Choupenitch se připravoval v New Yorku a poté na tréninkovém kempu v Londýně. „Na soustředění v New Yorku jsem měl příjemné prostředí, super počasí. Trénoval jsem, ale také jsem si zajel i na Long Island na pláž. Bylo to pro mě příjemné zpestření, protože mám moře rád a naposledy jsem u něj byl při olympiádě v Riu de Janeiro. V Londýně jsme už klasicky bombili tréninkové dávky,“ usmívá se Choupenitch.

Ve světovém žebříčku mu patří sedmnácté místo, o místo lepší postavení by mu zajistilo přímý postup do nedělního vyvrcholení soutěže fleretu mužů. Ve čtvrtek se tedy musí prokousat skupinovou fází. „Cíl pro šampionát určitě mám, ale nechám si ho ještě spíš pro sebe. Hlavně chci postoupit do dalšího dne a dobře šermovat, ať jsem na neděli připravený. Pak popřemýšlím nad dalšími zápasy,“ říká Choupenitch.

Na mistrovství světa se naladil dobře. V dubnu ovládl mistrovství Evropy do 23 let, v červnu ve čtvrtfinále seniorského mistrovství Evropy vypadl se světovou trojkou Rusem Timurem Safinem po nejtěsnějším výsledku 14:15, když ještě rozhodovalo video. „K medaili chybělo velice málo. Věděl jsem už i předtím, že s nejlepšími dokážu šermovat. Safin je ale za poslední roky opravdu nezastavitelný. Těší mě, že jsem s ním šermoval naprosto vyrovnaný zápas,“ prohlašuje český šermíř.

V moderní hale v Lipsku se čeká dobrá atmosféra. „Na každém rohu to šampionátem žije. Vidím tady plakáty s německými hvězdami. (Peter Joppich a olympijský vítěz z roku 2008 Benjamin Kleibrink – pozn. red.) V neděli očekávám dobrou atmosféru, protože třeba Rusové přivezli vyloženě své fanoušky, kterých je zhruba pětistovka,“ dodává Choupenitch.

Program fleretu Čtvrtek, od 13.30 skupinová fáze – Fleretisté utvoří šestičlenné či sedmičlenné skupiny. Šermíři se utkají každý s každým a šestnáct nejlepších ze všech skupin postupuje přímo do nedělního vyvrcholení. První šestnáctka fleretistů podle žebříčku začne šermovat až v neděli. Choupenitch je sedmnáctý, dnes tedy šermuje v první skupině.
Pátek, od 15.30 – Předkola těch, kteří nepostoupili přímo ze skupiny. Do neděle postoupí 32 šermířů.
Neděle, od 9.40 vyřazovací boje – V pavouku se proti sobě rozřadí 64 šermířů a bojují vyřazovacím způsobem.