VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští plavci sní o medaili z mistrovství Evropy

Brno /TÉMA/ – Na šampionát do Istanbulu má namířeno patnáct českých reprezentantů. Každou finálovou účast považuje trenér Jiří Kyněra za úspěch.

8.12.2009
SDÍLEJ:

Zleva: Michal Rubáček, Květoslav Svoboda, Jiří Kyněra.Foto: Archiv plaveckého oddílu TJ Znojmo

Na delší dobu poslední přehlídka plaveckých rekordů, patnáct českých borců v akci, velká show. Spoustou lákadel vábí plavecké fajnšmekry mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které ve čtvrtek startuje v tureckém Istanbulu. Čeští reprezentanti se přihlásili k šestačtyřiceti individuálním startům.

A jejich ambice? „Myslím, že na finálovou účast mohou reálně pomýšlet tři až čtyři závodníci,“ přemítá reprezentační kouč Jiří Kyněra. České plavání, které nemá generálního sponzora, stále zaostává za absolutní špičkou a spíše přežívá. „Zisk medaile? To byla úplná bomba,“ říká s trochou nesmělosti Kyněra.

Jedním z adeptů, který by mohl prolomit medailový půst, je Květoslav Svoboda. Ten se chce výrazněji prosadit na kraulařské i znakařské dvoustovce. „Cítím se výborně fyzicky i psychicky. Ale až evropská konfrontace pořádně ukáže, jak na tom jsem,“ uvědomuje si sedmadvacetiletý znojemský rodák, který v minulém týdnu definitivně přestoupil do týmu brněnské Komety.

Na motýlkových tratích touží uspět znojemský borec Michal Rubáček. „Na stovce bych rád do finále a v doplňkových disciplínách chci vylepšit osobní rekordy,“ má jasné předsevzetí. O finále mohou reálně uvažovat i další čeští závodníci. „Poperou se o ně Simona Baumrtová z Chomutova i Petra Chocová z České Lípy,“ odhaduje Kyněra. Do turecké metropole s českou výpravou míří také brněnští závodníci Martin Verner s Klárou Václavíkovou. „Určitě mohou pomýšlet na semifinále,“ věří Kyněra.

Letošní vrchol plavecké sezony může být poslední sprškou evropských a světových rekordů na hodně dlouhou dobu. Plavání se totiž vrací k látkovým plavkám, moderním celotělovým od 1. ledna odzvoní. „Novější mi vyhovují. Nemám s nimi problém,“ stýská si nad změnou Václavíková. Jiným zase návrat k tradici vyhovuje. „Rozhodnutí mezinárodní plavecké federace vítám. Současné plavky? Vždyť jsou jak neopren,“ namítá Svoboda. Čtyřdenní program mistrovství Evropy startuje už ve čtvrtek. Povznese o trochu výš chřadnoucí české plavání?

Pojedou na ME
Martin Baďura, Dominik Bartoš, Martin Šlechta, Barbora Závadová (KPS Ostrava)
Martin Verner, Klára Václavíková, Květoslav Svoboda (KPSP Kometa Brno)
Michal Rubáček (TJ Znojmo)
Petr Bartůněk (Chemička Ústí nad Labem)
Tomáš Fučík (Jihlavský plavecký klub Axis)
Jan Šefl (Slávie Plzeň)
Simona Baumrtová (Slávia Chomutov)
Petra Chocová (Plavecký klub Česká Lípa)
Lenka Jarošová (Bohemians Praha)
Petra Klosová (Klub vodních sportů Kopřivnice)

Cíl znakařky? Dva osobní rekordy

Před třemi týdny přepisovala plaveckou historii. Ve Velké ceně Brna překonala oba mítinkové rekordy Ilony Hlaváčkové z počátku nového tisíciletí. Brněnská znakařka Klára Václavíková se přesto pyšní jen nejlepším časem na stometrové trati.
Maximum na polovičním úseku jí totiž hned v následující rozplavbě vyfoukla Fabienne Nadarajahová z Rakouska. „Snad aspoň jeden překonám,“ zasnila se před Velkou cenou plavkyně Komety.

Brněnská akce jen potvrdila solidní formu, díky níž Václavíková s přehledem splnila limity na mistrovství Evropy, které od čtvrtka hostí turecký Istanbul. Účast si zajistila s předstihem výkony na Světovém poháru v německém Berlíně. „Prvním cílem je překonání mých osobních rekordů na padesátce i stovce, čímž se posunu výš v evropském žebříčku. Za úspěch považuji semifinále, ale očekávání okolí je pro mě silnou motivací,“ prohlašuje dvaadvacetiletá česká naděje.

Václavíková vyráží na druhý evropský šampionát po sobě, nechyběla ani na červencovém mistrovství světa v dlouhém bazénu v Římě. „Do Turecka se moc těším. Jsme výborný kolektiv a na takových akcích je vždycky super atmosféra,“ usmívá se studentka brněnské Masarykovy univerzity.

