Tak vysoko se domácí benjamínek probojoval v konkurenci olympijských i světových medailistů. Posuďte sami: sprint ovládl majitel tři cenných kovů z mistrovství světa Harrie Lavreysen z Nizozemska, keirin stejně ověnčený Stefan Bötticher z Německa. A mezi plejádou hvězd zářil ještě nedávno junior Čechman. „Jsem hodně spokojený, Grand Prix dopadla nad moje očekávání. Překvapil jsem sám sebe,“ rozplýval se rodák z Ostrova nad Ohří na Karlovarsku.

Před dvěma týdny na závodech v Moskvě přitom neměl tak oslnivou formu, ovšem na brněnském velodromu se s ním favorité lopotili. V obou disciplínách mu pódium uteklo jen těsně. „Ve sprintu jsem jízdy prohrál vždy sotva o půlku předního kola, v keirinu jsem měl k medaili možná malinko blíž. Zkrátka to nevyšlo, ale vůbec nic to se mnou nedělá. Moc lepších chlapů, než jelo v Brně, už na světě není. Jsem rád, že jsem si s nimi zazávodil a příští rok se snad zlepším,“ pravil Čechman.

Takový už zkrátka je. Neřeší, co se děje, proti komu nastoupí. Místo zamračeného výrazu se usmívá na všechny kolem sebe a stejně tak závodí. Bezstarostně, bezostyšně. „Jsem typ člověka, který si z toho moc nedělá, jdu si zazávodit a je mi jedno, s kým jedu, zda to je mistr světa nebo někdo jiný. Chci ho prostě porazit, a když to nevyjde, pokusím se příští závod,“ hlesl bezelstně.

Svým klidem vyvádí z míry soupeře, kteří pozvolna poznávají, čeho je dvojnásobný juniorský mistr Evropy a vicemistr světa schopný. „Můj přístup mi rozhodně pomáhá. Vidím ostatní týmové kolegy, že někdy mají stres, když jedou s někým hodně dobrým. Snažím si z toho nic nedělat a přejít to,“ uvedl.

Taktiku se však od nejlepších snaží pochytit. „Prohlížím si jízdy, jak nejlepší chlapi závodí třeba na mistrovství světa, podle výborných závodníků se učím,“ potvrdil dráhař, který do brněnské Dukly přišel teprve před čtyřmi lety. „Ke kolu mě přivedl táta, který má cyklistický obchod a taky jezdil. Na kole jezdím, co si pamatuji, tak od pěti let,“ vzpomínal Čechman.

Trenéři Dukly Brno moc dobře vědí, jaký talent v něm dřímá. V hierarchii týmu se nadějný cyklista posouvá stále výš, vždyť při sedmém ročníku Grand Prix za sebou nechal i mnohem zkušenější jezdce a medailisty z mistrovství Evropy Pavla Kelemena, Robina Wagnera nebo Davida Sojku. „V hierarchii nedošlo k žádným změnám, jsem pořád mladý závodník a hlavně typ člověka, který se nad nikoho nepovyšuje. Vím, že kluci jsou výborní jezdci, a když jim to nevyšlo teď, může zase na dalších závodech. Neřešíme u nás, kdo je číslo jedna či dvě, všichni jezdíme docela dobře,“ prohlásil Čechman.

Formu ladí na srpnový evropský šampionát dospělých ve skotském Glasgow, na který navazuje kontinentální mistrovství závodníků do 23 let v italském Montichiari. „Budu vděčný za jakoukoli medaili z individuální disciplíny, z mužů žádnou nemám. Pokusím se nějakou urvat, když to bude z kategorie do třiadvaceti let, bude to úžasné, z elity ještě úžasnější,“ usmál se majitel bronzu z týmového sprintu na prosincovém Světovém poháru v Kanadě.

Za mladým dráhařem stojí rodina, která z Karlovarska zavítala na velodrom, aby ho podpořila při Velké ceně Brna v dráhové cyklistice. „Domácí atmosféra byla úplně nejlepší, jakou jsem kdy na českých závodech zažil. Přijel jsem na start, řekli mé jméno a najedou lidi začali tleskat, bylo to fakt hodně příjemné. Měl jsem tam skoro všechny členy rodiny, mamku, taťku, dědu. Všichni mě podporují v tom, co dělám,“ těšilo Čechmana.

Za to se odvděčuje působivými výsledky…