V nizozemském Apeldoornu postoupil dvacátým časem z kvalifikace sprintu jednotlivců, ale v cestě do osmifinále ho zastavil zkušený Edward Dawkins z Nového Zélandu, sedminásobný medailista z mistrovství světa. „Před závodem jsem si prohlížel startovní listinu a v duchu jsem si řekl, že za každé jméno, které porazím, budu vděčný. Na kohokoli bych narazil, bude dobrý. Dawkins je excelentní, do jízdy jsem dal maximum, jel jsem takticky správně, bohužel tomu malinko chybělo,“ pronesl Čechman.

V Apeldoornu si odbyl premiéru na světovém šampionátu dospělých. „Z výkonů zklamaný nejsem. Jsem tady jeden z nejmladších. Je to pro mě dobrá zkušenost a jsem za ni vděčný. Mistrovství mě navnadilo na další závody. Těším se na to, že snad nebude příliš dlouho trvat a už se těm borcům vyrovnám,“ doplnil Čechman.

V devatenácti letech má juniorský vicemistr světa a dvojnásobný mistr Evropy před sebou budoucnost. „Marty zajel dobrý čas, ve dvoustovce se dostává výš a výš. Je potřeba si uvědomit, že jezdí teprve rok v kategorii mužů. Jízdu s Dawkinsem jsem viděl pozitivně, nezalekl se silného soupeře a v cíli mu chyběl kousek, byl to nejtěsnější rozdíl v jízdách o postup do osmifinále. Těší mě, že to takticky zvládl, zkušeností má zatím opravdu velmi málo a každá jízda je pro něj přínos,“ uvedl reprezentační trenér Petr Klimeš.

David Sojka zajel v kvalifikaci sprintu na letmých dvě stě metrů až 32. čas a nepostoupil. „Forma na šampionát nepřišla. Vytvořil jsem si celkem vysoký standard na podzim, bohužel jsem ho nedokázal potvrdit, ani zajet líp. Myslím si, že čtyři světové poháry a mistrovství Evropy se na mě podepsaly. Zamyslíme se nad tím s trenérem a něco z toho vyvodíme,“ sdělil Sojka.

Do stíhačky jednotlivců nastoupil Nicolas Pietrula a obsadil třináctou pozici. Závodník pražské Dukly zajel čtyři kilometry za 4:24,414 minuty, čímž o 26 tisícin zaostal za vlastním českým rekordem. „Určitě to je pro mě zklamání vzhledem k tomu, že jsem tomu obětoval poslední skoro tři měsíce přípravy. Náš cíl byl 4:20 a časy na závěrečném soustředění na Mallorce odpovídaly tomu, že se to dá jet. Ale závod mi úplně nevyšel,“ mrzelo Pietrulu, který v sobotu pojede vícebojařské omnium.

Jarmila Machačová absolvovala ženské omnium v pátek, ve dvou disciplínách ji soupeřky poslaly k zemi, přesto nakonec obsadila dvanáctou pozici. Jan Kraus bodovací závod nedokončil.