„Byli jsme kamoši, ta zpráva mě přepadla, když jsme byli na soustředění na Kypru. Něco jsme spolu prožili, je to pro mě šok,“ smutnil olympijský vítěz v brokové střelbě z Pekingu 2008 David Kostelecký.

Ten zažil v Sydney Málkovo stříbro. „Viděl jsme jeho finále a když mu věšeli medaili na krk, na to mám živou vzpomínku. Ať už jako střelec nebo později trenér byl dříč, člověk si od něho mohl vzít motivaci, nebál se práce. Jeho filozofie byla, že se musí makat,“ líčil Kostelecký, který žije v Holasicích na Brněnsku.

Kromě olympijského úspěchu se stal Málek dvakrát mistrem světa v soutěži družstev v letech 1990 a 2001 a třikrát týmovým evropským šampionem. V roce 1999 vybojoval bronzovou medaili v individuální soutěži na mistrovství Evropy ve francouzském Poussanu.

V roli trenéra se skoro osm let úspěšně věnoval kyperské skeetařské reprezentaci, vedl mimo jiné Georgiose Achilleose, mistra světa i Evropy. V poslední době pracoval se střelci z národního týmu v Kuvajtu. „Potkávali jsme se na závodech, před olympiádou v Pekingu jsem byli často na Kypru, když jsem tam jel sám trénovat, bydlel jsem u něho. Pro střelbu toho hodně dokázal,“ poznamenal se zármutkem Kostelecký.