VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Choupenitch: Všechno bych vyměnil za olympiádu

Brno /OLYMPIJSKÁ VÝZVA/ - Brněnský šermíř a světová jednička ve fleretu Alexander Choupenitch má před sebou juniorské mistrovství světa i Evropy. Nejvíc se ale soustředí na kvalifikaci o Londýn.

5.2.2012 1
SDÍLEJ:

Brněnský šermíř Alexander Choupenitch (vpravo).Foto: ČTK

Má exoticky znějící jméno, oba rodiče se starají o brněnskou operu a on sám má za sebou sedm let klavírní drezůry. Životopis Alexandera Choupenitche je zkrátka plný neobvyklých položek. Stejné to má i se sportem. V dětství zkoušel basketbal, pak ale nad oranžovým míčem zvítězila mnohem neobvyklejší rekvizita. Místo do koše se trefuje do soupeřů. Fleretem, který patří mezi tři zbraně moderního šermu. Aktuální světová juniorská jednička má před sebou tři vrcholy sezony.

Tentokrát ale musí evropský i světový šampionát mezi juniory ustoupit vizi s emblémem pěti barevných kruhů. Ač sedmnáctiletý, hrdý student brněnského Gymnázia Matyáše Lercha je odhodlaný se do Londýna dostat.

Fleretisté mohou na letošní olympijské hry proniknout třemi způsoby. Vy máte šanci pouze přes kvalifikační turnaj, na němž se musíte dostat do finále, abyste si letenku do Londýna vysloužil…
Přesto to vidím docela reálně. Samozřejmě vím, že se jedná o jedinou akci, na níž se může stát cokoli.

Nemůže vás svazovat fakt, že v případě neúspěchu strávíte londýnský turnaj u televize?
Nesmím na to myslet. Motivace samozřejmě nebude chybět. Nesmím nervozitě podlehnout, abych se třeba nemohl hýbat.

Myslíte si o sobě, že jste psychicky odolný?
Zatím se mi to snad daří. Před každým turnajem mám samozřejmě strach. Hlavně před úvodními skupinami, i v juniorech. Abych postoupil ze skupiny, musím aspoň dva nebo tři závody vyhrát. Když jsem juniorská světová jednička a nastoupí proti mně slabší kluci, cítím zodpovědnost. Ptám se sám sebe: Co když se stane, že nepostoupím? Když první dva souboje vyhraju, jsem si pak jistý, a už si můžu dělat svoji práci. A uspěju i v dalších duelech.

Vás ale ještě před důležitou kvalifikací čeká juniorské mistrovství světa i Evropy. Jak těžké je pro vás udržení formy po dobu jednoho a půl měsíce?
Bude to náročné. Třeba loňskou Evropu jsem vyhrál a šermoval jsem perfektně. Na následujícím mistrovství světa jsem skončil třetí. To je pořád slušné. Ne že bych šermoval hůř. Ale vnímal jsem, že předtím jsem byl skvěle připravený a najednou jsem se v některých věcech cítil nejistě.

Čeká vás letos nějaká speciální příprava?
Musím trénovat, ale nesmím nic přepísknout. Po Evropě si dám pár dní nebo týden pauzu. S trenérem jsem domluvený, že před olympijskou kvalifikací pojedu do Itálie. Tam nebudu vůbec trénovat, ale jen dostávat lekce, abych si zpřesnil hrot. Nebudu vůbec šermovat, to budu mít za sebou z předchozí doby.

POSTUPOVÝ KLÍČ NA OH

Šermířský turnaj ve fleretu na Letních olympijských hrách v Londýně 2012:

Minimálně 36 účastníků. 24 z nich dodají nejlepší týmy. České republiky se tato možnost netýkala.

Sedm míst se určí na základě žebříčku Mezinárodní šermířské asociace. Po dvou fleretistech dodá Evropa, Amerika a Asie společně s Oceánií, jedno místo zbylo na Afriku.

Dalších pět míst se určí na základě kvalifikačních turnajů, do kterých nezasáhnou šermíři již kvalifikovaných zemí . Výhodu mají Evropané, kteří pošlou dva fleretisty. Po jednom účastníkovi pak znovu dodá Asie s Oceánií, Amerika a Afrika. Evropský turnaj se koná 21. a 22. dubna v Bratislavě.

Pořadatelská země má možnost poslat na olympiádu dalších osm fleretistů. Kritéria si určí sama.

