V noci z úterý na středu poslední utkání finálové série WNBA, pak minimálně sedmnáctihodinová cesta (přes 8 500 kilometrů) do Brna. A rovnou na palubovku ke čtvrtečnímu zápasu české reprezentace s Argentinou. I tak může vypadat program šestadvacetileté basketbalistky Jany Veselé těsně před startem mistrovství světa.

Česká křídelnice momentálně bojuje v dresu Seattlu proti Atlantě o zámořský titul. Pokud se finálová série bude rozhodovat až v pátém duelu, Veselou čeká pořádně našlapaný rozvrh. „Trenéři musí počítat s tím, že jí bude chvíli trvat, než se s družstvem sehraje. Minimálně dva zápasy to z její strany nemusí být úplně ideální,“ myslí si kouč Marian Svoboda, který Veselou vedl v juniorské reprezentaci.

Tým trenéra Lubora Blažka se na vrchol sezony připravuje bezmála čtyři měsíce, zámořská posila do družstva zapadne chvíli před startem šampionátu. „Nestihne žádný zkušební zápas. Musí se s námi sehrát v tréninku nebo přímo v mistrovských zápasech,“ míní Ivana Večeřová, která s Veselou nastupovala v brněnských Žabinách i španělské Valencii.

Přesto čeští trenéři na kartu jménem Veselá vsadili bez váhání. „Důvod je jednoduchý. Jsem přesvědčený, že Jana má na mistrovství hrát, protože je pro nás naprosto výjimečná hráčka. Věřím, že se nám vyplatí na ni počkat. Navíc stejný problém řeší i spousta dalších týmů,“ tvrdí kouč Blažek.

Nezařadit Veselou do basketbalového výběru je jako opomenout Jaromíra Jágra v hokejové reprezentaci. „I já bych po ní sáhl všemi deseti. Je skvělá v bránění největších hvězd soupeřů. Navíc také v útoku dokáže zahrozit, prostě komplexní hráčka. Trenéři si jen musí dát pozor, aby v týmu nepřevládl názor: Přijela Veselá, všechno půjde samo,“ upozorňuje Svoboda. Ten věří, že ostatní spoluhráčky novou tvář bez problémů přijmou mezi sebe. „Když jí pomůžou, adaptuje se rychleji.“

O tom, že Veselá je v reprezentaci očekávanou osobou, svědčí i scénka z pátečního tréninku. Po něm české hráčky vytvořily na palubovce z vlastních těl vzkaz do Ameriky: AHOJ VESY. „Další důkaz, že holky situaci chápou a staví se k ní pozitivně. Pokud by to tak nebylo, musel bych zareagovat,“ tuší trenér Blažek.

Ten Veselou dokonce v USA před měsícem osobně navštívil a probral s ní její roli v národním týmu. Zatímco české reprezentantky pilují herní systémy v řadě přípravných duelů, rodačka z Prahy je cvičí samostudiem. „Dostala veškeré podklady na papíře. Doufám, že jí to pomůže v adaptaci. Navíc spolu denně komunikujeme, snažím se Janu na dálku pozitivně motivovat,“ poodhaluje svůj plán Blažek.

Seattle vede nad Atlantou ve finálové sérii hrané na tři vítězná utkání 1:0 na zápasy. Jak Veselá, tak všichni okolo českého národního celku věří, že hotovo bude co nejdříve. „Doufám, že titul vyhrajeme s předstihem,“ usmívá se očekávaná reprezentační tahounka.

Očima experta
„Jana Veselá je jedna z našich nejlepších basketbalistek. Nebojím se, že by ji družstvo nepřijalo. Všichni ví, že je to výborná basketbalistka, navíc s většinou týmu se dobře zná. Na svou výšku (194 cm) výborně ovládá tělo, je skvělá v bránění největších hvězd soupeřů. Navíc i v útoku dokáže zahrozit, prostě komplexní hráčka. Trenéři musí počítat s tím, že jí bude chvíli trvat než se s týmem sehraje. Když jí spoluhráčky pomůžou, adaptuje se rychle.“
basketbalový trenér a odborník Marian Svoboda
Očima spoluhráčky
„Ať už finále WNBA skončí kdykoliv, Jana stejně nestihne žádné přípravné utkání. Musí se s námi sehrát na tréninku nebo přímo v mistrovských zápasech. Pod koučem Blažkem působila na začátku kariéry v pražském USK, zná jeho styl. Dostala nějaké video, co vlastně hrajeme, ale nemyslím si, že to teď vstřebá. Potřebuje se soustředit na svůj klub. Vím, že se obávala, jak ji tým přijme, ale není důvod. Za ta léta stejně skoro všechny holky dobře zná.“
spoluhráčka z reprezentace Ivana Večeřová

Česká basketbalistka Seattlu Storm Jana Veselá hraje finále WNBA proti Atlantě:

Doufám, že titul vyhrajeme dřív

ROZHOVOR – Pokud se finálová série zámořské WNBA protáhne do poslední možné chvíle, bude mít Jana Veselá pořádně napilno. Basketbalistka Seattle Storm však doufá, že bitva s Atlantou skončí brzo. „Hlavně kvůli reprezentaci. Vynasnažím se, abych do Brna dorazila co nejdřív,“ slibuje opora českého národního týmu před světovým šampionátem, který začíná už příští týden.

