V sobotu startuje volejbalová extraliga žen. VK KP Brno vstoupí do soutěže proti Olympu Praha a s velmi omlazeným kádrem.
Brněnský volejbal tak bude mít na mužské i ženské frontě družstva plná juniorů. Hráči RWE Brno zahájili soutěž minulý týden také s velmi mladým týmem.

„Kádr jsme doplnili o hráčky z juniorského týmu. Věkový průměr je těsně nad devatenáct let. Hned po juniorské reprezentaci jsme v extralize nejmladší,“ potvrzuje trenér Královopolanek Ondřej Marek.

Před sezonou ukončily své působení v brněnském celku mnohé opory. Do zahraničí odešla Soňa Mikysková, Martina Útlá a Martina Noseková. Mateřské povinnosti vyřadily Kateřinu Božkovou a Terezu Tobiášovou. „U Katky by byl návrat asi složitý. Tereza Tobiášová plánuje olympiádu a návrat k beachi. Má ale dvojčata, takže to nebude lehké,“ nepočítá Marek s možným návratem bývalých hráček.

Změnou prošel také post asistenta trenéra. Vladimíra Samka nahradil Radim Vlček. „První z postupných cílů je umístění v první pětce po základní části. Druhým je potom hrát o medaile,“ nastiňuje ambice Marek.

Extraliga zaznamenala výrazné úpravy hracího řádu. V soutěži bude jedenáct družstev, která se utkají systémem každý s každým doma a venku. Po základní části odstoupí juniorská reprezentace a liga se rozdělí na dvě poloviny, kde bude následovat stejný hrací systém každý s každým. Následně si elitní osmička vybojuje účast v klasickém play off.

Kromě extraligy budou Brňanky hrát domácí a evropský pohár. „V evropském chceme postoupit přes Linec. To by mělo být v našich silách. V domácím poháru chceme určitě přejít přes Frýdek-Místek,“ pokračuje čtyřiatřicetiletý trenér.

Největším favoritem soutěže je Prostějov, který přes léto opět výrazně posílil. Uspět bude chtít také Olomouc nebo Olymp Praha.

„Práce mě naplňuje a baví. Holky na sobě chtějí pracovat, i když je tam hodně chyb. Jednou můžeme hrát dobře, podruhé špatně,“ uvědomuje si Marek úskalí práce s mladými volejbalistkami. „Máme velký respekt. Družstvo je opravdu zatím nezkušené,“ potvrzuje prezident klubu Richard Wiesner.

Tým KP Brno

Nahrávačky: Šárka Kubínová, Jana Vitoulová
Blokařky: Sandra Onderková, Anna Širůčková, Ivona Svobodníková
Smečařky: Martina Bradáčová, Šárka Melichárková, Vendula Straková, Pavla Rozkydálková
Univerzálka: Romana Staňková
Libera: Jůlie Jášová, Alena Grycová
Hlavní trenér: Ondřej Marek

Zápasy týmu

1. kolo: 10. říjen – Olymp Praha –Brno
2. kolo: 15. říjen – Šternberk–Brno
3. kolo: 25. říjen – Frýdek-Místek –Brno
4. kolo: 26. říjen – Brno–Prostějov
5. kolo: 1. listopad – Slavia Praha–Brno
6. kolo: 14. listopad – Brno –Olomouc
7. kolo: 19. listopad – Liberec –Brno
8. kolo: 21. listopad – Brno –Ostrava
9. kolo: 26. listopad – Přerov –Brno
10. kolo: 28. listopad – Brno –Olymp Praha
11. kolo: 5. prosinec – Brno–Šternberk
12. kolo: 19. prosinec – Brno–Frýdek-Místek
13. kolo: 22. prosinec – Juniorky –Brno
14. kolo: 9. leden – Prostějov –Brno
15. kolo: 16.leden – Brno–Slavia Praha
16. kolo: 24. leden – Juniorky–Brno
17. kolo: 28.leden – Olomouc –Brno
18. kolo: 30.leden – Brno–Liberec
19. kolo: 4. únor – Ostrava–Brno
20. kolo: 6. únor – Brno–Přerov

*domácí zápasy začínají vždy v 18 hodin

Kubínová: Holky se o mě opírají

V jedenadvaceti letech je po kapitánce Onderkové nejstarší volejbalistkou KP Brno. Patří do širšího kádru české reprezentace. K tomu má dva mistrovské tituly. To vše předurčuje nahrávačku Šárku Kubínovou do role tahounky omlazeného týmu.