Olympiáda je ale přece jen mnohem větší lákadlo než velké juniorské turnaje. Nebudete ji mít v hlavě už na předchozích akcích?
Klidně bych všechny výsledky za tento rok vyměnil za účast na olympijských hrách. A každý by to tak udělal. Samozřejmě že juniorské mistrovství Evropy i světa beru jako důležité turnaje. Ale olympijská kvalifikace je ještě dvakrát důležitější.

Jak kvalitní obsazení vlastně šermířský turnaj na olympijských hrách má?
V žádném případě se nemůže rovnat s mistrovstvím světa. Tam narazíte jen na ty nejlepší. V Londýně bude spousta šermířů ze zemí, jako je třeba Singapur. Ale jde o prestiž. Olympiáda je zkrátka jednou za čtyři roky, a proto je tak ceněná.

Vy si na Londýn hodně věříte, přesto že je vám teprve sedmnáct let. Je nezvyklé, že už sbíráte úspěchy i mezi seniory?
Neobvyklé to je (smích). Ale ještě tu jsou dva Američané, Imboden a Massialas. Oba teď byli na třetím místě na světovém poháru. Jeden z nich je o rok starší, druhý má sedmnáct let jako já. Na seniorské akce jezdí déle, oba jsou v první světové šestnáctce. To bylo dřív nemyslitelné. Je ale otázka, jestli to těm klukům vydrží, když vystřelili takhle rychle. Třeba Imbodena před dvěma lety nikdo neznal a najednou je hvězda i mezi dospělými. Samozřejmě mu to může vydržet dalších deset let. Ale možná jen dvě sezony.

Můžu namítnout, že to stejné se třeba stane i vám.
Jasně. V juniorech vítězím (klepe ukazováčkem na stůl pozn. red.). I moje výsledky v seniorech jsou velice solidní. Jenomže můj pokrok je oproti nim mnohem pomalejší. Jdu nahoru postupně, po schůdcích.

Kde se tedy ve vás bere sebevědomí a jistota, že máte Londýn na dosah?
Přirovnal bych to k mistrovství Evropy z minulého roku. Vyhrál jsem všechny evropské poháry a nikdo ode mě nečekal nic jiného než medaili. Věřím, že pokud budu natrénovaný, odpočinutý a podám nejlepší výkon, tak se do Londýna dostanu. Samozřejmě se z toho nesmím zbláznit (smích).

Co podle vás v soubojích na vrcholové úrovni rozhoduje o vítězi?
Mezi nejlepšími dvaatřiceti není nikdo slabý. Tam už rozhoduje silná osobnost a kolik má zkušeností. Když jsem prohrál s Japoncem, rozhodlo hlavně to, že to byl teprve můj druhý seniorský závod světového poháru. Za stavu 12:13 jsem zaútočil a to, co bych normálně trefil, jsem tentokrát minul.

FLERET JAKO SPORT

Šerm je úpolový sport ,kde se utkávají dva soupeři. Alexander Choupenitch se věnuje sportovnímu šermu fleretem. Fleret je bodná zbraň a za zásah se považuje bodnutí v místech od ramen po pás. Pravidla fleretu jsou založená na takzvaném právu útoku, který vychází z pohybu paže a následného pohybu nohou. Pokud soupeř zahájí útok výpadem, je nutné jej nejdříve vykrýt a až poté má fleretista právo odbodnout. Když se však rozhodne provést protiútok, musí zasáhnout soupeře tak, aby ho nevykryl. Jinak není zásah platný.

Máte výhodu, že ve světě seniorských fleretistů ještě nejste úplně známý?
Ví o mně spíš ti mladší. Možná v tom výhodu mám, můžu někoho překvapit. Nedávno jsem ve skupině šermoval s olympijským vítězem z Pekingu Kleibrinkem a porazil jsem ho 5:0.

Jsou podle vás šermíři normální sportovci jako fotbalisté nebo hokejisté?
Šermíři budou asi chytřejší, protože je tu potřeba hlavně přemýšlet hlavou. Hokej může hrát někdo, kdo se naučí bruslit, držet hokejku a střílet na bránu. Ale i šermíři mají svá specifika, každý je něčím blázen.

Co na sebe prozradíte vy?
Já mám strašně moc pověr. Dokonce tolik, že je ani nestíhám sledovat. Jde třeba i o absolutní hlouposti, jako třeba že můžu šlapat pouze na kulaté kanály a ne na čtvercové (smích). Taky mám spoustu talismanů. Třeba medvídky, které s sebou vozím na turnaje. Všichni se mi smějí, že je mi sedmnáct a vozím medvědy.