Finálová série může skončit dva dny před startem mistrovství světa. Byl by to pro vás velký problém?
V takovém případě se mi všechno trochu zkomplikuje. A to ani nevím, jaké pak máme v klubu povinnosti. Každopádně moc času by mi nezbývalo, tak doufám, že titul vyhrajeme dřív.

Prý se obáváte, jak vás tým mezi sebe přijme?
Trochu jsem z toho měla strach, ale před pár dny jsem mluvila s trenérem Blažkem a ten mi potvrdil, že se mnou počítá a že na mě všichni čekají. Navíc mi holky poslaly krásný foto pozdrav. To mě uklidnilo.

Sledujete národní družstvo?
Dívám se na web, čtu články v novinách a navíc jsem v kontaktu s některými hráčkami. Mám radost, že se jim v přípravě takhle daří.

Jak rychle se dokážete sžít s týmem, který je spolu od května?
Udělám všechno pro to, abych zapadla co nejlíp. Vím, že to rozhodně není ideální situace, ale teď se s tím už nic dělat nedá. S trenérem se delší dobu bavíme o akcích, herním stylu i systémech, takže se snažím alespoň dopředu víc teoreticky připravit. Slibuju, že do začátku mistrovství všechno pečlivě nastuduju. (úsměv)

Už přemýšlíte, jak daleko dokážete s českým týmem na šampionátu dojít?
Každopádně je pro nás velká výhoda, že hrajeme doma. Diváci nám můžou hodně pomoct. Těžko říct, kde skončíme, ale rozhodně chceme bojovat o vyšší příčky a hrát pěkný basket, který potěší naše fanoušky.

Seattle doma válí a ve finále vede

První kolonku zaplnily vítěznou „fajfkou“. Pokud přidají další dvě, můžou začít slavit. Basketbalistky Seattlu Storm zvítězily v úvodním zápase finálové série WNBA nad Atlantou 79:77.

A česká reprezentantka Jana Veselá byla při tom. „Už jsem ve své kariéře odehrála spoustu důležitých utkání, ale zahrát si finále WNBA je pro mě opravdu speciální. Je to sen, který se mi teď plní,“ rozplývá se Veselá.

Na palubovce strávila něco málo přes osm minut a připsala si pouhé dva body, přesto byla pořádně vidět. Devět minut před koncem utkání se střetla hlavou s Angel McCoughtryovou. Největší hvězda Atlanty si ze srážky odnesla krvavý šrám a tři stehy.

Hráčky Seattlu, v jehož dresu nastupují hvězdy jako Lauren Jacksonová nebo Sue Birdová, udělaly první krok za titulem. Pokud v sérii hrané na tři vítězná utkání uspějí, šestadvacetiletá Veselá se po Kamile Vodičkové stane druhou českou basketbalistkou, která vyválčí triumf v ženské zámořské soutěži.

Statistiky hovoří ve prospěch Seattlu. Tým trenéra Briana Aglera v základní části vyhrál 28 zápasů, prohrál pouhých šest. I v play off je suverénní. Nejprve smetl Los Angeles, poté Phoenix s hvězdnou Dianou Taurasiovou. „Ale Atlanta má ještě lepší družstvo, které hraje rychlý agresivní basket s ohromným tahem na koš. Bude to složité,“ ví Veselá.

Obrovskou výhodou Storm je domácí prostředí. Letos v něm ještě neprohrály, drží vítěznou sérii devatenácti duelů v řadě. V prvním finálovém duelu je za vítězstvím hnalo patnáct tisíc diváků. „Město touhle sérií žije, všichni fanoušci cítí, že je to výjimečná událost,“ tvrdí Veselá. (sev)

1. zápas:

Finále WNBA
1. zápas: Seattle – Atlanta 79:77
2. zápas (14. září): Seattle – Atlanta
3. zápas (16. září): Atlanta – Seattle
4. zápas (19. září): Atlanta – Seattle*
5. zápas (21. září): Seattle – Atlanta*

*Pozn. red. – finálová série se hraje na tři vítězná utkání; první zápas na MS česká reprezentace odehraje 24. září s Argentinou