roku 2009. „Nechci hodnotit sebe. Hráli jsme dobře kolektivně s minimem chyb, takže první zápas po mém návratu nám vyšel super,“ pochvaloval si brněnský ostřelovač.

Tým sedminásobného československého a českého mistra přijel do haly v Kounicově ulici v okleštěné sestavě mladíků doplněných jediným zkušeným hráčem Miroslavem Svobodou. Na palubovce se také objevili beachvolejbaloví reprezentanti Pavel Rotrekl a Robert Kufa. „Měli jsme šanci na body. Nechci Brno shazovat, ale pokud neporazíme ani tohoto soupeře, nevyhrajeme v našem současném složení s nikým,“ mrzelo smečaře posledního celku soutěže Kufu.

Odolena Voda má na kontě pouhé čtyři body a v Brně působila rozháraným dojmem plným nepřesností. „Výkony jsou v našich hlavách. Z proher jsme deprimovaní. Je to taky věc vedení, protože je nás na soupisce jen sedm osm. Těžko říct, kolik z nás má extraligovou úroveň. Musíme s tím něco dělat, protože naše výsledky jsou ostuda,“ dodal Kufa.

Pro domácí partu je tříbodová výhra impulz do bojů o účast v play off. V posledním domácím duelu kalendářního roku svěřenci kouče Zdeno Hauera zaznamenali třetí výhru volejbalového podzimu. „Je to povinné vítězství, i když hra oboustranně nebyla koukatelná. Využili jsme slabší sestavy Odolky. Jsme spokojení,“ usmíval se brněnský kapitán Dominik Fořt.

Volejbal Brno – Aero Odolena Voda 3:0

Sety: (17, 17, 16)
Brno: Mlčuch, Ulč, Fořt, Kuliha, Kubalec, Katona, libero Muroň – Zajíček
Odolena Voda: Kufa, Břicháček, Rotrekl, Šulava, Svoboda, Sedlář, libero Pondělíček
Čas utkání: 75 minut
Diváci: 200

Volejbalista Fořt: Vlado nám dodal klid

Kapitán brněnských volejbalistů Dominik Fořt si po třísetové výhře nad Odolena Vodou oddechl. Volejbal Brno si připsal teprve třetí výhru sezony a dvaadvacetiletý smečař si užil spolupráci se staronovým univerzálem modrobílého týmu Vladem Katonou.

Pomůže vám výhra 3:0 k pravidelnějšímu sbírání bodů?
Přesně tak chceme úspěch brát. Doufám, že výhra za tři body nám v novém roce pomůže ke stabilizaci výkonů i v obtížnějších zápasech. Jenže to je úkol především pro naše hlavy.

Poprvé nastoupil Vlado Katona. Fungovala souhra s novým univerzálem?
Dodal nám klid v důležitých okamžicích zápasu. Vlado má zkušenosti a těžké chvilky zvládá lépe než my mladí. Hrál vážně výborně.

Pamatujete si Katonu ze sezon, kdy v Brně působil naposledy?
Hrál jsem s ním jen jeden zápas, takže si Vlada pamatuju jen matně. Byl jsem velký zobák a v áčku jsem se ještě tehdy neohřál. Jsem rád, že se s ním teď potkávám.

Má Brno s Katonou v sestavě větší šanci na play off?
To je těžké říct. Myslím, že jsme poskládali nejlepší sestavu za posledního rok. Šlo poznat, že jsme silnější. Takhle musíme pokračovat i dál.