„Každé první místo bereme, vyhrávat se musí, zatím jsem v reprezentaci neprohrál," připomněl s úsměvem Širůček, který společně s kapitánem Lukášem Hasprou zvítězil se lvíčaty už ve dvanácti střetnutích. „Nejtěžší zápas na turnaji jsme měli s druhým českým týmem. Ve finále jsem obavy neměl, Jen jsme se moc brzy uspokojili výsledkem, třicet minut je dlouhá doba," komentoval blanenský útočník drama, které Češi dopustili po přestávce, přestože vedli 6:0.

Generální manažer Petr Brejla s hlavním trenérem Zdeňkem Parůžkem rozdělili český výběr na dvě obdobně silné poloviny. V červeném týmu nastupovali mistři Evropy, kteří se kvůli překročení věkové hranice s reprezentací do 21 let loučí, a část nováčků. Bílé dresy oblékli mladší hráči z kádru, kteří v červenci vyhráli evropský šampionát, se zbytkem nových tváří.

Červení obsadili na turnaji poslední čtvrtou příčku. „Po složení těch dvou týmů jsme rádi, že mladý celek s víc nováčky začal vítězně, můžou se odrazit od vítězné vlny a zůstat na ní. Na druhou stranu pro starší hráče je odchod z této věkové kategorie hořký vzhledem k tomu, že skončili na turnaji poslední, byť to mohlo dopadnout jinak," poznamenal Parůžek.

Evropský pohár v malém fotbalu zahájil Petr Švancara, který právě v sobotu slavil devětatřicáté narozeniny. V prvním souboji se střetly dva české týmy a bílý výběr zvítězil 5:4, na čemž se krásným sólem přes celé hřiště podílel také gólman Dominik Kunický. Nádhernou vítěznou trefu si připsal mostecký zadák Daniel Kasal. „Moje první doteky s míčem byly špatné, chvilku jsem se hledal, než jsme se seznámili. Trošku se na mně asi podepsala nervozita, ale postupem času to bylo čím dál lepší. V Jihlavě hrajeme jiným způsobem a chvilku mi trvalo, než jsem systém pochopil. Po patnácti minutách jsem se přizpůsobil a bylo to v pohodě," popsal svou českou premiéru jihlavský útočník Lubor Trojánek, který oblékal červený dres.

Ve druhém semifinále Rakušané porazili Slovensko 5:4, takže v boji o třetí příčku se červenému českému celku postavili naši východní sousedé, kteří předchozí čtyři vzájemné duely prohráli. Tentokrát se dočkali triumfu 5:3. Červený tým vzdoroval, přestože měl jen jednoho hráče na střídání, neboť dva členové sestavy odjeli po semifinále plnit klubové povinnosti. „Prohra se Slovenskem mrzí, ale všichni kluci si zaslouží pochvalu. Aspoň bílý tým vyhrál, ve finále jsem klukům věřil. S jedenadvacítkou jsou nejlepší akce, jsou to kamarádi a z každého turnaje mám skvělý zážitek," pochvaloval si věrný český fanoušek Patrik Linke.

Ve finále mu udělal radost bílý výběr, který zdolal Rakousko 7:5, i když po šestigólovém vedení v přestávce se takové drama nečekalo. „Ve finále se projevila nezkušenost některých našich kluků. V tomto nás čeká práce, udělat z nich tým a mentálně je dostat minimálně na úroveň výběru, který jsme měli předtím. Jsme přesvědčení, že stavu 6:0 v poločase by předchozí celek z Eura takové drama nedopustil. Rozhodně však víme, že máme s čím pracovat, kluci jsou fotbaloví, jen z nich potřebujeme udělat tým. Tento turnaj byl první krok," uvedl Parůžek.

V Jevišovicích se s reprezentací do 21 let rozloučili například nejlepší hráč Eura Daniel Kavka, česká brankářská jednička Václav Šlégr, pardubický zadák Jan Rosůlek, dvojice brněnských obránců Jan Hloch, Michal Mezník, blanenský záložník Pavel Blaha či pražský obránce Břetislav Tvrzník. „Není čas koukat se do minulosti, to nechceme. Mladí nám vítězstvím i předvedeným výkonem ukázali, že nastupující generace má kvalitu, ale ta odcházející jim nastavila vysokou laťku v tom, jaký tým dohromady utvořila. Je otázka, zda na něj mladší navážou," uvažoval hlavní trenér.

Na nové spoluhráče si tak musí zvykat například forvard Širůček. „Kluci mi tu budou chybět. Když s někým vyhrajeme titul mistrů Evropy, je jasné, jakou mají kvalitu. Ale také noví borci zapadli v pohodě, jsou šikovní a něco do reprezentace přinesou," podotkl blanenský útočník, který věří, že natáhne svou sérii bez prohry. „Snad bude trvat co nejdéle. Záleží, jestli dostanu další pozvánku do reprezentace. Budu za každou rád, protože už mi ji nikdo nemusí dát. Každý fotbalista chce reprezentovat," doplnil Širůček.

Na turnaji se představilo osm nováčků a jeden z nich se stal rovnou nejlepším hráčem Evropského poháru – mostecký útočník Jakub Chábera, autor finálového hattricku. „Někdo nás spíš mile překvapil, od někoho jsme zase čekali víc. Z červeného týmu vyzdvihnu aspoň jméno Lubora Trojánka za to, jakou předvedenou hrou se prezentoval, ale dobrý výkon převedli všichni," sdělil Parůžek.

Jihlavský Trojánek si tak řekl o pokračování v národním týmu. „Záleží, jak se mi bude dařit. Budu určitě dělat všechno, abych reprezentační dres navlékl znovu. Rád pojedu na každý sraz, když dostanu možnost. Kluky teprve poznávám a všichni se mi zdají v pohodě. Po prvním zápase jsem sice ze sebe nebyl nadšený, ale ve druhém už jsem dostal víc míčů a zdálo se mi to lepší. Docela dobře jsme kombinovali, sedli jsme si a bylo to dobré," zakončil Trojánek.

Evropský pohár v malém fotbalu do 21 let

Semifinále:

Česká republika „červení" – Česká republika „bílí" 4:5

Branky: 3. Hloch, 9. Trojánek, 35. a 43. Kavka – 10. a 57. Kasal, 4. Tošenovský, 18. Kunický, 48. Chábera.

0 3. místo:

Česká republika „červení" – Slovensko 3:5

Branky ČR: 25. Kavka, 27. Trojánek, 49. Drašnar.

Finále:

Česká republika „bílí" – Rakousko 7:5 (6:0)

Branky ČR: 12., 14. a 36. Chábera, 23. a 25. Minx, 7. Širůček, 26. Tvrzník.