„V mém věku byly dosud v Brně ty nejmladší a teď je to opačně, snad se s tím poperu. Snažím se holky hecovat, ale od usměrňování jsou v týmu jiné,“ culí se sympatická volejbalistka.

Společně s blokařkou Onderkovou a liberem Jášovou tvoří Kubínová kostru družstva. „Je to trochu nepříjemné, protože zápasy rozhodují smečařky a univerzálky, kde nemáme zkušenosti. Parta je ale super, s holkami se sehráváme, i když musím dávat míče přesněji, protože neuhrají těžké balony,“ mluví o své pozici nahrávačka.

Královo Pole obhajuje stříbrnou medaili, po odchodu opor jsou však volejbalistky v předsezonních cílech střídmější. „Nechci mluvit o medailových pozicích, vše záleží na tom, jak se povede mladým hráčkám. My starší to zkusíme táhnout, reálné je podle mě umístění do páté příčky,“ přemítá studentka fakulty sportovních studií.

Kubínová se s českou reprezentací připravovala na evropský šampionát, ale nevešla se do konečné nominace. „Trenérka mi řekla, že chce dvě různé nahrávačky, a já jsem jí do toho typově nezapadala. Přesto jsem získala cenné zkušenosti, bylo to fajn. Snad se ještě pozvánky dočkám a vynasnažím se už v reprezentaci zůstat,“ usmála se odchovankyně havlíčkobrodského volejbalu.

České reprezentantky na mistrovství Evropy sice postoupily do čtvrtfinálové skupiny, kde však třikrát prohrály a skončily až desáté. „Napřed mi bylo líto, že jsem na Evropu nejela, ale po tom výsledku jsem si říkala, že bych se stejně vrátila víc zničená než nabuzená do sezony,“ přiznává Šárka Kubínová.

V Brně má smlouvu ještě na dva roky, ale lasa okolo ní svištěla už v létě. „Nabídky byly z ligy i zvenku, jenže klub mi neumožnil odchod. Nejdříve mi bylo líto, že jsem zůstala v Brně. Pak jsem si ale uvědomila, že tato sezona mi může v kariéře dát nejvíc. Na hřišti se nebudu mít o koho opřít. Musím to být já, o koho se holky budou opírat. Uvidíme, jak to zvládnu,“ uvědomuje si nahrávačka.

Druhý „brněnský“ tým? Juniorky

S trochou nadsázky zahájí ženskou volejbalovou extraligu hned dva brněnské týmy. V juniorském výběru, který už druhou sezonu po sobě naskočí do nejvyšší soutěže, totiž působí hned devět brněnských volejbalistek.

„V kádru je většina hráček, které ještě vloni nastupovaly v extralize kadetek. Holky jsou trochu mladší. I proto budou naše cíle skromnější,“ uvedl vedoucí týmu Martin Švestka, který by byl spokojený s umístěním v klidném středu tabulky.

Loňské juniorky si v extralize vedly znamenitě. Z rozjeté soutěže odstupovaly podle plánu už po polovině, v deseti zápasech zvítězily šestkrát. „Většina Brňanek z loňského týmu už patří do seniorského KP,“ mluví Švestka například o Melichárkové či Rozkydálkové.

Účast juniorského týmu v extralize spadá do projektu Českého volejbalového svazu, který chce pomáhat kariéře talentovaných hráček.

I letos budou mít juniorky domácí palubovku v brněnské hale v Kounicově ulici. „V Brně nastoupí k zápasům s moravskými soupeři. Pokud proti nim bude stát tým z Čech, přesune se družstvo do Brandýsa nad Labem,“ objasňuje Švestka.

A výběr místa vítá. „Družstvo může v Brně využívat maximálně vybavené sportoviště. Navíc tu fungují sportovní školy na všech úrovních,“ dodává Švestka.

Juniorky se sejdou k zápasovým srazům vždycky ve čtvrtek. „Tým spolu pak bude trénovat až do neděle. Kromě duelů v extralize budou na programu i další střetnutí s jinými juniorskými reprezentacemi,“ vysvětluje vedoucí týmu.

Projekt volejbalového svazu, který zapojil mládežnické týmy do seniorské extraligy se rozjel už před minulou sezonou. Junioři se však letos v mužské nejvyšší soutěži neobjeví. Vloni prohráli všechny zápasy.

„U žen není rozdíl mezi jednotlivými věkovými kategoriemi tak markantní. Mužský volejbal je mnohem silovější,“ přidává Švestka největší rozdíl.