Právě škola je jedním z faktorů, které je u plavání stále drží. „Pokud budu dál studovat, určitě u plavání zůstanu. Nejdůležitější je, aby mě bavilo, což se teď opravdu děje,“ podotýká subtilní plavkyně.

Bitva o šampiony starého kontinentu v Istanbulu je poslední velkou akcí, na níž se bude závodit v moderních plavkách. Od nového roku se vrací tradiční „látkové“. „Moderní mi vyhovují, nemám s nimi nejmenší problém. Nadnáší při vyplavání, poloha těla je výš než v normálních plavkách, jsou rychlejší,“ vyjmenovává jejich přednosti Klára Václavíková.

Příští rok se vzhledem k úspěchům v českém poháru může zařadit do elitní skupiny reprezentačních plavců, kteří nemusí plnit limity na vrcholové akce. A třeba se začne soustředit na londýnskou olympiádu 2012. „Je to jedno z mých přání, ale ještě je docela daleko,“ říká tajemně.

Dvaadvacetiletý znojemský plavec Michal Rubáček si pochvaluje tréninky ve Vídni, je rád, že nemusel pro turecký šampionát plnit limity, a doufá ve finálovou účast:

Letos plavu o třídu výš. Snad svou formu dobře prodám

ROZHOVOR - Finále. Tohle magické slovíčko se honí hlavou Michalu Rubáčkovi před evropským šampionátem v krátkém bazénu, který od 10. prosince hostí turecký Istanbul. Pokud se chce znojemský plavec na trati sto metrů motýlkem dostat mezi nejlepší, musí svým dotekem zastavit časomíru před hranicí padesáti sekund. „Plavu o třídu výš než loni. Myslím, že by to mohlo být v mých silách,“ tvrdí závodník, který za jedenáct dní oslaví třiadvacáté narozeniny.

Jaký je váš osobní cíl pro šampionát v Istanbulu?
Předně bych se rád dostal na stovce motýlkem do finále. A na těch doplňkových disciplínách (100 a 200 metrů kraul, 50 metrů motýlek – pozn. red.) by bylo super vylepšit si osobní rekordy, případně zaplavat nějaký národní.

Jako první český plavec jste stlačil čas ve své hlavní disciplíně pod jedenapadesát vteřin.
Tohle bude stačit maximálně na semifinále, protože evropští soupeři budou hodně rychlí. Abych šel do finále, musím se dostat pod padesát sekund. Myslím, že by to mohlo být v mých silách.

Prý vám hodně pomohl trénink v Rakousku. V čem jste se zlepšil?
Hlavně v technice. Převážnou část přípravy jsem sice absolvoval ve Znojmě, ale občasný trénink ve Vídni je velkým zpestřením. Člověku změna prostředí a kolektivu jednoduše pomůže. Takhle mi to maximálně vyhovuje.

Patřil jste mezi osmičku plavců, kteří pro mistrovství nemuseli plnit limity. Byla to velká výhoda?
Jasně, nic mě netížilo, nemusel jsem se stresovat. Věděl jsem, že můj vrchol teprve přijde. I přesto jsem ale plaval kvalitní časy, což pro mě bylo příjemné překvapení. Doufám, že teď bude moje forma gradovat.

Změnil jste kvůli tomu i přípravu?
Přizpůsobil jsem ji dost. Kdybych musel honit limity, bylo by třeba vyladit formu dřív. Pak je těžké ji tři týdny v tahu udržet. Takhle jsem mohl počkat.

Jak vůbec vypadaly vaše poslední tréninkové dny?
Bohužel jsem si nemohl přispat, protože do bazénu chodím od šesti do osmi ráno a pak až odpoledne. V téhle fázi už se jen ladí, třeba starty a obrátky. Zbytek času jsem věnoval regeneraci.

O vás se traduje, že se na vrcholné akce dokážete skvěle připravit. Myslíte, že tomu bude tak i letos?
Věřím, že jo. Loňské časy jsem měl úplně někde jinde, letos jsem o třídu výš. Cítím se opravdu dobře a věřím, že formu dobře prodám.
V Turecku už jste závodil před čtyřmi lety na univerziádě v Izmiru, ale v Istanbulu nikdy. Je důležitá znalost prostředí?
Pro mě ne. Nevadí mi závodit někde, kde to vůbec neznám. To spíš naopak. Často mám zafixované, že mi to někde nejde.

