Předvedli vynikající kvalifikaci na dvě stě metrů s letmým startem, v níž Čechman skončil desátý výkonem 9,891 sekund a Sojka hned za ním o jedinou tisícinu. „Zaslouží pochvalu za zlepšení, které se jim podařilo na dvoustovku. Oba se poprvé dostali pod deset sekund minulý víkend na závodech ve Vídni, teď dobrý výkon potvrdili. Marty je v devatenácti letech obrovský příslib, David se kontinuální prací pořád zlepšuje i takticky, patří k nastupující generaci. Bylo by veselejší, kdyby jeden z kluků pronikl do osmičky, ale konkurence je obrovská, což dokazují jména ve startovní listině nebo dosazené časy,“ uvedl brněnský i reprezentační trenér Petr Klimeš.

Sojka v prvním kole vyřadil Juana Peraltu Gascona ze Španělska, jenže pak prohrál s Mateuszem Rudykem z Polska. „Chtěl jsem aspoň do osmičky. Bavili jsme s trenérem, že jsem v jízdě s Polákem možná mohl chvíli počkat a až pak to spustit, ale bylo tam riziko, že mě podjede. Takticky to nebylo asi špatně, ale byl rychlejší,“ uznal Sojka.

I tak předvedl víc než solidní vystoupení a obsadil celkovou jedenáctou pozici. „S trenérem jsme hodně zapracovali na kvalifikační dvoustovce, skončil jsem tady pět setin za svým osobákem. Na první pozici při sprintu jsem si poslední dobou docela jistý, chtěl jsem to zkusit s Polákem, věřil jsem si na ní při jízdě,“ mrzelo Sojku, který v sobotu s Robinem Wagnerem nastoupí do kilometru s pevným startem. „Dám tam všechno, jde o moje poslední závody, nemám se nač šetřit,“ slíbil.

Čechman v první jízdě porazil Eoina Mullena z Irska, jenže v osmifinále nestačil na Jeffreyho Hooglanda, který postoupil až do finále, kde podlehl Sebastienu Vigierovi z Francie. „Jsem trochu zklamaný a mrzutý, jízda šlo udělat o něco líp. Celkový výsledek není úplně zlý na to, že jsem na Evropě poprvé a z chlapů nejmladší. Dobře se vyspím, ještě výsledek přehodnotím a budu nakonec spokojený,“ uvažoval brněnský talent.

Dvojnásobný juniorský mistr Evropy a vicemistr světa působí, že si ani z velké akce nic nedělá. Ve sprintu obsadil celkově desátou pozici. „Je to hodně velký skok oproti malé Evropě (do třiadvaceti let – pozn. red.), čtrnáct lidí zajelo kvalifikaci pod deset vteřin, na to si musím trochu zvyknout. Jsem takový člověk, na kterého nervozita moc nepadá, nic si z toho nedělám. Soupeř je soupeř, jdeme si zazávodit, tak si to pojďme udělat hezké. Nervy jsou zbytečné, i když pokud jde o hodně třeba ve finále, něco se dostaví,“ přiznal Čechman.

Brněnský kouč si pochvaluje jejich výkonnostní posun. „Kluci, se kterými se oba potkali v osmifinále, byli ve dvoustovce o kus lepší, s tím se závodí těžko. Marty teprve sbírá zkušenosti prvním startem mezi elitou, David do ní nakoukl teprve loni. Pozitivní je jejich časový posun, dá se na tom ještě pracovat,“ pronesl Klimeš.

Nejlepší český výsledek v pátek předvedla Jarmila Machačová, která obsadila pátou pozici v bodovačce jednotlivkyň. V první polovině závodu vedla, protože se dvěma soupeřkami získala okruh náskoku, jenže pak se propadala. „Jak jsme dali kolo, byla chyba, že jsem nevyhrála první spurt v úniku, zbytečně jsem někde zaváhala a plýtvala silami. Měla jsem se soustředit na holky z úniku, jenže pak daly další závodnice rundu. Potom jsem neměla prostor, abych si někde odpočinula a získala další body. Možná byla chyba za každou cenu někde dojíždět mezery, měla jsem se víc šetřit a ještě se pokusit o body v závěru. Byla jsem fakt mrtvá, neměla jsem na to,“ posteskla si Machačová.

V bodovacím závodě se v roce 2013 v běloruském Minsku stala mistryní světa a v Berlíně ukázala, že pořád patří k elitním závodnicím. „Věděla jsem, že pořadí je těsné, ale ke konci byly soupeřky ujeté, s tím už nešlo nic dělat. Věděla jsem, že žádný bod mít nebudu. Měla jsem dobrou přípravu na silnici, i poslední závody jsem se cítila dobře. Člověk má respekt ze soupeřek, ale nemůže být takový, aby se bál závodit. Pokusila jsem se jet od začátku, což vyšlo, akorát v závěru trochu chybělo na medaili. Oproti minulému roku mám však mnohem líp nastavenou hlavu, víc jsem si věřila,“ sdělila Machačová, která v sobotu nastoupí do omnia.

V mužském vícebojařském omniu obsadil Denis Rugovac z Dukly Praha předposlední devatenáctou pozici, stejně jako brněnský rodák Jiří Hochmann ve vylučovacím závodě.