Zatím ale podle všeho fungují a štěstí vám nosí. Může vám šerm přinést i peníze?
U nás ne, i když se to teď už lepší. Ale v Itálii, Německu dostávají šermíři obrovské částky, srovnatelné s jinými sporty. Třeba Rus Degtrajev dostal za druhé místo na mistrovství Evropy juniorů, které jsme vyhrál, prémii asi 200 tisíc korun. Já teď musím dodělat hlavně gymnázium a jít na univerzitu.

ALEXANDER CHOUPENITCH

Sport:
šerm fleret
Věk: 17 let
Bydliště: Brno
Klub: Sokol Brno
Mezinárodní úspěchy kadeti: mistr Evropy, bronz z mistrovství světa, vítěz okruhu evropského poháru za rok 2010/11, čtyři vítězství na závodech evropského poháru. Junioři: aktuální světová jednička, 7. místo v celkovém bodování světového poháru v sezoně 2010/11, jedno vítězství a jedno třetí místo v závodě světového poháru. Senioři: vítěz mezinárodního turnaje v Grazu.


Kouč: Slabiny? Snad ani ne…

Brno - Pavel Vaníček dostal mladého šermíře Alexandera Choupenitche do svých trenérských rukou hned na začátku jeho kariéry. Právě on mladého Sašu přesvědčoval, aby od fleretu neutíkal, i když se mu právě nedařilo. I když teď brněnskou naději připravuje hlavně běloruský expert Dmitrij Romankov, právě Vaníček ví o brněnském talentu skoro všechno. Co na něj prozradil?

Naděje na Londýn. „V žádném případě nebude jednoduché se na hry dostat. I když v kvalifikaci chybí zástupci nejlepších evropských zemí, nebude tam slabý soupeř. Dá se říct, že to bude taková loterie. Soupeři jsou navíc o dost zkušenější než Saša.“

Silné stránky. „Je obrovsky pracovitý, srdcař. Šermem žije, podřizuje mu zbytek života. Taky se na turnaje pečlivě připravuje, jezdí na nejrůznější kempy do zahraničí. Navíc na svůj věk už toho dokázal docela dost.“

Slabiny. „Ty se mi hodnotí opravdu těžko. Z prostého důvodu: vzhledem k jeho věku mu zkrátka nic nechybí. V dalších sezonách může jenom sbírat další zkušenosti a díky tomu se zlepšovat.“

O těžkých začátcích. „Nebylo to s ním jednoduché. Měl o pár let méně než jeho soupeři a často prohrával. Hodně jsme ho při zápasech podporovali s jeho maminkou Irinou. Ale u fleretu vydržel.“

Předurčen k vyšším cílům

Kariéru talentovaného brněnského šermíře sleduji asi rok a půl. Častokrát jsme si volali, komunikujeme na facebooku. „Naživo“ jsme se ale viděli poprvé až v úterý. Poznali jsme se bez problémů, mladý čahoun na mě zamával, podali jsme si ruce. I přes několik mých žádostí o tykání mě přesto pozdravil „ Dobrý den“.

Toho mladíka si nedovedu představit jako fotbalistu. Ba ne, tenhle kluk je na takový sport příliš hodný. To raději někoho „propíchne“ fleretem.

Žádný div, že se zabývá v našich končinách netradičním šermem. S takovým příjmením nebo s rodinou, která patří do uměleckých kruhů, jste tak nějak automaticky předurčen k speciálnímu poslání. Ovšem se vší skromností. I o své pozici juniorské světové jedničky hovoří tak nějak automaticky. Ale ne nabubřele.

