A místo střílení v teple chodili do bazénu a na badminton. „Neházíme flintu do žita před sezonou, ale když byla v roce 2013 příprava jako přes kopírák, neměli jsme žádnou medaili ani s družstvem. To se stalo za osm let jedinkrát. Rád bych se samozřejmě pletl,“ sdělil Deníku Rovnost jedenačtyřicetiletý Kostelecký, olympijský vítěz z Pekingu 2008.

Tradičně už v prosinci odlétali na Kypr, v lednu do Španělska, aby každý měsíc aspoň devět dní stříleli. Jenže tentokrát postrádali tři měsíce plnohodnotný trénink. „V lednu byl velký závod ve Španělsku, kde bývá dvě stě střelců. Pro nás je důležité změřit síly s tolika lidmi. Vedení svazu nám nejprve slíbilo vyšší rozpočet, takže jsme s trenérem naplánovali sezonu, jenže pak jsme ji museli oškubat,“ posteskl si Lipták, vicemistr Evropy a majitel individuálního bronzu ze světového šampionátu.

Vzhledem k tuhé zimě nemohli pálit ani na domácích střelnicích v Holasicích či Soběšicích. Jen by plýtvali drahými náboji. „Když tady leží dvacet centimetrů sněhu, střílet se pořádně nedá. Terč je celkem malý, při té rychlosti na bílém podkladu není vidět jeho výlet, což je pro nás špatně, protože v počátcích zachytáváme výšku i směr,“ popsal čtyřiatřicetiletý Lipták.

Střelnici tak nahrazoval bazén, posilovna, badminton. Až v únoru vyrazil Kostelecký na čtyři dny do Itálie, Lipták aspoň na Slovensko. V pondělí zamíří na Grand Prix do Portugalska. „Potřeboval jsem si aspoň otlouct rameno a tvář, abych byl trochu připravený. Je blbé přijet na závody s tím, že po prvních výstřelech bolí rameno,“ uvedl závodník brněnské Komety Lipták.

Jeho reprezentačního parťáka čeká o to složitější sžívání s novou brokovnicí, protože starou po čtrnácti letech odložil po olympiádě v Riu de Janeiro. „Nevím, jak bude fungovat, bude to divočina. Byl jsem na něco zvyklý a skoro začínám znova,“ uvažoval čtvrtý muž brazilského svátku.

Kvůli šetření vynechávají soustředění v Kataru i dva závody Světového poháru v Mexiku a Indii. Až koncem dubna zamíří k poslednímu dílu na Kypr. Veškerou snahu směřují k červencovému mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku a k srpnovému světovému šampionátu v ruské Moskvě.

Příští rok na mistrovství světa v Koreji už se rozdávají postupová místa na olympiádu. Kvůli tomu si dali schůzku s vedením svazu. „Domluvili jsme se, že bezpodmínečně musíme vyrazit na přípravu už v lednu, abychom udrželi krok s konkurencí. Je to gentlemanský slib, není na papíře, snad to tak bude. Letos jedeme na ekonomický režim,“ trpce se usmál Lipták.