Co pro vás znamená, že se šampionát uskuteční v Brně, kam se po dvou letech v Českých Budějovicích vracíte?
Jsem rád, protože je to moje rodné město. Mistrovství je takové vyvrcholení mládežnických kategorií. Odehrát ho v Brně je nejlepší způsob, jak to mohlo dopadnout.

Prostředí velké hokejové haly občas dělá volejbalistům problém. Jak se s ní sžíváte?
Je to rozdíl, haly v extralize jsou spíš takové konírny. (smích) Překvapilo mě, že na mě působí docela příjemně, pokud se tedy ještě někde neobjeví nějaký reflektor. Budvar Arena v Českých Budějovicích mi tak sympatická není.

Mohou se v případě vašeho postupu do závěrečných bojů opakovat návštěvy z extraligového finále mezi Brnem a Libercem z předešlého roku?
K tomu se radši nechci vyjadřovat. Tehdy jsem totiž v jednom rozhovoru řekl, že Brno si přesunem uškodí, protože hala v Kounicově ulici je magická a pro soupeře nepříjemná. Byl jsem si jistý, že Rondo se nezaplní, ale na první zápas přišlo pět tisíc a na druhý šest. Pak jsem si připadal hloupě. Netuším, jak to může vypadat, termín je trochu nešikovný, protože lidé už se vidí na dovolené. Odjeli i studenti, takže je ve městě o osmdesát tisíc lidí méně. Snad mě všichni překvapí a přijde plná hala. Budu za to moc rád.

Doléhá na vás tlak domácího prostředí?
Nevnímám ho, možná až přijdu do haly a uvidím známé, třeba to na mě dolehne. Ale snad ne, můžu říct, že už s tím zkušenosti mám.

Přestože pocházíte z Brna, bydlíte nyní s týmem na hotelu. Je to zvláštní?
Dva roky jsem v Brně nebydlel a dřív jsem kolem hotelů jen chodil, teď je poznávám zevnitř. Jsem teď ve městě jako návštěva, lidé musí pochopit, že za nimi nemůžu přijít, protože jsem tady kvůli sportu. I mamka se divila, že nebudu spávat doma. (úsměv)

Udělalo družstvo v přípravě ve vašich očích herní pokrok?
Příprava byla dlouhá, ze začátku hodně divoká kvůli maturitám, všichni byli ještě takoví rozladění ze sezony v klubu. Posledního dva a půl týdne už je to ale dobré, na pátek budeme vyladění na sto procent.

Střídali někteří hráči trénink s učením na maturitu?
Jednalo se jen o první týden. Našli se tací, kteří se ještě učili, za což před nimi smekám, protože to není vůbec snadné. Prošli úplně všichni, jsou šikovní.

Utkáte se s Kanadou, Polskem a Marokem. Na kterého soka v základní skupině se těšíte nejvíc?
Na Kanadu, tedy hned na první zápas. Jakmile ji porazíme, už se budu těšit na všechny. Polsko je favorit na titul mistra světa, ale zahráli jsme s ním vyrovnaný zápas. Utkání, která nás mohou posunout dál, jsou spíš s Kanadou a Marokem.

Česká hvězda je smečař Donovan Džavoronok. Koho vyberete z ostatních mužstev?
Známe se, od roku 2015 proti sobě nastupujeme na juniorské Evropě nebo olympiádě. Z Kanady je to třeba Sharone Vernon-Evans, černoch, který skáče snad čtyři metry, to je neuvěřitelné. Je ale nakonec možné, že nepřijede, což je dobře pro nás. Polsko má skvělý celý tým, je o dvě třídy výš než všechna družstva. Dvě třetiny hráčů nastupují v polské lize, která patří k nejlepším na světě. Rusko má v kádru také dva hráče, kteří už nastupují v Superlize. Vyplatí se přijít na každý zápas, slabé týmy tady nejsou.

ČESKÁ NOMINACE
Nahrávači: Kristián Červinka (Volejbal Brno), Matyáš Džavoronok (ČZU Praha). Smečaři: Donovan Džavoronok (Monza, It.), Radek Suda (Příbram), Lukáš Vašina (Ostrava), Marek Šulc (ČZU Praha). Univerzálové: Patrik Indra (Velké Meziříčí), Matěj Šmídl (Ostrava). Blokaři: Pavel Horák (ČZU Praha), Martin Hudák (ČZU Praha), Vladimír Mikulenka (Příbram). Libero: Tomáš Kunc (Dukla Liberec). Trenér: Ivan Pelikán.

ZÁKLADNÍ SKUPINY
Skupina A (Brno):
Česká republika
Polsko
Kanada
Maroko
Skupina B (Brno):
Rusko
Turecko
USA
Kuba
Skupina C (Č. Budějovice):
Argentina
Itálie
Írán
Ukrajina
Skupina D (Č. Budějovice):
Čína
Brazílie
Egypt
Japonsko