Jeho vysvědčení s vyznamenáním snad ani nikoho nepřekvapí…

sportovní redaktor Deníku Rovnost Michal Čejka

Autor: Michal Čejka

5.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč Řidiči ostatních speciálních vozidel řidič nadměrného vozidla. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky v pracovní dny od 9:00-16:00hod. nebo e-mailem, Místo výkonu práce Brno a okolí, Hledáme řidiče na klasickou soupravu i nadměrnou soupravu (tahač+návěs), praxe výhodou, náklad převážně komponenty k autojeřábu, mladý kolektiv, cesty pouze ČR+SR, Nabízíme:, firemní ubytování, firemní telefon, zájímavou práci, pravidelný výplatní termín, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Tomáš novotný - autojeřáby demolice s.r.o.-provozovna slaměníkova, Slaměníkova, č.p. 1008, 614 00 Brno 14. Informace: David Kosík, +420 773 185 555. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 40 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Strojní projektant. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt e-mailem: JKominkova@mcdermott.com, , Požadované dovednosti:, VŠ v oblasti strojního inženýrství, plynulá angličtina. Zkušenost s normami ASME BPV Code, API, TEMA. Znalost technických náležitostí tlakových nádob., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Cb&i s.r.o., Holandská, č.p. 874, 639 00 Brno 39. Informace: Mgr. Jana Komínková, +420 545 517 654. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný 6 000 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný pracovník v šicí dílně - POUZE PRO OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6000 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt se zaměstnavatelem telefonicky Po-Pá 9:00-13:00 hod., Výpomoc při šití zakázek. Pouze pro OZP, čistý trestní rejstřík. Pracoviště: Duko s.r.o.-prac., Horácké náměstí, č.p. 1741, 621 00 Brno 21. Informace: Oldřiška Vocílková, +420 603 524 277. Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 28 000 Kč Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Konzultant/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt telefonicky nebo e-mailem, , Hledáme nové kolegy, kteří posílí náš brněnský konzultační tým a pomohou s rozvojem systému Byznys. Můžete být absolvent nebo zkušený odborník, u nás najdete uplatnění a smysluplnou práci! , Co budete dělat:, " Hlavní činností konzultanta je podpora našich stávajících uživatelů, " S nimi budete řešit, jak nastavit systém, aby fungoval v souladu s jejich potřebami, " Své zkušenosti jim budete předávat během školení, ať už půjde o základní školení celého systému nebo jen nového modulu, " Budete tvořit uživatelské úpravy na míru, " U konzultantů vše začíná i končí, proto budete spolupracovat se svými kolegy v rámci celé firmy, Co je potřeba do začátku:, " Je důležité mít základy ekonomie, účetnictví a firemních procesů, " Také se neobejdete bez základní znalosti Windows a MS Office, " Potřebujete řidičský průkaz sk. B, protože cestování bude součástí Vaší práce, " Komunikace - klíčem je zjistit co, kdy, jak a proč. A také to umět zpracovat a předat dál., " Při jednání se zákazníky se Vám bude hodit empatie, asertivita i trpělivost., " Týmovost je pro nás důležitá, ale tahle pozice vyžaduje i notnou dávku samostatnosti., " Potřebujeme flexibilního člověka. Jsou situace, které vyžadují bezodkladné řešení., Co s námi získáte, " Stanete se samostatným konzultantem s detailními znalostmi velkého ERP systému., " Poznáte zázemí a chod interních procesů ve firmách různých velikostí i segmentů., " Naučíte se pracovat s databázemi na platformě SQL a budete umět programovat úpravy., " Zdokonalíte své komunikační schopnosti., " Nadstandardní ohodnocení s možností do značné míry ovlivnit výši svého výdělku., , Zaměstnanecké výhody:, Až pět dnů dovolené navíc, životní a penzijní pojištění, příspěvek na stravné a jazykové kurzy, karta Multisport, společenské akce a další benefity. Pracoviště: Byznys software, s.r.o.-prac. brno, Rostislavovo náměstí, č.p. 2936, 612 00 Brno 12. Informace: Jitka Burdová, +420 318 402 010.

Radim Zohorna

Kometa hledá vhodné místo pro Radima Zohornu

Ilustrační foto

Zlomová sezona? Basketbalisté egoé Brno senzačně vedou ligu

Stříbro z olympiády. Basketbalistka Žabin Kateřina Galíčková válela ve střelbě

Buenos Aires – Stříbrnou medaili na olympijských hrách mládeže, které v těchto dnech hostí Buenos Aiers, získala basketbalistka Žabin Brno Kateřina Galíčková. Osmnáctiletá česká reprezentantka vybojovala cenný kov ve střelbě na koš, přičemž na vítěznou Francouzku Mathilde Peyregnovou ztratila jedinou trefu. „Na takovou soutěž se příliš trénovat nedá. Nebo vlastně dá, musíte pořád střílet a ono to pak prostě přijde,“ zmínila pro web Českého olympijského výboru Galíčková.

Výhoda v ofenzivě? Dva kanonýři v jednom klubu

Jižní Morava - Když přesně nezamíří jeden z kanonýrů, bez problému ho zastoupí druhý. Vzájemně se doplňují v přípravě i proměňování gólových šancí. V jihomoravských krajských fotbalových soutěžích je momentálně sedm klubů, které táhne vyrovnané ofenzivní duo z první pětky tabulky střelců – Sparta Brno, Slatina, Dobšice, Lednice, Hroznová Lhota, Želešice a Nikolčice. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT