V Brně se domácí šampionát koná podruhé v historii, předtím v roce 2011. „Závody se mi zde líbí i díky rozcvičujícímu stadionu, který je u nás výjimka. V Brně se diváci určitě nudit nebudou, uvidí to nejlepší, co může česká atletika nabídnout,“ líčil brněnský čtvrtkař Martin Tuček, který to do areálu Pod Palackého vrchem nemá daleko. „Je to pro mě plus i výzva, uhájit brněnské hradby před soupeři,“ dodal.

Jedno z největších lákadel slibuje ženský oštěpařský souboj, který je na programu v sobotu od půl čtvrté odpoledne. Představí se v něm držitelka světového rekordu a trojnásobná olympijská medailistka Špotáková i Nikola Ogrodníková, která získala stříbro na loňském mistrovství Evropy.

Kromě oštěpařského sektoru bude hojně sledovaný i běh na 400 metrů. V něm se ukáže čerstvě stříbrná medailistka z evropského šampionátu do 22 let v Gävle Lada Vondrová a také dvojnásobná mistryně světa na čtvrtce překážek Hejnová.

Znojemská Nevoga arena hostila ve čtvrtek večer exibiční utkání mezi výběry českých hokejových hvězd a historicky nejlepšími hráči Orlů Znojmo.
Dorazil Jágr i Pastrňák. Orlí výkvět padl s hvězdným výběrem tuzemského hokeje

Obě absolvují v pátek krátce po jedné hodině odpoledne rozběh a finále je na programu v sobotu, pět minut před půl pátou. „S trenérkou jsme se nakonec rozhodly pro start na hladké čtvrtce. Těším se na změnu a zároveň jsem zvědavá na svůj výkon,“ sdělila Hejnová, jež s touhle disciplínou v kariéře nemá příliš zkušeností.

Jubilejní padesátý domácí šampionát má sice základnu v areálu Vysokého učení technického, ale odskočí si i na náměstí Svobody, kde se dnes od tři čtvrtě na sedm večer koná výška žen. V té ale chybí Michaela Hrubá z Bořitova na Blanensku. „Do závodu mě naneštěstí nepustí zranění. Měla jsem výron v kotníku a natržené vazy. Běhat jsem začala minulý týden, takže bych nepředvedla adekvátní výkon,“ hlesla teprve jedenadvacetiletá výškařka.

Z jihomoravských atletů se Pod Palackého vrchem do bojů o medaile zapojí třeba dálkař Radek Juška, tyčkařky Romana Maláčová a Rebeka Šilhanová, sprinter Jan Veleba, oštěpař Vítězslav Veselý, čtvrtkař Martin Tuček nebo mílař Filip Sasínek.

Právě Sasínek se sejde na trati 1500 metrů s tradičním rivalem a českým rekordmanem Jakubem Holušou.

Česká špička v Brně kromě medailí zápolí i o splnění nominačních požadavků pro účast na světovém šampionátu v katarském Dauhá.

Fakta o mistrovství České republiky:
Koná se v Brně v areálu VUT Brno Pod Palackého vrchem v pátek a v sobotu.
Páteční program startuje v 11.30 hodin.
V pátek v 18.45 se uskuteční výška žen na náměstí Svobody.
Sobotní program startuje od 13.30 hodin.
Zuzana Hejnová bude v akci v pátek od 13.10, kdy je na programu rozběh žen na 400 metrů, finále je v sobotu v 16.25.
Barbora Špotáková se představí v pátek v 15.30.