Zázrak se zlatou tečkou se nekonal, přesto české basketbalistky slaví. A mají proč. Na krku se jim houpají stříbrné medaile z domácího mistrovství světa.

Ve vypjatém semifinále si „placku“ zajistily vítězstvím v prodloužení nad Běloruskem 81:77. O tom, že má stříbrný punc, rozhodlo včerejší finále. V něm svěřenkyně trenéra Lubora Blažka nestačily na hvězdný americký výběr, kterému podlehly jednoznačně 69:89. „Škoda porážky, ale i tak je to jako jeden velký sen. Vždyť před mistrovstvím bych řekla, že bude skvělé páté místo. A my jsme si nakonec zahrály o zlato,“ kroutila nechápavě hlavou Eva Vítečková.

Parta okolo kapitánky Hany Horákové se zapsala do historie dost výrazným písmem. Pro samostatnou Českou republiku získala první medaili ze světového šampionátu. Tu poslední ještě pod hlavičkou Československa slavily reprezentantky se lvíčkem na prsou před pětatřiceti lety v Kolumbii. „Pro náš basketbal je tahle medaile velká pocta,“ usmíval se trenér Blažek.

Cílem českého týmu před startem turnajem byl postup do čtvrtfinále, nakonec došel o pár stupínků výš. „Jsem ráda, že jsme všem škarohlídům ukázaly, jaké máme kvality,“ vzkázala Horáková, která byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje. Navíc se společně s Vítečkovou zařadila do nejlepší „pětky“ šampionátu.

Výjimečná generace basketbalistek si po evropském zlatu z roku 2005 připsala medaili také mezi světovou elitou. „Skončit porážkou je špatné, ale přesto jsem si nic lepšího nemohla na konec reprezentační kariéry přát. Je to něco nádherného. Jsem nadšená, sešly jsme se jako skvělá parta a dokázaly si, že basket hrát umíme,“ utrousila Ivana Večeřová, která se s reprezentačním dresem loučila stříbrnou tečkou.

Před vyprodanou karlovarskou arénou slavily také Američanky, které na turnaji ani jednou neprohrály. Pro svoji zemi vybojovaly už osmé zlato ze světových šampionátů. S bronzem odjíždějí španělské basketbalistky, které v boji o třetí místo porazily Bělorusko.

Basketbalistky si po životním úspěchu cenily týmového výkonu

Křičely, tancovaly, děkovaly publiku, nestačily rozdávat rozhovory a podpisy. České basketbalistky byly po finále mistrovství světa v Karlových Varech na roztrhání. Stříbrné medaile pro všechny znamenaly životní úspěch, proto ho náležitě oslavily a ještě prý oslaví. Všechny se shodly, že tahle medaile má hodnotu zlata.

"Hééééj, slavíme!!!" křičely basketbalistky, když přišly mezi novináře s velkým srdcem s nápisem Děkujeme, který ukazovaly divákům. "Tohle je strop, nejvíc, co jsem dokázala, a co se už asi těžko překoná," prohlásila Ivana Večeřová, která dnes ukončila svou reprezentační kariéru.

Češky se shodly, že na Američanky neměly. "Jsou jinde. První půli jsme ukázaly, že se s nimi dá hrát, ale pak nám to ujelo," prohlásila Večeřová. "Je těžké se koncentrovat na takový zápas proti takovému soupeři," uznala i kapitánka Hana Horáková, nejužitečnější hráčka šampionátu.

Pro ni ale byl celý turnaj snem. "Procházely jsme neuvěřitelně, i těžké zápasy jsme zvládly. Že jsme prohrály s Ruskem a Španělskem, to ve skupině nic neřešilo. Tady bylo dvanáct holek, které věděly, co chtějí," řekla Horáková.
Reprezentantky si finále užily. Dostaly od kamarádů radu, aby se v utkání o zlato nestresovaly. "Bylo to čest hrát s takovým týmem," řekla Vítečková. Možná i proto v prvním poločasu Američankám zdatně sekundovaly a držely krok.
"Druhá půlka nám utekla, už jsme spíš myslely na to, aby byl konec. Ale máme stříbro a to je úžasné," překřikovaly se Veronika Bortelová a Ilona Burgrová. "První poločas byl výborný, s Amerikou to je super výkon, i když jsme to furt musely stahovat," prohlásila Petra Kulichová.

Týmový výkon prý i náležité oslaví, připraven je karlovarský Becher's Bar. "Hrály jsme, jak jsme mohly. Sice jsme prohrály, ale byl to skvělý týmový výkon. Jako celý turnaj. Neskutečně si to užíváme a ještě užívat budeme," pravila Kulichová. "Já si dám v té únavě dvě piva a půjdu si asi lehnout," usmívala se Horáková. (čtk)

Trenér Blažek považuje i stříbro za velké vítězství

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek si cení stříbrné medaile z mistrovství světa stejně, jako kdyby jeho tým celý šampionát vyhrál. Reprezentantky podle něj dosáhly maximálního možného výsledku už finálovou účastí a ani závěrečná prohra s týmem USA Blažkovi dojem z šampionátu nepokazila. Zatím však zdaleka není jisté, jestli bude u týmu pokračovat, protože smlouva mu po MS končí a zatím s vedením federace nejednal o jejím prodloužení.
Celý turnaj na něj prý udělal velký dojem. "Jsem rád, že naše cesta lidi tak chytla. Kolem mě se řeší jen basket, to je skvělé. Budu rád, když talenty přijdou do hal a budou chtít dohnat své vzory. Mají jich po mistrovství dost - třeba Hanu Horákovou, Evžu Vítečkovou," uvedl Blažek.