Svěřenkyně kouče Aleše Nováka si odbudou letošní extraligovou premiéru v neděli, kdy v Brně přivítají Frýdek­Místek. „Do soutěže chceme vstoupit úspěšně, takže pojedeme na výhru,“ nepochybuje Švestka.

Zápas startuje v hale v Kounicově ulici ve čtyři hodiny odpoledne.
Nový prezident volejbalového KP Brno Richard Wiesner vidí priority jasně. Nejdůležitější je péče o hráčky prvního týmu, výchova talentů a boj o extraligovou špici:

Tradice klubu nás zavazuje, abychom opět hráli o medaili

Volejbalové KP Brno v letní pauze přišlo o dlouholetou klubovou ikonu. Ve funkci prezidenta skončil Miroslav Jaskulka, který byl tváří královopolského oddílu přes třináct let.
Jeho pozici přebral člen představenstva a ředitel klubu Richard Wiesner. Rizika této dvojrole ale nechce pokoušet donekonečna. „Daleko lépe se cítím v roli sportovněorganizační. Takto zatím vzniká dluh v jedné, nebo druhé funkci,“ je si Wiesner dobře vědomý nastalých nevýhod.

Vystřídal jste na pozici prezidenta Miroslava Jaskulku, který v klubu zatím nemá žádnou jinou funkci. Proč k této změně došlo?
Představenstvo na schůzi samo nabídlo své odvolání. Byla tam určitá reflexe složité situace v našem klubu, která nastala už po loňském odchodu našeho bývalého trenéra Miroslava Čady. Po sportovní stránce problém vůbec nebyl.

Můžete být konkrétnější?
Byly tady problémy v interní komunikaci. Nezvládli jsme se vyrovnat s některými věcmi, které se dotýkaly chodu prvního družstva. Jak jsem říkal, ta nestabilita nastala už po Čadově odchodu.

Co s tím měl společného bývalý prezident Jaskulka?
Je to člověk, kterému bych chtěl poděkovat za jeho třináctileté působení. Pan Jaskulka zůstal u klubu a cestuje na zápasy. Pokračuje tedy dál, jen budeme následně jednat o jeho konkrétní pozici.

Vy momentálně figurujete v jisté dvojroli.
Obě funkce, prezidenta i ředitele, jsou těžko skloubitelné. Je to složitá situace. Určitě v této pozici nechci zůstávat delší dobu. Pokud se najde člověk, který by ve společenské rovině byl schopný reprezentovat klub, tak je funkce prezidenta k dispozici. Daleko lépe se cítím v roli sportovněorganizační. Takto zatím vzniká dluh v jedné, nebo ve druhé funkci.

Co říkáte na současný omlazený kádr Brna a spoustu odchodů?
Hráčský kádr doznal značných změn. Stejně jako v posledních letech odešly ty nejzkušenější hráčky.

Jaké budou ambice vašeho klubu v letošní sezoně?

Jasným favoritem je opět Prostějov. Náš tým je ale ověnčený tituly z juniorských let. Tradice našeho klubu nás zavazuje k tomu, abychom i my hráli o medaile.

Jak vnímáte letošní, v mnohém přechodnou sezonu?
Sezona je pro nás cenná v tom, aby se kádr stabilizoval. I kdybychom teď neuspěli, tak v nejbližší době chceme o medaile hrát.

Omlazení kádru určitě souvisí i s tíživou ekonomickou situací. Nehrozí klubu v této oblasti potíže?
Zatím to nevypadá, že bychom měli mít ekonomické problémy. Někteří partneři se ale vzdali své pozice.

Je to i důvod, proč jste neangažovali žádné zkušené hráčky?
Je to jeden z důvodů. Rádi bychom celek posílili o nějakou zkušenější a starší hráčku. I samo družstvo si to popravdě přálo. Kdyby se našla volejbalistka, která by odpovídala finanční stránce a naší koncepci, tak bychom byli rádi. To se nám ale jednoduše nepovedlo.

Koncepce KP Brno je dlouhodobě založena na juniorských týmech…
Tady je třeba upozornit na práci trenéra mládeže Aleše Nováka. Naší oporou je také Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka. Bez této spolupráce bychom takto úspěšnou mládež nikdy neměli. Tuto koncepci máme už patnáct let. Naše priority jsou v péči o hráčky a jejich zajištění v sezoně.

MAREK TĚŠÍK
JAROSLAV KÁRA