„Pokud přivezeme dvě medaile z družstev a jednu individuální, bude to parádní výsledek,“ říká Josef Machát, předseda střelců brněnské Komety, která je s hradeckou Duklou hlavním pilířem českého výběru.

Ten může opět bojovat o stupně vítězů v několika kategoriích. „Největší šance vidím u skeetařských družstev, a to jak u juniorů, tak u mužů. Medaili může získat i tým na trapu. David Kostelecký má výbornou formu, Jirka Lipták mu dobře sekunduje a hodně bude záležet na výkonu Jirky Gacha,“ přemítá Machát.

Šampion z Pekingu Kostelecký si letos drží parádní formu. Na světových pohárech v Pekingu, Dorsetu i Lonatu se vždy propracoval do šestičlenného finále. „Také Jirka Lipták sbíral dobré výsledky. Měl skvělou formu. Kdyby tak šla zamrazit a vytáhnout v Kazani nebo pak na mistrovství světa,“ vtipkuje Machát. Trap mužů je na programu v pondělí, už zítra se mezi ženami bude prát o finále brněnská Iveta Loosová.

Skeetařské zlato z loňského evropského šampionátu v Kazani obhajuje trio Sychra, Hlaváček a Hutař. „Zopakovat úspěch bývá mnohem těžší. V závodě se soustředíme každý sám na sebe, třeba to dohromady vyjde,“ povídá šestadvacetiletý střelec brněnské Komety. Prověrka na Světovém poháru v Lonatu Hutařovi vyšla, skončil jedenáctý. „Rád bych se dostal do finále. Cítím formu, ale ve střelbě nejde nic plánovat,“ upozorňuje na nevyzpytatelnost sportu.

Na kovové placky mohou pomýšlet také junioři Tomeček, Novota a Slavíček, kteří loni brali stříbrnou pozici. „Tomeček s Novotou maturovali a měli menší výpadek. Uvidíme, jak se s ním popasují, ale určitě můžou myslet vysoko,“ má jasno Machát.

Střelci nevědí, co čekat od kazaňské střelnice. „Jedou do neznámého prostředí. Je tam polohorizont, viditelnost snad bude dobrá,“ dodal Machát.

ČESKÉ NADĚJE
Trap mužů: David Kostelecký, Jiří Gach, Jiří Lipták
Trap žen: Iveta Loosová
Trap juniorek: Lucie Rylichová, Dagmar Filoviatová
Skeet mužů: Jan Sychra, Leoš Hlaváček, Aleš Hutař
Skeet juniorů: Jakub Tomeček, Miloš Slavíček, Jakub Novota