Na nedělní večer si prý chystal směrem k hráčkám speciální děkovnou řeč. "Emoce tam byly, když jsem jim podával ruku na palubovce, i to byly super chvíle. Chci jim ještě něco říct naprosto přesně, bez emocí. Tento dík musí být dokonalý, abych z toho měl dobrý pocit. Protože jsem vedl neuvěřitelné družstvo," řekl Blažek.

Atmosféra finálového zápasu jej prý uhranula. "I přes prohru si to každý musel užít. Ten konec byl velká odměna. To člověk nezažije dvakrát za život, byl bych rád, kdyby to tak bylo, ale ještě jsem to nezažil. Snilo se mi o něčem podobném a splnilo se to," uvedl Blažek, který jako asistent Jana Bobrovského byl u stříbra a zlata z evropských šampionátů v letech 2003 a 2005. "Myslel jsem tehdy, že toto nic nepřebije, ale tohle je větší zážitek. Je to velký úspěch celého českého basketu," prohlásil Blažek.

O tom, zda bude u týmu pokračovat, ale krátce po finále mluvit nechtěl. Smlouvu s federací měl jen do konce šampionátu. "Je to o budoucnosti týmu, ne mojí. Je třeba udělat plán s výhledem na olympiádu, nastavit koncepční práci. Je to o tomto týmu, aby zůstal pohromadě a pracoval jako dosud. A je jedno, jestli je tam Petr, nebo Pavel. Hlavně, aby měl klid na práci a jen na basket," dodal Blažek. (čtk)

Mistrovství světa v basketbale žen v Karlových Varech:
Finále:
USA – Česko 89:69 (19:14, 40:35, 74:52)
Body: McCoughtryová 18, Taurasiová 16, Charlesová 13, Birdová 11, Catchingsová a Moorová po 9, Fowlesová 5, Jonesová 4, Cashová a Dupreeová po 2 – Kulichová 14, Horáková 12, Pecková 11, Elhotová 9, Vítečková 7, Ferančíková 6, Bortelová a Šujanová po 4, Večeřová 2. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Sampietro (Arg.), Černovová (Rus.). Trestné hody: 26/21 – 8/6. Fauly: 13:19. Trojky: 6:5. Doskoky: 43:29. Diváci: 6024.
O 3. místo:
Španělsko – Bělorusko 77:68 (28:15, 41:34, 62:53)
Body:: Lyttleová 22, Torrensová 19, Valdemorová 16, Montaňanaová 12, Fernándezová 4, Limaová a Palauová po 2 – Veramejenková 20, Leučanková 14, Anufryjenková 9, Trafimavová 8, Kressová 7, Marčanková 5, Durejkaová 3, Lichtarovičová 2. Rozhodčí: Chiari (It.), Grinterová (USA), Dolinek (ČR). Trestné hody: 6/7 – 3/4. Fauly: 11:12. Trojky: 7:9. Doskoky: 32:26. Diváci: 5100.
Konečné pořadí MS: 1. USA, 2. Česko, 3. Španělsko, 4. Bělorusko, 5. Austrálie, 6. Francie, 7. Rusko, 8. Korea, 9. Brazílie, 10. Japonsko, 11. Řecko, 12. Kanada, 13. Čína, 14. Argentina, 15. Mali, 16. Senegal.
All Star MS v České republice: Horáková, Vítečková (obě ČR), Taurasiová (USA), Lyttleová (Šp.), Leučanková (Běl.).
Nejužitečnější hráčka MS: Horáková (ČR).
Přehled vítězů mistrovství světa basketbalistek (v závorce pořadatel):
1953 (Chile) – USA,
1957 (Brazílie) – USA,
1959 (Sovětský svaz) – Sovětský svaz,
1964 (Peru) – Sovětský svaz,
1967 (Československo) – Sovětský svaz,
1971 (Brazílie) – Sovětský svaz,
1975 (Kolumbie) – Sovětský svaz,
1979 (Jižní Korea) – USA,
1983 (Brazílie) – Sovětský svaz,
1986 (Sovětský svaz) – USA,
1990 (Malajsie) – USA,
1994 (Austrálie) – Brazílie,
1998 (Německo) – USA,
2002 (Čína) – USA,
2006 (Brazílie) – Austrálie,
2010 (Česká republika) – USA.
Počet titulů:
8 – USA,
6 – Sovětský svaz,
1 – Brazílie, Austrálie.
Poznámka: Mezinárodní basketbalová federace FIBA odděluje úspěchy SSSR od Ruska.

JIŘÍ ŠEVČÍK
VOJTĚCH ŽÍŽKA