Českým reprezentantkám dělají ve skupině B společnost vicemistryně z Francie, s nimiž ve čtvrtek od půl třetí odpoledne turnaji zahajují, Švédsko a čtvrtým do party je Černá Hora.

Vítěz skupiny, stejně jako dalších třech, má jistý postup do čtvrtfinále. Zbylá čtveřice vzejde z křížových soubojů. „Ambice si dáme postupně. Osobně chci postoupit do Bělehradu. Naše skupina je ale těžká. Ať už jde o Francii, nebo Švédsko, které je podle mě skrytý favorit na finální čtyřku celého turnaje. Můžeme jen překvapit. Myslím si, že máme vnitřní sílu a stát se může cokoliv,“ zmínila kapitánka družstva Romana Hejdová původem z Brna.

A zatímco soupisky některých ostatních týmů jsou nabité, česká připomíná ementál. Alena Hanušová, Julia Reisingerová, opora Žabin Brno Petra Záplatová a nakonec i naturalizovaná Američanka Kia Vaughnová.

To není téměř celá základní sestava souboru Štefana Svitka, ale výčet žen, pro které se ani nemusely zařizovat letenky. „Nevymlouváme se na absence, musíme brát situaci, jaká je. Je nepříjemné nemít opory. Naše slabina určitě bude pod košem, protože nemáme žádnou výraznou pivotku. Budou nám chybět kila. Ve sportu dochází ke zraněním. Tým to může ještě víc semknout,“ prohlásila hráčka francouzského Landes Hejdová.

V Lotyšsku se kromě ní představí také další dvě basketbalistky spojené s Brnem. Na své druhé mistrovství Evropy zamířila rozehrávačka Králova Pole Lenka Bartáková, premiéra na velkém turnaji čeká v šestadvaceti letech výraznou tvář Žabin Brno Beátu Adamcovou. „Cítím se dobře a těším se na turnaj, příprava už byla fyzicky i psychicky náročná,“ podotkla reprezentační debutantka.

Oproti minulému mistrovství Evropy v Praze a Hradci Králové před dvěma lety jde o mírný nárůst počtu hráček spojených s Brnem v národním týmu. Na domácím šampionátu se představila pouze tehdejší hráčka Žabin Pavla Švrdlíková, která o rok později ukončila kariéru.

Brněnští basketbaloví fanoušci jsou i přes mírné zlepšení oproti předcházející vrcholné evropské akci zvyklí na větší počet známých jmen v reprezentaci. V minulosti tvořily basketbalistky hrající za kluby z největšího moravského města i kostru týmu, třeba v památném roce 2005, kdy česká reprezentace dokráčela k evropskému zlatu se šesti brněnskými hráčkami.

Letos Češky vstoupí do turnaje zápasem s nejtěžším možným soupeřem. Francie se řadí mezi světovou špičku a český tým v posledních letech pravidelně poráží. „Dlouho hraji ve Francii, a když srovnám nasazení, jsme hodně zakřiknuté. Je potřeba se pořádně vyburcovat,“ uvedla Hejdová.