Čtyřiadvacetiletý závodník Komety vyhrál se ziskem 1346 bodů v součtu osmi nejlepších výsledků sezony, druhý Matěj Kozubek na něj ztratil osmnáct bodů. „Závodů je strašně moc, dá se jich klidně objet třeba třicet, proto se počítá jen osm nejlepších výkonů," ozřejmil Kútnik.

V letošním roce se v Setúbalu neúspěšně rval o olympiádu v Riu de Janeiro, sedmý skončil na Evropském poháru v Izraeli. Český pohár se pro něj stal prioritou až v létě. „Závody jsem nikdy neobjel všechny, proto jsem pohár nevyhrál. Jsou tady plavci, kteří se vítězstvím v poháru honosí a pro mě je důležité, že jsem to zvládl taky," vysvětlil plavec z Veverské Bítýšky.

Největší úspěchy v kariéře zaznamenal na trati deset kilometrů, v poháru jej ovšem čekaly i složitější výzvy v podobě delších úseků. „Co je nad deset, je pro mě boj o přežití. Dvacet kilometrů už nezávodím, ale opravdu jen plavu. Delší závody mě nebaví. Na první polovinu závodů jsem jel v době tréninků na olympijskou kvalifikaci, druhou polovinu jsem už odjel bez tréninku, protože jsem si potřeboval odpočnout. Chodil jsem docela intenzivně na ryby," pousmál se.

O celkové vítězství se přetahovala trojice Kútnik, Kozubek z pražských Bohemians a další zástupce Komety Vít Ingeduld. Další plavci už ztráceli výrazněji. „Mezi námi je to spíš takový boj. Když to srovnám s Amerikou, všichni se tam podporují, trénují spolu, plavou za jednu školu. Tady bojuje každý sám za sebe a podle toho to taky tak vypadá," řekl.

Právě za oceán směřují jeho další kroky, od ledna nastupuje na University of Nevada v Las Vegas. „Dostal jsem stipendium, mám poslední šanci ho využít, pak už budu starý. Trénovat budu v Americe a sezoně nechám volný průběh. Věřím, že se probojuju na letní mistrovství světa v dálkovém plavání," naznačil další plány.

Výsledky Českého poháru v dálkovém plavání 2016:

Muži: 1. Ján Kútnik (Kometa), 2. Matěj Kozubek (Bohemians Praha), 3. Vít Ingeduld (Kometa)

Ženy: 1. Lenka Štěrbová ml. (Pardubice), 2. Petra Šťastná (Kometa), 3. Veronika Milerská (Univerzita Brno)

Kluby: 1. Kometa Brno, 2. Pardubice, 3. Bohemians Praha