Brněnská veslařka Miroslava Topinková na světovém šampionátu v rakouském Ottensheimu skončila ve skifu až na jedenáctém místě a pátá olympijská účast se jí vzdálila. „Jsem trochu smutná, že se mi nepovedlo vyjet postup do Tokia. Přemýšlím, jestli bylo v mých možnostech zajet lépe. Pořád se to snažím nějak zanalyzovat,“ přiznává s odstupem času olympijská šampionka z Londýna, která potřebovala k zajištění účasti na další vrcholné akci pod pěti kruhy zajet o dvě příčky líp.

Letošní sezona Miroslavy Topinkové
-1.závod světového poháru v Plovdivu: 3. místo
-ME v Lucernu: 3. místo
-3. závod světového poháru v Rotterdamu: 6. místo
-MS v Ottensheimu: 11. místo

Stěžejní otázka zní, kde s koncem léta nechala formu. Po dvouleté odmlce kvůli mateřským povinnostem se totiž brzy devětatřicetiletá veslařka vrátila, jako by žádnou pauzou neprošla. Na úvodním podniku světového poháru skončila v květnu třetí, stejné místo obsadila i na evropském šampionátu. „Až mě překvapilo, jak jsem ostatním holkám stačila. Začátek byl lepší, než jsem očekávala,“ zmiňuje Topinková.

Dojem z povedené sezony překazil výkon na nejdůležitější akci roku. Na světovém šampionátu, kde se kromě medailí bojovalo i o devět účastnických míst na olympiádě, zaostala. „Doteď vlastně nevím, jestli tak holky zrychlily, nebo co způsobilo rozdíl. Je za tím víc faktorů. Možná je příčina, že se holky připravovaly víc jak já. Už nemám takový prostor na trénink a regeneraci,“ naráží Topinková na svou roli matky.

Mladá rohatecká plavkyně Lucie Zubalíková (na snímku) v soušasnosti sbírá medaile a úspěchy v barvách brněnské Komety.
Skvělé léto Zubalíkové v Račicích: 14. místo mezi evropskou elitou a český titul

S péčí o dceru Adélu ji ale vydatně asistuje rodina i trenér. „Mám skvělé zázemí. Hodně mi pomáhá máma a i Adélka je na ní zvyklá. Stejně tak na trenéra. Adélka je navíc už větší a vydrží dýl ve společnosti,“ podotýká Topinková.

Příští týden oslaví devětatřicáté narozeniny, veslování ji ale dál naplňuje. „Sport mě vždy bavil. Navíc teď ve skifu jsem odkázána jen sama na sebe, což je výhoda, protože potřebuju časovou flexibilitu. Ještě k tomu na mě není nikdo odkázaný. Když jsem jezdila párovou čtyřku, měla jsem obavy, abych to nekazila ostatním,“ přesvědčuje.

Letošní sezonu si možná ještě prodlouží na některé z podzimních akcí, zatím však žádný konkrétní plán nemá. „Jezdí se teď spíš v osmiveslicích a vytrvalostní závody, kde jde hodně o objemy. Nevím, zda se ještě nějakého závodu zúčastním,“ sděluje mistryně světa z roku 2011.

Při Memoriálu Otmara Malečke v Prostějově se v téměř sedmdesátikilometrové rychlosti srazili Robin Wagner (na detailních snímcích) s Jakubem Šťastným.
Tvrdý pád: sedřeného Šťastného bolelo sezení, Wagner spal s hlavou v polštáři

Své myšlenky dál upíná k olympiádě v Tokiu. Účast v Japonsku si může vyjet v dodatečné kvalifikaci, která se uskuteční příští rok v květnu ve švýcarském Lucernu. Ve hře ale budou jen dvě místa. „Bavili jsme se s trenérem, že když jsme letos dobře načasovali formu na jarní měsíce, musíme to udělat stejně i za rok, když se kvalifikace jede v květnu. Mohlo by se zadařit,“ věří čtyřnásobná olympijská účastnice v další postup na akci pod pěti kruhy.