Motivujete se kvůli lepším výkonům s ostatními členy výpravy třeba sázkami?
Šampionáty jsou dost důležité, tam není prostor pro srandičky. Ale v klubu je to normální, hlavně se sázíme o jídlo nebo jiné ptákoviny. Naposledy jsem jednoho kamaráda porazil na znakařské trati. On pak musel při dalších závodech nosit na teplákovce nálepku s nápisem „Rubik je můj idol“. (smích)

Svoboda: Vydám ze sebe všechno

Až v Istanbulu poprvé skočí do vody, bude to už v barvách Komety. Nejúspěšnější český plavec poslední dekády Květoslav Svoboda definitivně dořešil přestup ze Znojma do brněnského klubu a na mistrovství Evropy v krátkém bazénu chce překonat svoje osobní rekordy.

Svým podpisem definitivně uzavřel přesun pod křídla trenéra Zdeňka Tobiáše, s jeho týmem se však připravuje už od září. Názorových střetů se svým bývalým koučem Jiřím Kyněrou, který zároveň vede i reprezentaci, se sedmadvacetiletý plavec nebojí. „Popravdě nemám jediný důvod, proč bych se s ním měl bavit. Do Istanbulu jedu s člověkem, který se o mě perfektně stará, takže tam budu svým způsobem v dobré izolaci,“ usmívá se brněnský závodník.

Svoboda v posledních týdnech nabral solidní formu. Na nedávné Velké ceně Brna si vylepšil tři osobní rekordy. „Cítím se výborně fyzicky i psychicky. Ale až evropská konfrontace pořádně ukáže, jak na tom jsem. Jen soupeření s nejlepšími mě donutí, abych ze sebe vydal všechno,“ říká znojemský rodák před mistrovstvím Evropy v krátkém bazénu.

Na posledním šampionátu v chorvatské Rijece si Svoboda zaplaval rekord na trati dvě stě metrů volným způsobem. „To byl hodně dobrý čas, letos by to stačilo na nějaké desáté místo. Na znakařské dvoustovce se pohybuju okolo šesté příčky, tam by to mohlo být ještě lepší,“ myslí si.

Jeho cíl pro vrcholnou akci v tureckém Istanbulu? „Chci překonat svoje osobní rekordy. Pokud se mi to podaří, jsem si jistý, že na obou tratích skončím do desátého místa. Ale je fakt, že vyskočit může kdokoliv,“ prohlašuje odpůrce moderních plavek.

Účastník třech olympijských her se do Turecka vrací po deseti letech. Tehdy ho z tamní vody a jídla postihly střevní potíže. „Na internetu jsem si všechno zjišťoval, teď by to snad mělo být v pohodě. Ale vodu si budu kupovat balenou, to je jasné,“ směje se Svoboda, který se po sedmi letech vrátil zpátky do školy. „Začal jsem studovat soukromou ekonomku, abych si dodělal maturitu. Dřív jsem k tomu kvůli plavání neměl prostor,“ podotýká.

TOMÁŠ SVOBODA
JAROSLAV KÁRA
JIŘÍ ŠEVČÍK

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrem města Brna prošel historický průvod vojska s císařem Napoleonem. Brňané si tak připomněli slavkovskou bitvu.
1 23

Pryč s žabožrouty? Zdržte se nadávek, radil radní při projížďce Napoleona Brnem

Fotbalisté brněnské Zbrojovky ve čtrnáctém kole domácí nejvyšší soutěže porazili brankou Michala Škody Teplice 1:0.
AKTUALIZOVÁNO
34

Střídajícímu Škodovi stačila minuta, aby rozhodl. Zbrojovka vyhrála i v oslabení

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Brno – Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

RegioJet výrazně omezí autobusy mezi Prahou a Brnem, posílí vlaky

Praha, Brno - Společnost RegioJet seškrtá od poloviny ledna o více než třetinu provoz žlutých autobusů mezi Prahou a Brnem. Důvodem je velká expanze firmy do železniční dopravy mezi oběma největšími městy v zemi.

Hrajeme hodně v rozích a netlačíme se před gólmana, zlobil se po prohře Zohorna

Brno – Přihrával na jediný gól jeho týmu v zápase, což na výhru nestačilo. Hokejového útočníka Hynka Zohornu štval po prohře 1:3 s Vítkovicemi především nedůraz před brankou soupeře. „Potřebujeme dostat puk na beky nebo si líp najíždět. Pokud už se dostaneme do nějaké šance, tak trefíme prvního hráče,“ láteřil po druhé domácí prohře za sebou sedmadvacetiletý forvard brněnské Komety.

Novinky na Kraví hoře: zpevnění přístupových cest nebo sauna s výhledem na Brno

Brno – Blátem se už za rok přestanou brodit zahrádkáři a lidé, kteří půjdou do parku. Brněnští zastupitelé minulý týden schválili šest milionů korun na stavbu nových přístupových cest z Žižkovy ulice a Veveří na Kraví horu. Přibudou tam i lavičky a osvětlení. Na změny se mohou těšit příští rok i návštěvníci tamního koupaliště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT