Své nadějné nástupkyně si bývalá elitní česká akvabela po konci kariéry piplá v Tesle Brně. „Chci vrátit sportu to, co mi dával. Taky se snažím, aby se podařilo navázat na úspěchy, které se nám společně s Alžbětou Dufkovou povedly,“ zmiňuje dvaačtyřicetiletá Brňanka svou dlouholetou parťačku.

Ve výkladní skříni českého synchronizovaného plavání Tesle má ve vedení juniorek a dospělých hlavní slovo zkušená reprezentační trenérka Libuše Zídková, která cepovala také Bernardovou. Nyní jí pětinásobná olympionička stojí po boku. „Pomáhám tam, kde je třeba. Jde nám hlavně o pozvednutí úrovně akvabel,“ podotýká Bernardová.

Aktuálně se věnuje dvěma talentovaným dvojicím Anetě Mrázkové s Eliškou Hodovou a Karolíně Kluskové s Lucií Hrazdirovou.
Zvláště prvně jmenovaná je příslib, že na vrcholných mezinárodních akcích nebude chybět české zastoupení ani v následujících letech. Dvojice brněnské Tesly skončila na juniorském evropském šampionátu desátá a na mistrovství světa stejné kategorie sedmnáctá. „Evropa i svět nám ujížděly, ale tato děvčata se chytla a konkurují. Vidím v nich potenciál. Záleží jak letos zvládnou přechod mezi dospělé. Nicméně tyto holky jsou důkaz, že se práce vyplácí,“ pochvaluje si Bernardová.

Soňa Bernardová
Narozena: 2.února 1976
Klub: Tesla Brno
Počet účastí na OH: 5
Nejlepší umístění na OH: 14. místo (Atény 2004 a Londýn 2012)
Další úspěch: 7. místo na ME

Se svými svěřenkyněmi neabsolvuje všechny tréninkové jednotky, brání ji v tom práce advokátky. „Synchronizované plavání je časově dost náročný sport. Holky trénují dvakrát denně. Kvůli práci se jim nemohu věnovat pořád. Proto se taky v koučování střídáme,“ vysvětluje olympionička, která pod pěti kruhy debutovala v roce 2000 v Sydney a nejlépe skončila na čtrnácté příčce v Aténách a Londýně.

Synchronizované plavání je podle ní pro děti a jejich rodiče atraktivní a o nové zájemce nemá nouzi. „Jednak pomohlo, že jsme reprezentovali Českou republiku na olympiádě. Pomůže, když pak člověk sleduje sport v televizi, což vidím na nejmladších ročnících. Tento sport má velký potenciál. Které dítě se nerado koupe v bazénu? Navíc se v něm spojuje balet, tanec, gymnastika a plavání. Další věc je, že trochu bojujeme s prostory, takže všichni zájemci nejsou uspokojeni,“ popisuje známá brněnská akvabela.

Úskalí představuje podle ní i náročnost sportu. „Je třeba trénovat ráno i potom odpoledne. Ale to je jen minimální standard, aby člověk aspoň trochu konkuroval. Některé státy jako třeba Rusko, mají úplně jiné podmínky a akvabely se připravují i osm hodin denně. Jsou profesionálky, což v našich podmínkách není možné,“ podotýká.

I když od konce její závodní kariéry uplynul už rok a půl, stále kategoricky nevylučuje, že se jednoho dne k soutěžení vrátí. „Nikdy takovou možnost úplně neodmítám, ale není to na pořadu dne. Od bazénu jsem si v poslední době odpočinula. Ve vodě jsem byla zřídka, což je u mě nezvyk. Teď mám radost z mladých a jejich nadšení, když chtějí něco dokázat,“ uzavírá brněnská rodačka Bernardová.